Touchpad jest obowiązkowym elementem każdego laptopa. To właśnie dzięki niemu możliwe jest sterowanie kursorem bez potrzeby korzystania z myszki komputerowej. Umieszczony jest poniżej klawiatury, co przekłada się na praktyczność użytkowania. Touchpad doskonale sprawdza się jako zamiennik myszki, ponadto gwarantuje sterowanie za pomocą ruchów dłoni.

Rola touchpada w użytkowaniu laptopa

Touchpad inaczej nazywany jest panelem dotykowym, urządzeniem wskazującym lub gładzikiem. To mały prostokąt, znajdujący się na środku pod klawiaturą w laptopach. Jego głównym zadaniem jest możliwość operowania kursorem bez konieczności używania myszki. Takie ułożenie gwarantuje, że panel nie jest dotykany nadgarstkami, dzięki czemu nie występują niekontrolowane ruchy kursora. Touchpad umożliwia wykonywanie wielu praktycznych funkcji. Gładzik umieszczany jest w taki sposób, aby każdy użytkownik miał go w zasięgu ręki, a praca była komfortowa. Każdy touchpad wyposażony jest w panel, który ma w odpowiedni sposób reagować na ruch i pozycję palców. Ma to za zadanie spełnienie określonej czynności, którą użytkownik wykonuje poprzez ruch dłonią. Na panelu najczęściej znajdują się przyciski, które w sposób analogiczny odpowiadają funkcjom myszki. Nowsze modele mogą ich nie posiadać, za to reagują dynamicznie na siłę nacisku. Gładziki umożliwiają również wykonywanie określonych funkcji poprzez uderzenie jednym lub kilkoma palcami.

Jakie są możliwości włączenia i wyłączenia touchpada?

Chcąc włączyć lub wyłączyć touchpada w laptopie, najłatwiej jest zastosować skrót klawiszowy. Należy wcisnąć FN oraz klawisz, na którym znajduje się ikonka touchpada, najczęściej jest to F6, F7, F8 lub Delete. Część laptopów posiada dedykowany przycisk służący do włączania/wyłączania panelu dotykowego, znajduje się on nad lub obok gładzika. Można także wejść w ustawienia/urządzenia/panel dotykowy i kliknąć włączone/wyłączone. Warto pamiętać, aby przed wyłączeniem touchpada zainstalować myszkę.

Jak sprawdzić, że touchpad został wyłączony?

Najczęstszą przyczyną niedziałającego panelu dotykowego jest jego nieumyślne wyłączenie. Kiedy touchpad nagle przestaje działać, w pierwszej kolejności warto upewnić się, czy nie został przez przypadek wyłączony. Laptopy mają specjalnie dedykowany przycisk najczęściej umieszczony na klawiszu F6, F7, F8 lub Delete. Naciśnięcie ich wraz z klawiszem Fn spowoduje ponowne działanie panelu. Część komputerów posiada także wbudowany przycisk funkcyjny, który odpowiada za włączenie i wyłączenie touchpada. Wchodząc w ustawienia w zakładce Mysz lub Touchpad można sprawdzić, czy panel jest wyłączony.

Jakie usterki mogą pojawić się, gdy nie działa touchpad?

Touchpad może przestać działać z kilku powodów. Jedną z najczęściej występujących przyczyn jest jego zalanie laptopa lub jego uszkodzenie poprzez upadek z dużej wysokości. Niedostateczna dbałość o czystość sprzętu również może spowodować problemy z odpowiednim działaniem. Nagromadzony kurz czy brud znacząco obniżą czujność panelu. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwa usterki touchpada i całego laptopa warto zadbać o jego prawidłowe czyszczenie i konserwację.

Kolejną z możliwych przyczyn jest także zerwanie taśm sygnałowych, które podłączone są do płyty głównej. Warto również zwrócić uwagę na sterowniki i system operacyjny. Jednak zanim laptop zostanie oddany do naprawy, dobrze jest upewnić się, czy touchpad nie został przypadkowo wyłączony.

Dlaczego warto oddać sprzęt do serwisu w przypadku niedziałającego touchpada?

W sytuacji, kiedy panel dotykowy nie działa prawidłowo bądź nie reaguje w ogóle na dotyk, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że jest on włączony. Dalszym krokiem powinno być zresetowanie BIOS lub UEFI do ustawień fabrycznych. Warto również zaktualizować sterowniki płyty dotykowej oraz odświeżyć system operacyjny. Czasami wystarczy zresetować laptopa. Jeśli te czynności nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, najprawdopodobniej touchpad uległ poważniejszej awarii i konieczna będzie wizyta w serwisie. Oczywiście samodzielna wymiana panelu jest możliwa, jednak wymaga sporej wiedzy i umiejętności. To dość czasochłonny proces, który wymaga odpowiedniego doświadczenia. Kiedy touchpad nie działa w prawidłowy sposób, najczęściej dochodzi do zerwania taśmy sygnałowej lub wynika to z uszkodzeń mechanicznych. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie fachowa diagnostyka problemu oraz wiedza i umiejętności, aby naprawić panel, dlatego warto udać się do sprawdzonego serwisu.

Touchpad jest niezwykle funkcjonalny i przydatny w każdym laptopie. Jego awaria wiąże się z koniecznością używania myszki komputerowej, co nie zawsze jest praktyczne. Początkowo warto zastosować podstawowe zabiegi mające na celu przywrócenie jego działania, jeśli nie przyniosą one rezultatów, należy udać się do serwisu.