Będąc użytkownikiem komputera stacjonarnego lub laptopa trzeba liczyć się z sytuacją, w której może dojść do jego zalania oraz uszkodzenia. Najczęściej jest to możliwe podczas jedzenia lub picia podczas pracy na komputerze. Niestety tego typu zdarzeń losowych nie da się uniknąć, a więc warto wiedzieć jak zachować się podczas zalania laptopa różnego rodzaju płynami.

Zalany laptop – co robić?

W przypadku zalania laptopa kawą, herbatą bądź innym płynem, który spożywa użytkownik należy bezwzględnie zaprzestać pracy na urządzeniu oraz odłączyć je od zasilania. Jest to pierwsza czynność, o której powinien pamiętać każdy użytkownik, który pragnie uniknąć całkowitego uszkodzenia komputera. Powszechnie wiadomo, że woda nie jest sprzymierzeńcem dla urządzeń elektronicznych, a więc może spowodować ogromne szkody. Kiedy płyn dostanie się do wnętrza laptopa, trzeba jak najszybciej wyłączyć urządzenie, jeżeli jeszcze pracuje. 

Kolejnym etapem, który pozwoli na zredukowanie zniszczeń spowodowanych zalaniem jest suszenie oraz szybki demontaż możliwych elementów laptopa. Jeżeli urządzenie posiada wyjmowaną kieszeń baterii bądź inne peryferia to warto jak najszybciej je usunąć oraz odłożyć do wyschnięcia. Zdecydowanym i najlepszym krokiem w takich sytuacjach będzie także jak najszybsza rozbiórka samego laptopa. Wiąże się to z demontażem całej obudowy oraz wszelkich urządzeń elektronicznych wewnątrz. Tylko dzięki rozbiórce można mieć możliwość całkowitego oczyszczenia oraz wysuszenia zalanych elementów. 

Po zakończonym procesie osuszania warto przetrzeć wszelkie połączenia elektroniczne na płycie głównej płynem, który jest dedykowany do tego typu czynności. Pozwoli to na usunięcie resztek zanieczyszczeń oraz zalegającego osadu np. ze słodkiego napoju. Jeżeli użytkownik ma pewność, że sprzęt i jego peryferia zostały całkowicie oczyszczone to można przystąpić do procesu składania laptopa w całość. Jeżeli po zakończeniu całej operacji urządzenie włącza się oraz reaguje na wszelką interakcję z użytkownikiem, można stwierdzić, że zalanie było niegroźne i nie pozostawiło żadnych szkód. Ważne jest jednak, aby prawidłowo reagować w takich sytuacjach oraz bezwzględnie zaprzestać pracy na urządzeniu. Tylko dzięki temu można mieć nadzieję, że elektronika nie ulegnie uszkodzeniu.

zalany komputer co robić

Czy zalaną klawiaturę można uratować?

Dobrym przykładem ratowania urządzeń elektronicznych po zalaniu jest klawiatura laptopa bądź komputera stacjonarnego. Jest to bardzo proste urządzenie, które nie zawiera w sobie skomplikowanej elektroniki mogącej ulec uszkodzeniu podczas zalania. Warto jednak wiedzieć jak zachować się w przypadku przedostania się obcych płynów do jej wnętrza. Zasada jest taka sama jak w przypadku laptopa i wszystkich innych urządzeń elektronicznych.

Podczas zalania należy bezwzględnie i jak najszybciej odłączyć źródło zasilania urządzenia oraz dokonać demontażu wszystkich możliwych elementów, aby przeprowadzić proces osuszania. Po wyschnięciu obcej substancji warto wyczyścić wszystkie styki występujące na płycie klawiatury, ponieważ ich zabrudzenie doprowadzi do braku reakcji po wciśnięciu określonego przycisku. Aby prawidłowo usunąć osad pozostający po zalaniu warto użyć do tej czynności dedykowanych płynów do czyszczenia ścieżek elektronicznych. Produkt ten jest ogólnodostępny w każdym sklepie komputerowym. 

Zalane urządzenie to nie koniec świata

Warto pamiętać, że nawet w przypadku groźnie wyglądającego zalania sprzętu komputerowego jest szansa na jego odratowanie bez potrzeby wizyty w serwisie. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. Dzięki temu można zwiększyć szansę na powrót urządzenia do prawidłowego funkcjonowania.

Zachowanie zdrowego rozsądku pozwoli na szybką reakcję oraz uratowanie urządzenia nawet w przypadku ciężkiego zalania słodkim sokiem czy inną substancją pozostawiającą groźny osad. Warto jednak unikać sytuacji, w których może dojść do kontaktu płynów w elektroniką. Aby zminimalizować to ryzyko, warto ograniczyć spożywanie posiłków oraz płynów podczas pracy na komputerze. Dzięki temu sytuacje kryzysowe nie będą występować, a urządzenie nie będzie narażone na niepotrzebne uszkodzenia. Niestety, ale obecnie produkowana elektronika jest wysoce wrażliwa na oddziaływanie wody i nawet najlepsze zabezpieczenia mogą okazać się nieskuteczne, ponieważ i tak dojdzie do uszkodzenia połączeń po kontakcie z płynami.