Touchpad jest jednym z elementów laptopa – obok klawiatury – który jest najbardziej eksploatowany przez użytkowania. Jest to także niezbędne urządzenie w każdym laptopie, służące do komunikacji z systemem operacyjnym. Dlatego warto dbać regularnie o jego czystość a w przypadku awarii skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który zdiagnozuje usterkę i naprawi lub wymieni touchpad na nowy. Co należy wiedzieć o touchpadzie, jak rozpoznać jego awarię i jak o niego dbać?

Czym jest touchpad?

Touchpad, nazywany czasami gładzikiem lub płytką dotykową, jest urządzeniem wskazującym służącym do komunikacji użytkowania laptopa z systemem operacyjnym. Jest to alternatywa dla klasycznej myszy komputerowej i pozwala na większą mobilność, ponieważ do obsługi laptopa nie potrzebujemy powierzchni, na jakiej będzie działać mysz. Płytka dotykowa odczytuje pojemność elektryczną palca użytkownika, za pomocą czujników pojemności elektrycznej umieszczonych na osi pionowej i poziomej. Kontrolowanie kursora odbywa się poprzez zmianę położenia palca na touchpadzie, co bezpośrednio zmienia położenie punktu na jego powierzchni o zmiennej pojemności elektrycznej.

Touchpady występują w różnych wersjach, jednak w laptopach najczęściej spotyka się gładziki z osobnymi przyciskami lub występujące jako jednolita płytka dotykowa. Touchpad można także zablokować. Najczęściej można tego dokonać za pomocą skrótu klawiszowego lub przełącznika na obudowie laptopa. Można również posłużyć się menadżerem urządzeń i bezpośrednio z jego poziomu wyłączyć lub włączyć touchpad. W niektórych laptopach wyłączenie touchpada jest także możliwe z poziomu BIOS-u.

Uszkodzenie touchpada

Touchpad jak każdy inny element laptopa może ulec uszkodzeniu. Najczęściej jest to spowodowane zalaniem go jakimś płynem przez użytkownika, zwarcie na płycie głównej, różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne lub po prostu zużycie materiału poprzez wytarcie powierzchni touchpada, co może przyczynić się do pogorszenia jego pracy.

Najczęstszymi objawami uszkodzenia touchpada są:

  • samoistne klikanie lub przesuwanie kursora po ekranie,
  • niewykrywanie touchpada przez system,
  • brak możliwości kontrolowania kursora,
  • zacinanie się kursora,
  • mocne nagrzewanie się touchpada
  • inne problemy z kontrolą systemu przy jego pomocy.

Naprawiając touchpada, najczęstszym rozwiązaniem jest jego wymiana na nowy egzemplarz. Tylko to daje gwarancję, że będzie on działał dobrze przez dłuższy czas. Naprawa touchpada w przypadku uszkodzenia mechanicznego jest najczęściej niemożliwa lub nieopłacalna. 

Jak czyścić i dbać o touchpad?

Unikniecie zabrudzenia touchpada, podczas codziennego użytkowania laptopa jest często niemożliwe. Gromadzą się na nim różnego rodzaju zabrudzenia takie jak: kurz, naskórek, resztki jedzenia, a to sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie czyścić touchpad. Dzięki temu będzie on działał sprawnie przez długi czas, a my nie będziemy narażenia na działania bakterii i innych zabrudzeń pozostających na jego powierzchni. Do czyszczenia touchpada najlepiej użyć szmatki z mikrofibry i specjalnego płynu o takim przeznaczeniu. Można także użyć płynu do czyszczenia ekranu monitora, który często posiada w swoim składzie alkohol, przez co szybko odparowuje z powierzchni.

Oczywiście czyszczenie należy przeprowadzać przy wyłączonym i odłączonym od zasilania laptopie. Nie należy nakładać płynu czyszczącego bezpośrednio na powierzchnię touchpada. Lepiej nałożyć go w niewielkiej ilości na szmatkę i przetrzeć nią jego powierzchnię. W ten prosty sposób pozbędziemy się wszelkiego rodzaju bakterii i innych zabrudzeń zgromadzonych na jego powierzchni, co z pewnością przyczyni się do polepszenia jego pracy.