Komputer będzie działał prawidłowo, gdy wszystkie podzespoły zgodnie ze sobą współpracują. Jednym z kluczowych elementów jest BIOS. Wiele osób na co dzień z niego nie korzysta, jednak to właśnie za jego pośrednictwem można przeprowadzić naprawy oprogramowania komputera lub sprawdzić stan niektórych jego części. Warto również wiedzieć, jakie są najczęstsze problemy z BIOS i co zrobić w przypadku ich wystąpienia.

Czym jest BIOS?

Basic Input/Output System w skrócie BIOS to podstawowy system wejścia i wyjścia. Jest to swego rodzaju system/zbiór procedur na płycie głównej w kościach pamięci FLASH. Odpowiada za podstawowe funkcje w komputerze. To pierwszy program, który jest uruchamiany bezpośrednio po starcie. BIOS wyposażony jest we własną pamięć, podtrzymywaną przez baterię CMOS. Pośredniczy w komunikacji między oprogramowaniem (systemem) a poszczególnymi sprzętami, wchodzącymi w skład jednostki

BIOS jest odpowiedzialny za zarządzanie oraz sprawdzanie podstawowych elementów komputera. Dodatkowo steruje urządzeniami wejścia/wyjścia, jak również przepływem danych pomiędzy podzespołami, np. dyski twarde, procesor czy pamięć RAM. BIOS może sterować także niektórymi napięciami czy opcjami uruchamiania. System umożliwia zmianę ustawień poszczególnych sprzętów, które nie są możliwe z poziomu systemu operacyjnego.

Jakie występują najczęstsze problemy z BIOS-em i jak je zdiagnozować?

Wśród najczęściej występujących problemów z BIOS-em, można wymienić:

  • awarię kości przechowującej program BIOS;
  • uszkodzenie pamięci BIOS;
  • nieudaną aktualizację;
  • wirusy;
  • samoistne uszkodzenie;
  • uszkodzenie przez użytkownika;
  • wadliwy bądź nieodpowiedni wsad do BIOS-u.

Powyższe problemy najczęściej objawiają się brakiem reakcji po włączeniu komputera bądź po jego uruchomieniu słychać odgłos pracy urządzenia, jednak nie ma obrazu. Często zdarza się także, że diody sygnałowe zaczynają migać bądź pojawiają się sygnały dźwiękowe. Czasami występuje również sytuacja, w której uruchamianie komputera zatrzymuje się na logu producenta. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub nieudane aktualizacje wynikają z braku wiedzy użytkownika i próbie dokonywania samodzielnych zmian w ustawieniach systemowych bądź sprzętowych. Naprawa uszkodzonego BIOS-u zdecydowanie jest opłacalna. Zazwyczaj koszt usługi jest znacznie niższy niż wartość sprzętu. Co ważne, mniej lub bardziej skomplikowana naprawa jest związana z konkretną przyczyną oraz uszkodzeniami.  

W jaki sposób można naprawić BIOS?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie każdy użytkownik będzie w stanie samodzielnie przeprowadzić naprawę BIOS-u, gdyż wymaga to pewnej wiedzy i doświadczenia. Najprostsze działania wymagają zastosowania procedury Crisis Bios Recovery, którą można przeprowadzić, wspomagając się instrukcjami dostępnymi w internecie. Jednak w większości przypadków konieczne jest zastosowanie bardziej skomplikowanej procedury

Rozpoczynając naprawę, konieczne będzie wymontowanie płyty głównej, aby nie uszkodzić podzespołów podczas dalszych prac. Następny etap to wylutowanie kości BIOS, w celu odczytania jej zawartości. Tutaj swoje zastosowanie ma specjalny programator. Niezależnie od skali błędów konieczne będzie zarchiwizowanie starej zawartości oraz wgranie świeżego pliku. W dalszej kolejności należy wlutować kość na swoje miejsce. Następnie trzeba zamontować płytę główną w obudowie oraz podpiąć taśmy sygnałowe i podzespołów. Końcowy etap to podstawowe testy i weryfikacja czy problem został usunięty. Jeżeli wszystko działa sprawnie, pozostaje skręcić obudowę. 

Dlaczego warto udać się do serwisu komputerowego w celu naprawy?

Naprawa BIOS wymaga odpowiednich umiejętności i doświadczenia, gdyż podjęcie samodzielnych działań często kończy się trwałym uszkodzeniem sprzętu. Już sama aktualizacja niesie za sobą ryzyko uszkodzenia komputera. Jeszcze bardziej skomplikowanym procesem jest próba wgrania BIOS-u. W internecie można odnaleźć wiele różnych poradników dotyczących samodzielnej naprawy, jednak w tym przypadku warto być szczególnie ostrożnym i powierzyć swój sprzęt doświadczonym serwisantom. Specjaliści nie tylko rozwiążą dany problem, ale także wykonają niezbędne czynności, np. usuną wszelkie zanieczyszczenia. W razie konieczności uzupełnią i dokręcą śruby lub dołożą brakujące zaślepki. Udanie się do sprawdzonego serwisu będzie gwarancją rzetelnie wykonanej naprawy bez obaw o uszkodzenie komputera. 

Uszkodzony BIOS uniemożliwia użytkowanie komputera, a samodzielna naprawa wiąże się z dużym ryzykiem jego uszkodzenia. Nie warto zatem podejmować wszelkich działań na własną rękę, gdyż może to pogłębić problem. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie sprzętu doświadczonemu specjaliście. 

Zobacz także: Aktualizacja BIOS – jak wykonać to poprawnie?