Pandemia koronawirusa sprawiła, że wszyscy przywiązujemy nieco większą wagę do czystości podręcznych sprzętów. Oprócz regularnej dezynfekcji i mycia rąk, bez względu na to czy pracujesz w biurze czy w domu, regularne czyszczenie i sprzątanie swojego stanowiska to dobry zwyczaj. Jak zrobić to bezpiecznie? 

Codzienne i okresowe czyszczenie sprzętu komputerowego

Myśląc o konserwacji komputerów czy laptopów najczęściej skupiamy się na konieczności wykonywania kopii zapasowych, usuwania zbędnych plików i „odśmiecania” komputera po miesiącach bałaganu w folderze plików pobranych czy koszu. Nie zapominajmy jednak, że na odrobinę uwagi i opieki zasługują również zewnętrzne elementy Twojego sprzętu – klawiaturę, monitor czy myszkę warto od czasu do czasu przecierać z kurzu i zabrudzeń, a komputerowe wiatraki przedmuchiwać sprężonym powietrzem, by z czasem nie zapchały się całkowicie kurzem i kocimi kłaczkami. Jak regularnie warto się do tego przykładać? 

Codzienna pielęgnacja sprzętu komputerowego

Najczęściej czyszczonym elementem Twojego sprzętu komputerowego powinny być klawiatura oraz mysz. W okresie pandemii, gdy wszyscy staramy się szczególnie chronić przed bakteriami, wirusami i wszelkimi zarazkami, szybkie przetarcie możesz zlecić sobie nawet codziennie, najlepiej już po zakończeniu pracy. Pamiętaj, że to właśnie na dłoniach przenosimy najwięcej zarazków, które później łatwo przetransportować na klawiaturę, a z niej np. na twarz. Do czyszczenia klawiatury i myszki możesz wykorzystać dostępne na rynku preparaty czyszczące do komputera, ale także alkohol izopropylowy którego wysokie stężenie sprawia, że szybko odparowuje i jest bezpieczny dla elektroniki, ale jednocześnie skutecznie usuwa tłuste zabrudzenia i zarazki

Odłącz klawiaturę i mysz od komputera, wyczyść sprężonym powietrzem przestrzenie pomiędzy klawiszami (by wydmuchać okruszki i kurz), a następnie użyj ściereczki lub patyczka higienicznego nasączonego roztworem izopropanolu i wody demineralizowanej (w stosunku 7:3) i przecieraj wszystkie klawisze i przestrzenie pomiędzy klawiszami. Tak samo wyczyść też myszkę i touchpad na laptopie. 

Okresowa konserwacja Twojego komputera

Ekranu komputera lub laptopa nie musisz przecierać codziennie, ale warto robić to gdy zauważasz, że siada na nim kurz lub pojawiają się ślady palców. Użyj do tego specjalnego preparatu lub nawilżanych ściereczek i zawsze korzystaj wyłącznie z miękkich materiałów, np. ściereczek z mikrofibry. Okresowo warto zadbać też o odkurzanie komputera – zarówno laptopy z małymi wywietrznikami, jak i większe komputery stacjonarne pochłaniają przy procesie wietrzenia się sporo kurzu. Ten, dostając się na poszczególne elementy wewnętrzne może z czasem zaburzać ich pracę, powodować zawieszanie się komputera, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zatrzymać wiatraki. 

Czyszczenie wnętrza laptopa można wykonać co pół roku, a jeśli korzystasz z komputera stosunkowo rzadko, raz na rok. Aby jednak proces był bezpieczny, warto robić to po otworzeniu sprzętu, by nie wtłaczać kurzu do wnętrza. Jeśli nie masz pewności i nie chcesz rozkręcać go samodzielnie, oddaj sprzęt do serwisu. W serwisie możesz poprosić także o wymianę pasty termoprzewodzącej – świeża obniży ryzyko przegrzewania się elementów i w niektórych modelach może wpłynąć na przyspieszenie działania sprzętu

konserwacja komputera

Jak bezpiecznie czyścić sprzęt komputerowy? 

To, w jaki sposób czyścisz i konserwujesz swój komputer i jego akcesoria ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo sprzętu, jego trwałość i okres użytkowania. Zwykła woda, preparaty nie przeznaczone do kontaktu z elektroniką czy drapiące powierzchnie nie zadziałają najlepiej w kontakcie z ekranem, touchpadem czy klawiszami i mogą wyrządzić sporo szkód – od nieestetycznych zadrapań przez wewnętrzne niszczenie elektroniki, którego skutki mogą być widoczne dopiero po czasie. O czym warto pamiętać?

Nigdy nie pryskaj preparatami bezpośrednio na sprzęt, chyba że jest to specjalna mgiełka (tzw. sucha mgła) lub sprężone powietrze przeznaczone do oczyszczania i odkurzania sprzętu. Specjalne pianki, spraye, czy nawet roztwór izoproponalu z wodą demineralizowaną zawsze skrapiaj w pierwszej kolejności na miękką szmatkę z mikrofibry lub patyczek kosmetyczny (jeśli chcesz dotrzeć w mniejsze przestrzenie), a sprzęt wycieraj wyłącznie wtedy, gdy jest wyłączony i odłączony od zasilania. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie rozbieraj komputera samodzielnie, a jeśli czujesz że jest taka potrzeba (by oczyścić wiatraki i usunąć kurz z wnętrza laptopa), oddaj go do serwisu by zachować pełne bezpieczeństwo i nie uszkodzić przypadkowo wrażliwych elementów.