Niemal każda osoba doświadczyła bolesnej utraty swoich danych. To częste zjawisko, które generuje mniejsze bądź większe problemy. Część informacji można odzyskać, jednak zdarzają się sytuacje, w których dane zostały utracone bezpowrotnie. Warto zatem bliżej zgłębić temat i zapoznać się z najczęstszymi przyczynami wycieku, jak również sposobami, aby temu zapobiec.

Na czym polega utrata danych?

Do utraty danych dochodzi w przypadku, kiedy informacje poufne zostaną skradzione bądź ujawnione nieautoryzowanym odbiorcom lub stają się ogólnodostępne. Zdarzają się również sytuacje, w których dane zostają przechwycone i bezpowrotnie utracone. W obecnych czasach stanowi to bardzo poważny problem. To spore utrudnienie i często ogromne konsekwencje dla każdej organizacji. Utrata danych w przedsiębiorstwach wiąże się ze stratą czasu oraz dodatkowymi nakładami pieniężnymi, aby odzyskać pożądane informacje. To również poważne zagrożenie licznymi nadużyciami na tle prawnym, co prowadzi do ogromnych strat finansowych.

Jak przejawia się utrata danych?

Przejaw utraty danych w dużej mierze wynika z przyczyny zjawiska. Niemniej jednak najczęściej objawia się zniknięciem plików bądź niemożnością ich otworzenia. Zdarzają się również sytuacje, w których za utracenie danych odpowiedzialna jest poważna awaria sprzętu. W takim przypadku występuje spory problem z uruchomieniem np. komputera, zwłaszcza kiedy doszło do jego zalania.  

Jakie są najczęstsze przyczyny?

Przyczyn utraty danych może być naprawdę sporo, jednak do najczęściej występujących można zaliczyć:

  • Błąd ludzki 

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna utraty danych. Wiele osób przypadkowo usuwa swoje pliki, zazwyczaj robiąc to nieświadomie. Dopiero po pewnym czasie błąd staje się dostrzegalny. Wskazaną praktyką będzie usuwanie plików systemowych najpierw do kosza, gdyż w łatwy sposób można je przywrócić. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku błędu ludzkiego zazwyczaj można odzyskać utracone dane, np. korzystając ze specjalnego oprogramowania bądź rozwiązań takich jak Historia plików w systemie Windows. 

  • Wirusy komputerowe

Brak prawidłowego zabezpieczenia przed złośliwymi wirusami to prosta droga do zniszczenia bądź utraty danych. Eksperci wskazują, że każdego dnia pojawia się znacząca ilość (licząca w tysiącach) nowych szczepów złośliwego oprogramowania. Oczywiście część z nich jest stosunkowo niegroźna, jednak niektóre, np. ransomware mogą zarówno całkowicie zablokować dostęp do plików, jak i skutkować ich zniszczeniem. 

Zobacz także: Jaki program antywirusowy wybrać – poznaj najlepsze oprogramowania!

  • Awaria sprzętu 

Każdy sprzęt jest awaryjny, zwłaszcza dysk twardy, który jest szczególnie wrażliwym urządzeniem. Do uszkodzenia może również dojść przez nieuwagę np. zalanie lub upuszczenie komputera. Może to oznaczać trwałą utratę wszelkich danych i niemożność ich odzyskania. 

  • Formatowanie dysku twardego 

Przypadkowe sformatowanie dysku twardego nie należy do rzadkości. W ten sposób dochodzi do natychmiastowej utraty danych. Takie błędy się zdarzają, jednak odzyskanie cennych informacji w większości przypadków jest możliwe poprzez przywrócenie danych. Ważne jest, aby w takiej sytuacji zwrócić się do informatyka. 

  • Awarie energii elektrycznej

Częste przerwy w dostawie prądu mogą skutkować utratą zapisanych danych lub ich uszkodzeniem. Awarie zasilania wpływają również na systemy operacyjne oraz sprzęt. W niektórych sytuacjach może dojść także do uszkodzenia dysku twardego. 

  • Ataki hakerskie

Każdy system może paść ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy mogą przechwycić lub wykraść kluczowe dane. Istotne jest zatem odpowiednie zabezpieczenie sprzętu przed tego typu zdarzeniami. 

  • Ataki phishingowe

W tym przypadku przestępcy poprzez wywieranie presji próbują wyłudzić dane. Do ataków wykorzystywane są różne narzędzia, np. sfabrykowane strony logowania bądź rozmowy telefoniczne. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w systemach zabezpieczeń, aby pozyskać zaufanie ofiary i wyłudzić dane.

Zobacz także: Phishing – sprawdź, jak zabezpieczyć się przed atakiem?

Jak zapobiegać utracie danych?

Skutki utraty danych mogą mieć poważne i daleko idące konsekwencje. Stąd też warto wiedzieć, jak skutecznie się przed tym zabezpieczyć. Oto kilka najważniejszych zasad:

  • Regularne tworzenie kopii zapasowej – backup

Wiele osób o tym zapomina, jednak to bardzo ważna kwestia, aby systematycznie tworzyć kopie zapasowe. Zalecane jest, aby przechowywać istotne informacje w chmurze lub na zewnętrznym dysku. Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo oraz swobodny dostęp do nich z dowolnego miejsca. Co ważne, nie należy przechowywać kopii zapasowej na tym samym dysku, na którym tworzy się informacje. 

  • Skuteczna ochrona sprzętu

Cyberprzestępcy są bardzo aktywni, stąd też kluczowa jest ochrona sprzętu. Programy antywirusowe są konieczne, aby dane były bezpieczne. Zabezpieczają one komputer przed złośliwym oprogramowaniem, jednocześnie wprowadzając filtry chroniące przed włamaniem. Co ważne, istotne są także systematyczne aktualizacje, które dostarczają najnowszych narzędzi i baz wirusów. Mowa tutaj zarówno o programach antywirusowych, jak i zaporach sieciowych czy systemie operacyjnym. 

  • Data Loss Prevention – DLP

Jest to technologia monitorująca przepływ danych w konkretnej organizacji. Zapobiega przypadkowemu bądź celowemu przesyłaniu wrażliwych danych przez pracowników poza daną jednostkę. DLP ma na celu zapobieganie utracie danych zarówno poprzez identyfikację, jak i ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do istotnych informacji. 

  • Rozwaga i rozsądek

Podczas korzystania z urządzenia oraz internetu należy wykazać się logicznym myśleniem. Warto zatem z rozwagą podchodzić do wszelkich „dziwnych” wiadomości e-mail, zwłaszcza nieznanego pochodzenia. Nie należy zbyt pochopnie klikać w link bądź otwierać załączniki.

W sytuacji, kiedy dochodzi do utraty danych, nie należy podejmować samodzielnych prób ich odzyskania. Warto zwrócić się do specjalisty, który po zapoznaniu się z sytuacją stwierdzi, czy istnieje możliwość odzyskania cennych informacji i podejmie się tego zadania.