Klonowanie dysku to przeniesienie całej jego zawartości na inny nośnik, łącznie z systemem operacyjnym. Taki zabieg umożliwia przeniesienie wszystkich programów bez konieczności ponownej instalacji oraz konfiguracji. Klonowanie dysku HDD na SSD to dobre rozwiązanie, aby zwiększyć wydajność bądź szybkość swojego urządzenia. Taką operację zazwyczaj wykonuje się również w celu stworzenia kopii zapasowej na wypadek wystąpienia awarii bądź zdarzenia losowego.
Na czym polega klonowanie dysku z HDD na SSD?
Zdarzają się sytuacje, kiedy wymagane jest przeniesienie systemu na nowy dysk, wówczas zazwyczaj wykonuje się tzw. klonowanie dysku systemowego, czyli wykonanie identycznej kopii. Jest to operacja polegająca na skopiowaniu całej zawartości jednego dysku, w tym systemu operacyjnego oraz niezbędnych plików służących do jego uruchomienia na drugi dysk. Taki zabieg pozwoli uruchomić system operacyjny z nośnika docelowego. Prawidłowo przeprowadzona operacja pozwoli uniknąć przeniesienia zbędnych danych, np. niepotrzebne bądź stare aktualizacje. Klonowanie dysku najczęściej jest wykonywane w sytuacji, kiedy wymieniany jest twardy dysk na nowszy. Taką operację wykonuje się również w celu zabezpieczenia danych na wypadek złośliwego oprogramowania. Warto pamiętać, że w sytuacji, kiedy na dysku źródłowym znajdują się wirusy, wówczas podczas klonowania zostaną one przeniesione na dysk docelowy.
Sprawdź: Nowoczesne nośniki pamięci – na czym warto przechowywać dane
Jak wygląda klonowanie dysku z HDD na SSD?
Chcąc przeprowadzić klonowanie dysku HDD na SSD, konieczne będzie specjalne oprogramowanie. Umożliwi ono wyodrębnienie konkretnych danych, które będą przenoszone. Taki zabieg pozwoli zaoszczędzić miejsca na partycji oraz bezpiecznie uruchomić skopiowany system z zachowaniem wszystkich ustawień. Przed przystąpieniem do klonowania dysku, należy uruchomić program do kopiowania i wykonać kopię zapasową. Jest to forma zabezpieczenia, gdyby wystąpiły jakieś problemy. Potrzebna będzie jeszcze przejściówka USB SATA, która umożliwi podłączenie nowego dysku. Nośnik można podłączyć również bezpośrednio ze wbudowaną kieszenią na dysk twardy. Przed klonowaniem warto również oczyścić stary dysk ze zbędnych plików czy programów, które nie będą używane.
Jak długo trwa proces klonowania dysku?
Czas trwania klonowania zależny jest przede wszystkim od liczby przenoszonych programów oraz plików. Cała procedura może potrwać od kilku do kilkunastu godzin, stąd też niezwykle ważne jest, aby laptop był podłączony do zasilania.
Jak wykonać klonowanie dysku?
Przed przystąpieniem do klonowania, należy upewnić się, że dysk, na który mają zostać przeniesione dane, ma wystarczającą pojemność. Oznacza to, że na dysku musi być tyle wolnego miejsca, aby możliwe było skopiowanie wszystkich niezbędnych danych. Dodatkowo warto sprawdzić, czy stary oraz nowy dysk mają ten sam system partycji. Kolejnym krokiem jest uruchomienie oprogramowania do klonowania. Następnie należy podłączyć drugi dysk do urządzenia, które będzie klonowane. Tutaj potrzebny może okazać się kabel SATA-USB. Na koniec należy posłużyć się oprogramowaniem do klonowania.
Zobacz: Dyski SSD – nasze TOP 3 propozycje
Jaki program warto wykorzystać do klonowania dysku?
Chcąc sklonować system z HDD na SSD, potrzebne jest specjalne oprogramowanie. Część z tych aplikacji jest płatna, natomiast istnieje również sporo bezpłatnych opcji. Do najczęściej wykorzystywanych programów do klonowania zalicza się:
1. Macrium Reflect Free – to wielozadaniowe narzędzie, które jest najchętniej wykorzystywane do klonowania systemu. Niezbędne opcje są zawarte w bezpłatnej wersji. Macrium Reflect Free jest przejrzysty i prosty w obsłudze.
2. Clonezilla – to kolejne darmowe narzędzie do klonowania. Jest nieco trudniejsze w obsłudze od pozostałych programów. Chcąc korzystać z Clonezilii, konieczne jest stworzenie nośnika rozruchowego (USB). Co ważne, docelowy dysk musi mieć co najmniej taką samą pojemność co źródłowy.
3. EaseUS Todo Backup Free – to łatwy w obsłudze program, który służy do klonowania dysku. Umożliwia skopiowanie całości dysku bądź pojedynczej partycji. Aplikacja jest darmowa i ma nowoczesny interfejs. Dodatkową opcją jest możliwość przetestowania części płatnych planów.
4. AOMEI Backupper – darmowa wersja tego oprogramowania umożliwia przeniesienie wszystkich kluczowych danych. Do skopiowania systemu konieczna jest wersja Professional. AOMEI Backupper pozwala także na tworzenie kopii zapasowych.
Klonowanie dysku z HDD na SSD nie jest skomplikowaną procedurą. Wystarczy tylko pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, aby w bezpieczny sposób przenieść wszystkie dane.