Dobrej jakości dysk SSD usprawni działanie każdego komputera. Napęd SSD, często nazywany napędem półprzewodnikowym, to obecnie najlepsze rozwiązanie, które działa w oparciu o pamięć masową. Dyski SSD pozwalają na szybką pracę urządzenia, wykonywanie kilku czynności naraz bez lagów oraz cichą pracę. Wybraliśmy 3 najlepsze dyski SSD, które warto mieć.

Czym jest dysk SSD?

Dysk SSD to skrót od angielskiego terminu solid-state drive, który wskazuje na zastosowanie w nim wyłącznie elementów nieruchomych, co znacząco różni je od dysków twardych, w których występują części mechaniczne. Dzięki braku ruchomych części dyski SSD zapewniają cichą pracę urządzenia, ale nie jest to ich jedyna zaleta. Urządzenia na napęd SSD wyróżnia także znacznie lepsza prędkość zapisu, a także odczytywanie i wyszukiwanych danych. Komputery włączają się szybciej, a niektóre modele są gotowe do pracy nawet w kilka sekund.

Co więcej, dysk SSD zapewnia większą odporność na wibracje i wstrząsy urządzenia, co jest niezwykle ważne dla osób, które potrzebują funkcjonalnego i mobilnego sprzętu potrzebnego np. na wyjazdy służbowe.
W dyskach SSD znajdują się kości NAND, które są odpowiedzialne za pamięć flash. Dzięki temu laptopy na napęd SSD pozwalają na zmieszczenie większej liczby danych, a ich korzystny stosunek ceny do pojemności zapewnia większą trwałość niż urządzeń opartych o napęd HDD. To wszystko sprawia, że dyski półprzewodnikowe są coraz chętniej wybierane mimo wyższej ceny za urządzenie. Jakie dyski SSD polecamy?

Dysk SSD Crucial MX500GB

Dysk dla osób wymagających i lubiących sprawdzone produkty o wysokiej jakości. Crucial Technology przygotował niezwykle szybki dysk bardzo dobrych parametrach. Ponadto posiada interfejs SATA, który zapewnia nawet pięciokrotnie wyższe osiągi niż niektóre dyski SSD konkurencji. Na uwagę zasługuje także pamięć TLC (Triple Level Cell), która umożliwia zapisywanie nawet trzech bitów informacji w jednej komórce. Dysk umożliwia przechowywanie na dysku ogromnej ilości plików takich jak zdjęcia, muzyka, filmy i dokumenty. Co więcej, użytkownicy dysków SSD Crucial nie muszą się martwić o bezpieczeństwo i komfort przeglądania danych, ponieważ Crucial zadbał o szyfrowanie, które polega na specjalnej ochronie przed dostępem do plików przez niepowołane osoby. Mechanizm szyfrujący dysk to skuteczna metoda ochrony, która obok przepustowości oraz wyjątkowej szybkości odczytu czy zapisu danych przekonała do siebie już tysiące użytkowników dysków Crucial. W zależności od wybranej pojemności dysku cena jest różna. Za 500GB trzeba zapłacić około 300 zł, co nie jest wygórowaną kwotą.

Dysk SSD ADATA 1TB M.2 2280

Bestsellerowy dysk SSD, którego nie mogło zabraknąć w naszym rankingu to dysk SSD ADATA, który cieszy się niebywałą popularnością. Urządzenie zapewnia ponadprzeciętną kulturę pracy oraz niebywale szybki odczyt i zapis danych. Format karty M.2. doskonale sprawdzi się do mniejszych sprzętów. Co więcej, ADATA umożliwia wybranie kilku długości, co zapewnia możliwość idealnego dopasowania dysku SSD do wielkości i możliwości swojego laptopa oraz wybór liczby kości pamięci. Cena 600 zł za 1TB, a zatem więcej pamięci w niższej cenie. Ponadto zaawansowane technologie użyte w karcie zachęcają do jej zakupu.

Dysk SSD Goodram CX400 512GB

Kolejny producent, który przygotował niezwykle wydajny i dobry dysk SSD to Goodram, którego najmniejszą pojemność można kupić za mniej niż 200 zł. Wysoka jakość w przystępnej cenie, interfejs oparty o SATA, pamięć TLC i nawet 10-krotna poprawa wydajności. Nominalny czas pracy 2 mln godzin zapewnia długą żywotność dysku, która w zależności od średniego czasu pracy na laptopie może wynosić nawet 220 lat. Ponadto doskonała szybkość zapisu i odczytywania danych pozwala na komfortową i sprawną pracę na urządzeniu, co jest istotne nie tylko w pracy, ale także w domu. Dyski SSD Goodram są wyposażone w zaawansowane technologie, które pozwalają na poprawę wydajności i przepustowości sprzętu, a także na realizowanie wielu oczekiwanych funkcji i zastosowań nawet jednocześnie bez lagów systemowych czy sprzętowych. Warto wiedzieć, że nawet mocny komputer może nie spełnić oczekiwań, jeśli dysk SSD będzie słabej jakości, a Goodram to rozsądny wybór w przystępnej cenie.