Wirus komputerowy to jeden z rodzajów złośliwego oprogramowania, które może zaatakować komputer. W najlepszym wypadku wyrządza jedynie denerwujące lub uciążliwe szkody. Jednak dużo częściej dochodzi do infekowania plików czy całego systemu komputerowego. Działa poprzez kradzież lub uszkodzenia danych, generowanie spamu bądź sabotaż systemu. Wszystko to przekłada się na poważne zagrożenie.

Jak często spotykane jest zawirusowanie komputera?

Wirus jest to potoczna nazwa, którą określane są wszystkie rodzaje szkodliwych działań występujących w komputerach. Jednak należy mieć na uwadze, że to tylko jeden z rodzajów szkodliwego oprogramowania. Użytkownicy mogą mieć również styczność z robakami, trojanami, programami szpiegującymi (spyware), oprogramowaniem wyświetlającym reklamy (adware), jak również rootkity czy ransomware. Wymienione szkodniki różnią się pomiędzy sobą sposobem, w jaki atakują dane urządzenie oraz skutkami czy szkodami, jakie spowodują. Wirusy przedostają się do komputerów głównie poprzez niebezpieczne pliki pobierane z Internetu, wadliwe oprogramowanie, nośniki wymienne, luki w zabezpieczeniach systemu operacyjnego bądź za pośrednictwem wiadomości e-mail, jako załączniki. Wraz z rosnącą ekspansją komputerów, rośnie także liczba wirusów, które zagrażają użytkownikom. Zawirusowanie urządzenia jest powszechnym zjawiskiem i występuje bardzo często, głównie z braku ostrożności.

Sprawdź: Jak bezpiecznie korzystać z sieci?

Dlaczego złośliwe oprogramowania są bardzo niebezpieczne?

Skutki zawirusowanego komputera mogą być bardzo zróżnicowane, począwszy od denerwujących, takie jak spowolnienie działania komputera czy nieustanne wyświetlanie się reklam, poprzez uciążliwe, jak blokowanie niektórych programów czy plików, kończąc na poważnych i niebezpiecznych, np. kradzież danych. Zdarzają się sytuacje, w których wirusy przejmują całkowitą kontrolę nad plikami, w takim przypadku odzyskanie danych jest niemal niemożliwe. Uszkodzeniu może ulec również cały system, objawem tego jest utrata kontroli nad urządzeniem. Złośliwe oprogramowanie potrafi również szpiegować, przejmując kontrolę nad mikrofonem i kamerą. W ten sposób haker może podglądać i podsłuchiwać użytkowników, a w późniejszym czasie wykorzystać pozyskane materiały do szantażu. Następnym bardzo ważnym skutkiem są straty finansowe, które związane są z kradzieżą danych. W ten sposób dochodzi do przechwycenia danych do kont bankowych czy ważnych danych osobowych.

zawirusowany komputer

Jak sprawdzić, czy komputer jest zawirusowany?

Chcąc sprawdzić, czy na komputerze znajduje się szkodliwe oprogramowanie, w pierwszej kolejności należy bacznie obserwować swoje urządzenie. Kilka nieprawidłowości może świadczyć o występowaniu wirusów. Mowa tutaj przede wszystkim o spowolnionym działaniu, częstym zawieszaniu, nagłym pojawianiu się niechcianych reklam czy wyskakujących okienkach, zmianach ustawień przeglądarki, podejrzanych wiadomościach e-mail, blokowaniu dostępu do stron internetowych itp. Pożądanym działaniem jest również użycie kombinacji przycisków Ctrl + Shift + Esc bądź uruchomienie „menedżera zadań”. Wyświetlona lista zawiera wszystkie zachodzące procesy. Złośliwe oprogramowanie zazwyczaj używa sporej ilości procesora, zasobów dyskowych lub pamięci i wyróżnia się na tle innych. Taki element należy wnikliwiej sprawdzić. Jego nazwę można wpisać w wyszukiwarkę i dowiedzieć się więcej. Inną opcją jest zeskanowanie komputera, w celu wyszukania złośliwego oprogramowania przy użyciu zintegrowanej aplikacji Windows Security (Windows Defender). Wchodząc w menu Strat, należy wpisać „zabezpieczenia systemu Windows”. W celu wyszukania złośliwego oprogramowania należy kliknąć „Ochrona przed wirusami oraz zagrożeniami”, następnie „szybkie skanowanie”. W przypadku znalezienia jakiegokolwiek złośliwego oprogramowania Windows zaproponuje automatyczne usunięcie. Istnieje również możliwość skorzystania z programu Malwarebytes, który świetnie współgra z Windowsem. Bezpłatna wersja umożliwia ręczne skanowanie i wyszukiwanie złośliwego oprogramowania.

Jak zapobiegać zawirusowaniu komputera?

W celu uniknięcia przedostania się złośliwego oprogramowania należy przede wszystkim zainstalować dobre oprogramowanie antywirusowe, które będzie regularnie aktualizowane. Większość takich programów działa w czasie rzeczywistym, czyli wykrywają złośliwe oprogramowania jeszcze przed przedostaniem się do komputera. Kolejną ważną kwestią są hasła. Każde konto powinno mieć unikatowe silne hasło. Warto również pamiętać o ich częstym zmienianiu. Ważne są także systematyczne aktualizacje systemu operacyjnego oraz oprogramowania. Przeglądając strony internetowe, należy zachować ostrożność. Tutaj warto unikać podejrzanych stron oraz klikania w dziwne linki czy załączniki. Zaleca się również, aby nie korzystać z publicznego Wi-Fi.

Zobacz również: Zabezpieczenie komputera – jak skutecznie uniknąć cyberataku?

Złośliwe oprogramowanie potrafi wyrządzić wiele szkód i jest bardzo uciążliwe. Warto zatem zapobiegać takim sytuacjom i pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Stosowanie się do zasad, pozwoli uchronić użytkownika przed poważnymi konsekwencjami.