Jeszcze kilka lat temu dane z komputera i innych urządzeń elektronicznych przechowywane były na dyskietkach oraz płytach CD/DVD. Dawniej uważane za niezwykle praktyczne, współcześnie nie są w stanie pomieścić tak dużych rozmiarów danych, jakie znajdują się w pamięci komputerów. Aktualnie na rynku dostępne są o wiele praktyczniejsze i nowocześniejsze nośniki pamięci, charakteryzujące się dużą ilością miejsca do przechowywania.

Jakie nośniki pamięci wyróżniamy?

Nośniki pamięci, które będą spełniały swoje podstawowe zadanie, powinny wyróżniać się przede wszystkim lekkością, mobilnością, a także pojemnością. Współcześnie konsumenci mogą wybierać spośród wielu dostępnych modeli i rodzajów urządzeń, nie zdając sobie do końca sprawy z ich właściwości i zalet. Które będą najbardziej wydajne i sprawdzą się w codziennej pracy? 

Dyskietki i płyty CD – dlaczego z nich nie korzystamy? 

Nie wszyscy pamiętają czasy, kiedy trzeba było zgrywać najpotrzebniejsze dane na dosyć spore, płaskie dyskietki. Mieściły one zazwyczaj kilka kilobajtów, niekiedy megabajtów danych i świetnie sprawdzały się do pracy z małymi plikami. Podobnie było w przypadku płyt CD, na które nagrać można było nie tylko pliki muzyczne, ale również dokumenty tekstowe. Obecnie dane pamięciowe mają zbyt dużą wagę, aby dyskietka czy płyta CD je zmieściła. Dlatego też nowoczesne komputery i laptopy produkowane są już bez wejścia na dyskietkę i pozbawione są napędu CD oraz DVD. 

Na rynek elektroniczny trafiły zupełnie inne nośniki pamięci, które są w stanie przechować dziesiątki gigabajtów danych. Stały się one miejscem do magazynowania nie tylko podręcznych plików, ale całych kopii zapasowych urządzeń. Wyróżniamy przede wszystkim funkcjonalne karty pamięci SD, praktyczne pendrive’y, dyski HDD i SSD. 

Mała i praktyczna karta pamięci SD

Karty pamięci SD, czyli Secure Digital, w dalszym ciągu służą jako sposób na chwilowe przechowywanie zdjęć z aparatów fotograficznych lub danych ze smartfona. Ze względu na to, że mają pojemność najczęściej 32, 64 lub 128 GB pamięci, doskonale sprawdzą się do przechowywania mniejszych plików. Warto jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu karty i przenoszeniu jej pamięci do większych magazynów danych. W wielu sklepach z elektroniką można również dostać karty SD o pamięci do nawet 512 GB. 

dysk ssd pendrive karta sd

Pendrive – użyteczny przy przenoszeniu małych plików 

Pendrive’y stały się popularne ze względu na swój mały i opływowy kształt. Świetnie sprawdzają się w codziennej pracy z przenoszeniem danych z jednego urządzenia do drugiego, a także do chwilowego przechowywania plików z dokumentami tekstowymi. W praktyce jednak po dosyć krótkim czasie konieczne jest zmagazynowanie pamięci na znacznie lepszym urządzeniu, gdyż nawet 512 GB pamięci nie udźwignie wszystkich plików, znajdujących się w pamięci komputera. 

Dysk HDD – pojemny nośnik pamięci do codziennej pracy 

Dysk HDD jest jednym z ciekawszych nośników pamięci danych ze względu na swoją niską cenę. Za 1 TB pamięci należy zapłacić około 200 zł. Sam dysk pomieści również całkiem sporo plików. Jednak ze względu na jego budowę zużywającą dużo energii elektrycznej, a także łatwość uszkodzenia całego urządzenia, wiele osób rezygnuje z jego zakupu na rzecz bardziej funkcjonalnego pendrive’a. 

Przenośny dysk SSD – dlaczego jest najlepszy? 

Solidny dysk SSD to jedno z najlepszych rozwiązań jeśli chodzi o magazynowanie i przenoszenie danych. Dyski SSD montuje się również w komputerach i laptopach, jako dodatkowe miejsce do przechowywania danych. Zaletą dysków SSD jest fakt, że dane są magazynowe za pomocą pamięci flash, a nie jak w przypadku HDD ruchomych i mechanicznych części. Dzięki temu samo urządzenie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dane partie danych przesyłają w ciągu kilku sekund. 

Dysk SSD wyróżnia się nie tylko większą wydajnością, ale również mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Jest to niezwykle korzystne, zwłaszcza jeśli korzystamy z laptopa o mniejszej pojemności baterii w miejscu pracy. Zaletą dysków SDD jest także stosunkowo niska cena. 

Decydując się na kupno przenośnych nośników pamięci warto wybierać te wyróżniające się wysoką wydajnością oraz dużą pojemnością. Reszta będzie zależała od indywidualnych preferencji użytkownika. 

Nie wiesz, jaki dysk SSD wybrać? Sprawdź nasze TOP 3 wśród dysków SSD, o których pisaliśmy na blogu.