Każdy z nas stara się dbać o swoje urządzenia i nie narażać ich na upadek czy zalanie. Jednak zdarzają się chwile nieuwagi, gdzie kubek z kawą, herbatą czy wodą ląduje na klawiaturze naszego urządzenia. W takiej sytuacji liczy się czas, opanowanie i konkretna kolejność postępowania. Zalany komputer można uratować, jednak należy wiedzieć, jak postępować.

Za co odpowiada płyta główna?

Płyta główna jest podstawowym elementem każdego urządzenia. Mowa tutaj zarówno o komputerach, jak i smartfonach czy tabletach. To właśnie na niej instalowane są wszystkie podzespoły, np. pamięć RAM, procesor, twardy dysk, karta graficzna czy gniazda. Płyta główna łączy ze sobą pozostałe elementy laptopa, a także umożliwia komunikację pomiędzy nimi. To właśnie dzięki płycie głównej możliwe jest połączenie wszystkich urządzeń peryferyjnych z komputerem. Dodatkowo zapewnia dostęp do komunikacji USB, video czy audio.

Czym grozi zalanie płyty głównej?

Przedostanie się cieczy do wnętrza laptopa, nie zawsze daje natychmiastowe objawy. Zdarza się, że komputer działa poprawnie, jednak z czasem pojawiają się pierwsze awarie. Mowa tutaj m.in. o mikrozwarciach bądź trudnościach w prawidłowej pracy laptopa. Z czasem dojdzie do korozji, która uniemożliwi uruchomienie komputera. Zatem konieczne będzie pozbycie się płynów ze środka urządzenia.

Sprawdź również: Awaria płyty głównej — jak sprawdzić, że jest uszkodzona?

Jak przeciwdziałać zalaniu płyty głównej?

Ochrona komputera przed zalaniem jest banalnie prosta, wystarczy nie stawiać napojów w niedalekiej odległości od urządzenia. Jednak praktyka zazwyczaj wygląda inaczej, dlatego ciekawym rozwiązaniem mogą być laptopy z wodoodporną klawiaturą.

Czy jest możliwość uratowania laptopa po zalaniu płyty głównej?

Zalanie laptopa nie zawsze musi oznaczać poważne skutki i spore straty. Najważniejszy jest czas oraz rodzaj cieczy, która przedostała się do wewnątrz urządzenia. Najmniej szkodliwa jest woda, która powinna wyparować w ciągu 24 godzin. Sprawa będzie bardziej skomplikowana, jeżeli do wnętrza urządzenia dostały się słodkie napoje, alkohol czy leki rozpuszczane w wodzie. Tego rodzaju płyny zawierają m.in. cukier, kwasy i sole mineralne, które będą stwarzały zagrożenie dla sprzętu, powodując zwarcia czy zaburzenia w przepływie sygnałów. Dodatkowo z czasem może dojść do elektrokorozji. Konieczne jest zatem dokładne osuszenie i oczyszczenie wnętrza laptopa.

płyta główna zalana

Zalanie płyty głównej w laptopie – co zrobić?

W sytuacji, kiedy doszło do zalania laptopa, należy zachować spokój i działać w przemyślany oraz bezpieczny dla sprzętu sposób. W pierwszej kolejności należy odłączyć komputer od zasilania i wyłączyć go ręcznie, za pomocą przycisku na klawiaturze. Następnym krokiem jest wyciągnięcie baterii. Jeżeli dany model ma zintegrowany akumulator, to konieczne będzie dezaktywowanie przyciskiem resetu. W następnej kolejności należy maksymalnie odchylić ekran do tyłu i odwrócić komputer do góry nogami. Urządzenie powinno być położone na twardej stabilnej powierzchni, warto podłożyć ręcznik papierowy, na który będzie spływała ciecz. Jeżeli do zalania doszło od spodu, wówczas nie należy obracać komputera, tylko położyć go na ręczniku. W takiej pozycji należy pozostawić laptopa na 24 godziny. Warto pamiętać, aby przez ten czas nie ruszać urządzenia, zwłaszcza nie uruchamiać go. Chcąc mieć pewność, że nie doszło do zalania płyty głównej i żaden komponent nie ucierpiał, warto udać się do serwisu komputerowego.

Sprawdź również: Czy zalany komputer da się uratować?

Jak naprawić laptop po zalaniu płyty głównej?

Zalany komputer trzeba rozkręcić i dokładnie sprawdzić jakie podzespoły zostały uszkodzone. Sprzęt może być sprawdzony w domowych warunkach, jednak wymaga to wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Stąd też warto udać się do serwisu komputerowego, gdzie specjaliści sprawdzą, jak duże szkody spowodowało przedostanie się cieczy, do wnętrza laptopa. Przy naprawie duże znaczenie będzie miał rodzaj płynu, który zalał sprzęt. Warto zatem udać się z zalanym laptopem do profesjonalnego serwisu komputerowego.

Zalanie komputera może zdarzyć się każdemu z nas. Warto zatem wiedzieć, jak postępować w chwili wylania cieczy na klawiaturę. Chcąc uniknąć dalszych konsekwencji, warto udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego, gdzie specjaliści dokładnie sprawdzą wszystkie podzespoły oraz precyzyjnie osuszą całe urządzenie.