Komputery to urządzenia, które towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Wykorzystujemy je do pracy, nauki oraz rozrywki, a w wielu branżach są one praktycznie niezbędne. Urządzenia te zaprojektowane są w taki sposób, aby zapewniać wysoką wydajność, wszechstronność oraz niską awaryjność. Niestety z racji tego, że komputery to również bardzo skomplikowane urządzenia, złożone z wielu delikatnych podzespołów, zdarza się, że ulegają mniej lub bardziej poważnym awariom. Jednym z najważniejszych elementów współczesnych komputerów jest oczywiście płyta główna, której awaria może skutecznie uniemożliwić korzystanie z komputera. Jednak czym dokładnie jest płyta główna, jakie jest jej zadanie, czym grozi awaria płyty głównej, jakie są tego objawy, jak sprawdzić, czy źródłem problemów z komputerem jest płyta główna oraz co zrobić w sytuacji, gdy element ten ulegnie uszkodzeniu?

Czym jest płyta główna?

Płyta główna to najważniejszy element każdego komputera, ponieważ jest to pewnego rodzaju szkielet, który łączy wszystkie pozostałe komponenty w jedną całość. Ma ona postać dużej płytki drukowanej, na której umieszczone są ścieżki oraz różnego rodzaju elementy na stałe wbudowane w jej strukturę, takie jak np. BIOS chipset, gniazda, złącza itd. Ścieżki umieszczone są na kilku warstwach płyty drukowanej, a ich rolą jest zapewnienie zasilania i komunikacji z wszelkimi komponentami zamontowanymi lub podłączonymi do płyty głównej.

Rola płyty głównej w sprawnym działaniu komputera

Płyta główna to element, którego głównym zdaniem jest połączenie wszystkich pozostałych komponentów komputera w jedną całość, pośredniczenie w komunikacji między nimi, a często także zapewnienie im zasilania. Jest to więc fundament do budowy komputera, bez którego jego stworzenie nie byłoby możliwe. Ponadto płyta główna posiada także układ BIOS, w którym zapisane są wszelkiego rodzaju procedury, ustawienia i instrukcje dotyczące ładowania podstawowego sprzętu komputerowego. BIOS kontroluje pracę komputera w pierwszych chwilach po jego włączeniu i odpowiada także za uruchomienie systemu operacyjnego, który przejmuje następnie tę rolę.

Skutki awarii płyty głównej

Awaria płyty głównej to bardzo poważna sytuacja, która często może skutecznie uniemożliwić jakiekolwiek korzystanie z komputera. Dzieje się tak z tego względu, że jest to bez wątpienia najważniejszy element komputera, który łączy wszystkie inne jego części i zapewnia komunikację między nimi. Z tego względu skutkiem uszkodzenia płyty głównej może być naprawdę bardzo wiele różnych problemów, w zależności od tego, jaka część płyty głównej uległa awarii i jak do tego doszło. Czasami może to oznaczać problemy z działaniem systemu, czy też jednego określonego podzespołu, a w innej sytuacji skutkiem może być nawet całkowity brak reakcji ze strony urządzenia.

Objawy awarii płyty głównej

Objawy, jakie mogą świadczyć o awarii płyty głównej, są bardzo różne i jest ich naprawdę sporo. Do najczęstszych objawów wskazujących na problemy z płytą główną zaliczyć można m.in.:

  • brak reakcji komputera na wciśnięcie przycisku zasilania,
  • komputer się włącza, ale ekran pozostaje czarny, mogą wystąpić charakterystyczne sygnały dźwiękowe, które świadczą o określonym problemie z płytą główną lub podzespołami,
  • BLUE SCREEN, czyli niebieski ekran informujący o poważnych problemach z komputerem,
  • samoistne wyłączanie, zawieszanie lub restartowanie się komputera bez powodu, lub podczas obciążenia,
  • niedziałające porty i złącza na płycie głównej,
  • problemy z dźwiękiem, łącznością WiFi lub przewodową.

Oczywiście tego typu objawy nie będą jednoznacznie wskazywały na awarię płyty głównej, ale jest to jedna z możliwych przyczyn.

Jak sprawdzić, czy płyta główna uległa awarii?

Chcąc sprawdzić, czy płyta główna ulegała awarii, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu komputerowego, w którym dane urządzenie zostanie poddane diagnostyce w celu wykrycia źródła problemów. Pozwala to nie tylko trafnie wskazać przyczynę awarii, ale także w szybki i skuteczny sposób jej zaradzić. Warto więc zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów w takiej sytuacji.

Co zrobić z uszkodzoną płytą główną?

To, co należy zrobić z uszkodzoną płytą główną, zależy w dużej mierze od tego, jak bardzo została ona uszkodzona i jakiego obszaru dotyczy awaria. Zazwyczaj naprawa takiej płyty jest możliwa, czym zajmują się profesjonalne serwisy komputerowe. Jeśli jednak uszkodzenia są bardzo rozległe i dotyczą najważniejszych elementów płyty głównej, naprawa może okazać się nieopłacalna lub nawet niemożliwa, co będzie równoznaczne z koniecznością wymiany płyty głównej.