Karta graficzna to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na wydajną pracę komputera, nie tylko podczas grania, ale także i pracy. Jej sprawne działanie jest fundamentalne dla całego systemu. Odpowiada za generowanie i projekcje obrazu, który jest wyświetlany na monitorze. Ma również wpływ na wydajność sprzętu.

Jakie są najczęstsze usterki karty graficznej?

Karta graficzna działa bezproblemowo najczęściej przez okres 2 – 3 lat. Główną przyczyną jej uszkodzenia jest niedostosowanie gier lub programów do parametrów karty. Awaria zdarza się także w przypadku obciążenia układu GPU. Najczęściej wynika to z intensywnej i długiej pracy np. podczas gier lub nagromadzenia się znaczącej warstwy kurzu wewnątrz komputera. Dodatkowo do usterki może przyczynić się zwarcie na płycie głównej oraz tzw. zimne luty (degradacja połączeń spowodowanych utlenieniem spoiwa). Zalanie komputera lub jego upadek z wysokości również może przyczynić się do występowania awarii karty graficznej.

Objawy usterki karty graficznej mogą być różne, jednak do tych najbardziej charakterystycznych należą:

  • brak obrazu przy włączonym komputerze;
  • pojawiające się błędy na części lub całości ekranu;
  • niektóre sygnały dźwiękowe mogą nie działać;
  • pojawienie się błędów krytycznych;
  • przełączanie lub wyłączanie się obrazu;
  • niska rozdzielczość ekranu i brak możliwość jej prawidłowego ustawienia;
  • brak sterownika karty graficznej oraz niemożliwość jego zainstalowania;
  • częste zawieszanie się komputera podczas oglądania filmów lub gier;
  • pojawienie się tzw. artefaktów.

W jakich sytuacjach warto naprawić kartę graficzną?

Uszkodzenie karty graficznej skutkuje nieprawidłowym działaniem komputera oraz uniemożliwia korzystanie ze sprzętu. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować usterkę i ocenić, czy serwis będzie opłacalny. Naprawy najczęściej dotyczą: układów chłodzenia, sterowania, temperatury, układu BGA, czyli tzw. reballing czy zasilaczy. Z kolei wymianie podlegają gniazda w karcie graficznej czy przetworniki cyfrowo-analogowe.
Podczas naprawy karty graficznej często stosuje się tzw. reballing, czyli usunięcie oraz ponowne wlutowanie układów. Taki zabieg pozwala wydłużyć żywotność komponentów i naprawić kartę. Reballing to usunięcie starego spoiwa i zamienienie go nowym. Zabieg ten wymaga sporej wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Podczas wymiany spoiwa cały układ jest czyszczony oraz suszony. Następnie w dane miejsce zostają przylutowane nowe kulki, które ponownie połączą wszystkie elementy.

Kiedy należy zrezygnować z naprawy i zakupić nową?

Karta graficzna dość często ulega awarii. Zdarza się, że jej naprawa wiąże się ze sporym kosztem. W takim przypadku lepiej jest zdecydować się na zakup nowej. Koszt wymiany będzie uwarunkowany od modelu komputera oraz od rodzaju karty graficznej.
Czasami zdarzają się także sytuację, w których naprawa jest niemożliwa np. spalenie karty spowodowane działaniem wysokiej temperatury.

Jaką kartę graficzną warto zakupić?

Karty graficzne do komputerów różnią się od siebie parametrami technicznymi, wydajnością, a także ceną. Dokonując zakupu, warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na konkretne parametry, które będą odpowiadały wysokości naszego budżetu. W dalszej kolejności należy sprecyzować swoje oczekiwania. Jeśli kupujemy kartę do istniejącego już komputera, to ważną kwestią będzie kompatybilność z określonymi podzespołami. Tutaj należy wziąć pod uwagę, aby karta nie odstawała znacząco pod względem wydajności procesora.

Karty graficzne godne polecenia:

  • Gigabyte GeForce GT 1030 Low Profile 2GB GDDR5 – najważniejszą zaletą jest możliwość montażu, chociażby w najmniejszych komputerach PC. To doskonały wybór, jeśli chodzi o zamiennik układu zintegrowanego z procesorem. Pozwoli na czerpanie radości podczas grania.
  • Biostar GeForce GT 1030 4GB DDR4 – układ NVIDIA GeForce GT 1030. Ma zwiększoną pamięć operacyjną – 4GB. Będzie to miało znaczący wpływ na jakość w większości grach.
  • Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti OC 6G – to idealny wybór dla wytrawnych graczy lub osób streamujących na żywo np. w serwisie YouTube. Zapewnia wysokiej jakości obraz oraz zwiększoną wydajność.

W sytuacji, kiedy karta graficzna ulega awarii, konieczna jest profesjonalna diagnostyka. Tylko w taki sposób można ocenić, czy naprawa będzie możliwa, czy konieczny będzie zakup nowej karty.