Objawy uszkodzonej karty graficznej w laptopie, komputerze czy innym urządzeniu widać od razu. Stwierdzenie uszkodzeń jest możliwe często nawet bez użycia dodatkowych oprogramowań czy narzędzi. Jak rozpoznać, że karta graficzna szwankuje i kiedy da się ją naprawić, a kiedy usterka jest nieodwracalna?
Po co jest karta graficzna?
Karta graficzna w urządzeniu odpowiada za wyświetlanie obrazów. Dzięki temu na ekranie monitora generowany jest obraz, umożliwiający dokonywanie dalszych interakcji i czynności. Poza tym karta graficzna w laptopie, komputerze, telefonie czy na tablecie ma wpływ na wydajność i pracę urządzenia, ponieważ wspomaga wykonywane przez procesor obliczenia. Wybór karty graficznej jest niezwykle ważny dla osób, które pracują tworząc grafiki, prezentacje czy obrazy multimedialne lub po prostu są miłośnikami gier. Bez względu na jakość i producenta karty graficznej może dojść do jej uszkodzenia.
Przyczyny uszkodzeń karty graficznej
Za główną przyczynę uszkodzenia karty graficznej w urządzeniu uznaje się niedopasowanie programów, gier itp. do posiadanych parametrów karty. Coraz nowe technologie powodują szybkie zmiany i wymuszają dopasowanie wymagających programów do specyfiki kart graficznych. Obciążenie układu GPU (Graphics Processing Unit) wynikające ze wzmożonej pracy czy dużej ilości czasu spędzanego na grach, powoduje zmiany i uszkodzenia karty graficznej. Zwykle dzieje się to na skutek generowania wysokiej temperatury i intensywnej pracy procesora, co sprzyja awarii.
Uszkodzona karta graficzna – objawy
Objawy usterek karty graficznej mogą być różne. Wszystkie łączy jednak to, że karta graficzna jest niesprawna i uszkodzona. Typowe objawy to:
- pojawianie się ciemnego ekranu,
- błędy na całym ekranie lub w określonych miejscach,
- błędy na danym tle o określonym kolorze lub miejscu,
- wyłączanie się obrazu,
- przełączanie się obrazu,
- brak obrazu.
Nie widać obrazu na monitorze po uruchomieniu
Włączasz urządzenie i na monitorze nie widać obrazu? Karta graficzna prawdopodobnie została uszkodzona. Komputer wydaje jednak dźwięk jak przy uruchomieniu i wyraźnie możesz usłyszeć też pracę wiatraka. Niektóre urządzenia wyraźnie wskazują na uszkodzenie karty graficznej, ponieważ przy uruchomieniu słychać trzy sygnały (jeden długi i dwa krótkie). Taki brak obrazu może być objawem uszkodzonej karty graficznej, ale też uszkodzenia matrycy, co może wiązać się z koniecznością jej wymiany.
Obraz wygląda inaczej niż zwykle
Jeśli dostrzegasz zmiany w wyświetlaniu obrazu, np. zanikanie tapety, przerywanie obrazu itp. to może to świadczyć o uszkodzeniu układu graficznego. Wyświetlanie obrazu może przybierać różne formy. Zwykle są to tzw. artefakty, czyli kolorowe paseczki, kropki czy wzory przypominające krzaki. Charakterystycznym zakłóceniem są też zniekształcone napisy, kolory, a także dzielenie ekranu na kilka części.
Nie ma sterowników karty graficznej
Po uruchomieniu może okazać się, że komputer nie widzi sterownika karty graficznej. Objawia się to zwykle komunikatem od systemu operacyjnego w menadżerze urządzeń, że nie można poprawnie zainstalować sterownika karty graficznej lub że karta graficzna jest uszkodzona. Błąd może się wyświetlać, nawet jeśli standardowa karta graficzna VGA działa.
Słaby obraz na monitorze
Dostrzegasz niską rozdzielczość ekranu na monitorze? Twoja karta graficzna mogła ulec uszkodzeniu. Łatwo to poznać po tym, że ikonki na pulpicie są większe niż zwykle.
Karta graficzna nie działa – co robić?
Uszkodzenie karty graficznej to problem, który uniemożliwia prawidłowe działanie urządzenia i korzystanie ze sprzętu. W zależności od stwierdzonej usterki możliwe jest podjęcie kroków, które pozwolą na naprawę uszkodzonej karty graficznej. Może się jednak okazać, że karta graficzna jest do wymiany. Możliwości naprawy, które pomoże stwierdzić specjalista to:
- wymiana układu BGA w karcie graficznej,
- naprawa układów BGA (reballing),
- wymiana gniazd w karcie graficznej,
- wymiana przetworników cyfrowo-analogowych,
- naprawa układów chłodzenia,
- naprawa zasilaczy,
- naprawa przetwornic,
- naprawa układów sterowania,
- naprawa układów temperatury.