Wasz laptop zaczyna szwankować? Zastanawiacie się co zrobić kiedy na Waszym ekranie pojawiają się tak zwane „artefakty”? Wspólnie omówmy temat naprawy układu grafiki, który wykonujemy w serwisie. Dotyczy to przede wszystkim Waszych laptopów!

Kiedy układ grafiki należy wymienić?

Jeżeli zauważyliście, że Wasz laptop nie wyświetla obrazu tak jak powinien bądź występują na ekranie nieznane Wam dotąd obiekty zwane „artefaktami” – oznacza to, że układ grafiki w Waszym laptopie nadaje się do naprawy bądź wymiany. Przyjrzyjmy się co tak naprawdę powoduje uszkodzenia układu grafiki. Pierwszym tropem, na który możecie wpaść jest po prostu wiek laptopa oraz jego zużycie na przestrzeni lat. Podzespoły komputerowe zazwyczaj mają określoną trwałość – po upływie pewnego okresu czasu podzespoły takie jak układ grafiki zwany inaczej „BGA” zwyczajnie przestaje działać i musicie podjąć się wymiany go na nowy bądź regenerację.

Nazwa „reballing” układu BGA na płycie głównej z pewnością mówi Wam niewiele. Wyjaśnijmy sobie teraz co tak naprawdę oznacza to w praktyce. Poprawianie spoiwa układów na płycie głównej jest skomplikowaną czynnością wymagającą specjalistycznego sprzętu. Jeśli serwis takowy posiada nie musicie martwić się o jakość wykonanej usługi.

Jeśli oddajecie laptopa do serwisu na usługę reballingu – czyli potocznie na wymianę układu grafiki na nowy bądź poprawienie spoiwa lutowanego pomiędzy płytą główną a układem graficznym. W wyniku zużycia z czasem spoiwo łączące układy elektroniczne w laptopie ulega uszkodzeniu – określamy to mianem „zimnych lutów”, które można naprawić właśnie poprzez reballing.

Usługa ta polega na wykonaniu ponownego zlutowania układu BGA do płyty głównej a następnie wykonanie testu poprawności wykonanego lutowania. Istnieje też możliwość, że wymienicie w serwisie cały układ BGA na nowy. Możecie spotkać się z taką sytuacją wówczas gdy dotychczas używany układ graficzny uległ przegrzaniu i nie będzie mógł funkcjonować nawet po ponownym zlutowaniu go do płyty głównej.

Najczęstszym objawem sugerującym Nam uszkodzenie układu BGA bądź występowanie zimnych lutów jest czasowe zanikanie obrazu w laptopie, występowanie przebarwień w obiektach wyświetlanych na ekranie a najczęściej jest to po prostu brak reakcji układu graficznego na włączenie laptopa. W takiej sytuacji pomimo, że uda Wam się uruchomić sprzęt to nie będziecie mieć możliwości pracy na Nim, ponieważ na ekranie laptopa oraz zewnętrznym jeśli takowy podłączymy nie będzie wyświetlany żaden obraz. Serwis łatwo może zdiagnozować taką usterkę i zaproponować reballing układu graficznego.  

W zależności od zastosowanych rozwiązań sprzętowych ceny reballingu np. w Nano-Serwis rozpoczynają się od 150zł. Powyżej tej kwoty serwis zawsze poinformuje Was o dodatkowych kosztach. W laptopach starszych wymiana takiego układu bądź poprawienie spoiwa jest prostsza a co za tym idzie znacznie tańsza aniżeli w nowoczesnych sprzętach dzisiejszych czasów. Producenci produkują coraz bardziej scalone jednostki właśnie po to abyśmy nie mogli tak łatwo naprawiać uszkodzonych układów graficznych czy połączeń mostkowych na płycie głównej.

Zastanawiacie się czy warto naprawiać uszkodzony układ graficzny? Odpowiedzcie sobie sami – jeżeli koszty naprawy nie przekraczają 1/3 wartości laptopa musicie koniecznie zdecydować się na reballing układu graficznego. W sytuacji kiedy koszty robią się znacznie wyższe prawdopodobnie najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie kupno nowego laptopa bądź wymiana całej płyty głównej na nową. Zwróćcie też uwagę na opinię serwisu, do którego oddajecie laptopa oraz czy części zamienne takie jak np. układ BGA stosowany przy wymianie pochodzi od autoryzowanego producenta a nie jest tylko chińskim zamiennikiem.