Wyświetlacze to obecnie niezbędna część bardzo wielu różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Dzięki nim możemy dzisiaj użytkować smartfony, komputery, telewizory, tablety i wiele innych tego typu urządzeń w bardzo prosty i komfortowy sposób. Niezbędnym elementem każdego wyświetlacza jest matryca. To dzięki niej możemy zobaczyć obraz, który został wygenerowany przez urządzenie elektroniczne. Jest to jednak element, który bardzo często jako pierwszy ulega awarii, a wtedy niezbędna jest jego naprawa lub wymiana na nowy egzemplarz, aby użytkowanie ekranu było znowu możliwe.

Czym jest uszkodzenie matrycy? 

Uszkodzenie matrycy to usterka, która w wielu przypadkach uniemożliwia korzystanie z danego ekranu. Powodem wystąpienia takich problemów może być zarówno złe użytkowanie wyświetlacza, uszkodzenia mechaniczne jak i awarie spowodowane intensywnym i długotrwałym użytkowaniem ekranu. W zależności od sytuacji winny awarii może być sam użytkownik lub też matryca, która w wyniku zużycia lub wad fabrycznych przestała działać. Najczęstszymi przyczynami uszkodzenia matrycy są m.in. uszkodzenia jej powierzchni poprzez pęknięcie, upadek, lub uderzenie, wady fabryczne w postaci martwych pikseli, uszkodzenia taśmy matrycy, zwarcie lub zalanie urządzenia.

Objawy uszkodzenia matrycy

Objawów uszkodzenia matrycy może być naprawdę sporo. Z pewnością do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

  • Ślady uszkodzenia – po uderzeniu w ekran lub jego go upadku, na matrycy mogą być widoczne charakterystyczne ślady pęknięcia i rozlania się matrycy. Czasami nie jest to widoczne od razu, tylko pojawia się mała czarna kropka, która z czasem się rozszerza, obejmując coraz większą część ekranu. W takim przypadku naprawa matrycy jest najczęściej niemożliwa i konieczna jest jej wymiana na nowy egzemplarz.
  • Brak podświetlenia – w przypadku gdy obraz wyświetlany na ekranie nie jest widoczny lub jest widoczny tylko pod światło, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległo podświetlenie matrycy. Na szczęście w przypadku pojawienia się takiej usterki, najczęściej wymiana matrycy nie jest konieczna i możliwa jest naprawa w profesjonalnym serwisie.
  • Paski na ekranie – jest to objaw, który w większości przypadków świadczy o wyeksploatowaniu matrycy. Jeśli takie objawy się pojawią, może to oznaczać, że matryca w naszym ekranie powoli kończy swój żywot i w najbliższej przyszłości niezbędna może być jej wymiana.
  • Pojedynczy czarny, biały lub kolorowy punkt na ekranie – jest to objaw, który świadczy o uszkodzeniu pojedynczego piksela. Początkowo może to nie przeszkadzać w użytkowaniu ekranu, jednak gdy takich martwych pikseli będzie więcej, konieczna może być wymiana matrycy.

Skąd biorą się tak zwane martwe piksele?

Za sterowanie kryształkami w ekranie ciekłokrystalicznym, a tym samym za zmienianie kolorów poszczególnych pikseli, odpowiadają tranzystory. Dzięki nim możliwe jest uzyskiwanie różnych barw i odcieni, a także wygaszanie poszczególnych pikseli, w celu wygenerowania czerni. Jeśli taki tranzystor ulegnie awarii, to dany piksel przestanie działać, czego skutkiem będzie właśnie powstanie tzw. martwego piksela.

Jak wykryć martwe piksele i czy można je naprawić?

Aby wykryć martwe piksele, najlepiej wykorzystać w tym celu specjalne programy, lub spróbować odszukać je wyświetlając na całej powierzchni ekranu jednolite białe tło. Chcąc naprawić matrycę, w której wystąpiły martwe piksele, najlepiej oddać ekran do profesjonalnego serwisu. Jeśli martwych pikseli jest dużo, to niezbędna może się okazać wymiana matrycy. Jeśli są to tylko pojedyncze piksele pomóc może program służący do odblokowywania pikseli, jednak z jego użytkowaniem wiąże się ryzyko, że pozostałe piksele ulegną uszkodzeniu.