Zepsuta matryca w laptopie to problem spędzający sen z powiek wielu osobom posiadającym laptopy. Często jest to związane ze zużyciem się materiałów, z których wykonany jest sprzęt, a nie bezpośrednio z uszkodzeniem mechanicznym. Decydując się na samodzielną naprawę matrycy warto wiedzieć o podstawowych zasadach związanych z jej serwisem oraz poznać kilka faktów, które przemawiają za tym, aby nie podejmować się tego typu prac bez doświadczenia. 

Zepsuta matryca w laptopie – objawy

Jeżeli posiadamy laptopa, warto wiedzieć jakie objawy wykazuje zepsuta matryca. Często są to problemy z poprawnym wyświetlaniem obrazów, kolorów bądź całkowity brak reakcji na uruchomienie sprzętu. Aby poradzić sobie z diagnozą zepsutej matrycy w laptopie wystarczy znać sposób jej działania oraz kilka zasad, które mówią o nieprawidłowej pracy ekranu. Jak wszyscy wiemy usterki lubią występować w najmniej odpowiednich chwilach, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można się uratować przed całkowitą utratą obrazu.

Często dochodzi do sytuacji, że w urządzeniach przenośnych może dojść do uszkodzenia karty graficznej, która odpowiada za wyświetlanie obrazu. W takiej sytuacji możemy spróbować podłączyć zewnętrzny ekran za pośrednictwem kabla HDMI – może to pozwolić na wyświetlenie obrazu, ale nie daje stu procentowej gwarancji działania. 

Samodzielna naprawa matrycy w laptopie

Podejmując się samodzielnej naprawy matrycy w laptopie należy pamiętać o zadbaniu o odpowiednie stanowisko pracy. Przede wszystkim trzeba założyć specjalistyczną opaskę antystatyczną, która zniweluje wyładowania elektryczne mogące uszkodzić całą elektronikę laptopa. Dodatkowo warto posiadać komplet kluczy, który pozwoli odkręcić nawet najdrobniejsze elementy w sprzęcie. Samodzielna wymiana matrycy jest oczywiście możliwa. Jest to jednak nieco trudne zadanie ze względu na przymus przyłączenia niewielkich elementów do płyty głównej takich jak np. taśma matrycy, którą bardzo łatwo uszkodzić.

Kolejnym trudnym etapem zmiany matrycy na nową jest samo wyciągnięcie zepsutej. Laptopy ze względu na swoją budowę są bardzo zintegrowane i wyciągnięcie takiego elementu jakim jest matryca bez doświadczenia może okazać się niezwykle trudnym do wykonania zadaniem. Podejmując się samodzielnej naprawy warto mieć także na uwadze fakt, że po drodze mogą pojawić się także inne usterki jak np. uszkodzone wentylatory bądź mocowania matrycy. Może więc się okazać, że podczas samodzielnych prac konieczna będzie pomoc serwisu, który posiada specjalistyczny sprzęt do zadań specjalnych.

Wymieniając zepsutą matrycę w laptopie musimy także pamiętać, aby zamawiać części o tych samych symbolach. Kupno zamienników nie jest dobrym posunięciem, ponieważ zazwyczaj działają one znacznie krócej od oryginalnych części oraz cechują się niższą jakością obrazu. 

Wymiana matrycy – DIY czy serwis?

Decydując się na oddanie laptopa w ręce serwisu możemy mieć pewność, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie oraz udzielona zostanie gwarancja zarówno na wymienioną matrycę, jak i samą usługę serwisową. Cena jaką należy zapłacić za usługę serwisową jest stosunkowo niska w porównaniu do uszkodzeń jakich możemy dopuścić się podczas samodzielnego demontażu zepsutej matrycy oraz wymiany na nową. Serwis komputerowy daje także możliwość wymiany innych podzespołów oraz przeglądu technicznego sprzętu podczas wykonywania jednej usługi serwisowej.

Pomimo tego, że samodzielna wymiana matrycy w laptopie nie jest najgorszym pomysłem to jednak warto wybierać serwisy komputerowe, aby mieć pewność, że zostanie to wykonane prawidłowo bez dalszych szkód na sprzęcie. Jeżeli jednak posiadamy wiedzę i narzędzia umożliwiające wykonanie takiej pracy – śmiało możemy podjąć się samodzielnej naprawy. Samodzielne prace serwisowe to duże ryzyko, dlatego dla osób mniej doświadczonych polecajmy wybór renomowanych serwisów, które zaopiekują się prawidłowo sprzętem komputerowym. Na plus serwisów komputerowych przemawia na pewno możliwość uzyskania gwarancji na części oraz samą usługę serwisową.