Komputer biznesowy to narzędzie, od którego zależy zarówno komfort, jak i efektywność pracy. Przed zakupem warto więc zapoznać się z cechami i parametrami dobrego laptopa do pracy, by być w stanie wybrać urządzenie najlepiej spełniające stawiane przed nim wymagania.

Czym charakteryzują się laptopy biznesowe?

Dobry laptop biznesowy powinien posiadać odpowiednie wymiary, wytrzymałą obudowę oraz umożliwiający komfortową pracę ekran. Urządzenie tego typu powinno być ponadto wyposażone w wysokiej klasy komponenty, porty i wytrzymałą baterię, a także zapewniać bezpieczeństwo ochrony danych.

Wymiary laptopa biznesowego

Konstrukcja laptopa biznesowego powinna pozwalać na jego łatwy i wygodny transport. Oznacza to, iż urządzenie nie może być ani zbyt duże, ani zbyt ciężkie. Standardowa wielkość laptopa biznesowego to około 14 cali – rozmiar ten pozwala na komfortowe przenoszenie, równocześnie zapewniając wystarczającą przestrzeń roboczą – waga z kolei powinna wynosić około 1,5 kg.

Obudowa laptopa biznesowego

Laptop biznesowy powinien wykazywać się odpornością na zarysowania, otarcia i pęknięcia. Urządzenia tego typu posiadają z reguły obudowę wykonaną z trwałych materiałów, takich jak aluminium, włókno węglowe lub lekkie stopy metali.

Ekran laptopa biznesowego

W wypadku komputerów o przeznaczeniu biznesowym standardem jest matowy ekran wyposażony w specjalną powłokę antyrefleksyjną, która pozwala na komfortową pracę także w bardzo silnym świetle.

Podzespoły w komputerze biznesowym

Komputery biznesowe wykonane są z dobrej jakości dopracowanych podzespołów, które charakteryzują się większą wydajnością i bezawaryjnością niż te wykorzystywane w komputerach konsumenckich.

Dostępność portów

Każdy wykorzystywany do pracy komputer powinien zapewniać dostępność niezbędnych portów, przede wszystkim USB i HDMI. Dodatkowym atutem jest również znajdujący się na wyposażeniu urządzenia port na karty SD.

Czas pracy urządzenia

Laptop biznesowy powinien posiadać wydajną baterię, która umożliwia długą pracę bez konieczności podłączenia urządzenia do ładowarki.

Bezpieczeństwo danych

Choć kwestia bezpieczeństwa danych jest istotna w każdym typie komputera, w wypadku urządzeń biznesowych dodatkowo nabiera na znaczeniu. Przed zakupem laptopa należy upewnić się, że oferuje on odpowiednie zabezpieczenia, które blokują dostęp osobom nieuprawnionym i chronią użytkownika przed cyberatakami. Wskazane jest, by komputer posiadał szyfrowanie danych TPM, czytnik linii papilarnych oraz Smart Card.

Parametry dobrego komputera biznesowego

Parametrami decydującymi o komforcie pracy i szybkości działania komputera biznesowego są przede wszystkim pamięć RAM oraz dysk SSD.

Pamięć RAM w komputerze biznesowym

Im większa pamięć operacyjna w komputerze biznesowym, tym płynniejsza praca, nawet przy wielu uruchomionych jednocześnie programach i aplikacjach. 8 GB RAM to minimum w wypadku urządzeń tego typu, warto jednak rozważyć zakup modelu z większą pamięcią lub pozwalający na jej rozszerzenie w miarę potrzeby. Poza pojemnością należy także zwrócić uwagę na typ pamięci. Najlepsze laptopy biznesowe posiadają RAM DDR4, cechującą się niższym poborem mocy i wyższą przepustowością.

Dysk SSD w komputerze biznesowym

Komputery biznesowe wykorzystują obecnie przede wszystkim dyski SSD, które zapewniają szybszy transfer, pozwalając na szybkie uruchamianie systemu i aplikacji, mniej się nagrzewają i pracują prawie bezgłośnie. Dyski tego typu cechują się ponadto większą od innych modeli niezawodnością, znacząco zwiększając komfort pracy.

Warto kupić nowy czy poleasingowy laptop biznesowy?

Zakup nowego sprzętu wiąże się z szerokim wyborem, lecz także wyższymi nakładami finansowymi – komputery poleasingowe mogą być nawet o 1000–2000 złotych tańsze od komputerów nowych. Wybór urządzenia powinien być jednak podyktowany przede wszystkim jego parametrami i ich zgodnością z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Używane komputery sprawdzą się do użytku biznesowego w sytuacji, gdy przeznaczone są do wykonywania prostych operacji. Jeżeli użytkownik wymaga od urządzenia konkretnej specyfikacji i zaawansowanych parametrów w zakresie grafiki lub procesora, zalecany jest zakup nowego komputera.

Polecane modele laptopów biznesowych

Wielu wiodących producentów laptopów oferuje modele przeznaczone do użytku biznesowego. Wartymi polecenia są komputery Lenovo ThinkPad, ASUS ZenBook oraz HP Pavilion.

  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon 9

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 9 to niezwykle lekki laptop biznesowy, wyposażony w mocną baterię i wytrzymałą obudowę z włókna szklanego i stopu magnezu, która zapewnia ochronę zarówno przez uszkodzeniami mechanicznymi, jak i zalaniem. Komputer dostępny jest w wersjach różniących się procesorem, pojemnością pamięci RAM oraz ekranem.

  • ASUS ZenBook Flip 13

ASUS ZenBook Flip 13 to niezwykle wydajny laptop biznesowy wyposażony w 16 GB pamięci RAM oraz zapewniające wygodę użytkownika porty USB, USB-C i HDMI. Komputer posiada dotykowy wyświetlacz z zawiasem 360 stopni, dzięki któremu można korzystać z urządzenia jak z tabletu. Dodatkowym atutem laptopa jest szybko ładująca się i wytrzymała bateria.

  • HP Pavilion 14-dv1411nw

HP Pavilion 14-dv1411nw to doskonały laptop biznesowy do pracy w terenie. Jest niezwykle lekki i posiada wytrzymałą, szybko ładującą się baterię. Laptop wyposażony jest ponadto w dysk SSD 512, pamięć operacyjną RAM DDR4 8 GB oraz matowy ekran pochłaniający i rozpraszający światło.