Zakup nowego laptopa, komputera stacjonarnego lub innego sprzętu komputerowego to najczęściej wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Dysponując ograniczonym budżetem wiele osób kieruje więc swoją uwagę w stronę sprzętu, który mieści się w danej kwocie, dopiero później zwracając uwagę na jego parametry czy opinie. Ciekawą alternatywą dla droższych, nowych komputerów może być jednak kupowanie sprzętu poleasingowego, który choć używany, często może być w dalszym ciągu niezwykle sprawny i znacznie tańszy niż jego nowe odpowiedniki. Kiedy warto zdecydować się na poleasingowy sprzęt komputerowy, na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie i jak uniknąć wtopienia pieniędzy w niewiele warty, stary sprzęt?

Czy i kiedy warto wybrać używany sprzęt poleasingowy?

Na rynek wtórny jako komputery poleasingowe trafiają przede wszystkim komputery i laptopy, które były używane wcześniej jako sprzęt firmowy, biurowy. Ich praca ograniczała się więc, w większości, do obsługi różnego rodzaju programów typu Word, Excel, PowerPoint czy programów charakterystycznych dla danej pracy i branży, co w efekcie nie wymagało od nich ogromnych sił przerobowych i wyśrubowanych parametrów. Komputery poleasingowe potrafią wyglądać jak nowe, bo dla wielu firm stanowią element reprezentatywny i muszą prezentować się dobrze m.in. w kontaktach z klientami. Ich wady? Najczęściej skupiają się wokół słabo pracującej, wyeksploatowanej baterii oraz parametrów, które nie pozwolą na intensywne działania graficzne czy obsługę gier komputerowych. Do standardowej pracy, użytku studenckiego czy jako komputer domowy powinny sprawdzić się bez zarzutów.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy sprzętem nowym a poleasingowym, warto przemyśleć do czego będzie wykorzystywany i czy jest szansa, by wśród sprzętu używanego znaleźć odpowiadające Twoim potrzebom parametry sprzętowe. Polecamy zainteresowanie się sprzętem poleasingowym, jeśli szukasz prostego komputera do pracy czy nauki za kwotę znacznie niższą, niż w przypadku nowych laptopów i nie obawiasz się prawdopodobieństwa wymiany baterii, by korzystać z mobilności laptopa. Zniżka rzędu 1000-2000 zł na cenie nowego vs. poleasingowego sprzętu bywa naprawdę opłacalna. Używanych komputerów nie polecamy jednak, jeśli oczekujesz konkretnej specyfikacji i możliwości, jakie oferują najnowsze technologie na rynku – do oferty poleasingowej trafiają najczęściej laptopy z kilkuletnim przebiegiem, więc najczęściej nie posiadają najwyższych parametrów technicznych w zakresie grafiki czy procesora.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Decydując się na laptop poleasingowy nie warto oczywiście brać w ciemno pierwszej opcji, jaka pojawi się wśród ofert i dopasuje się do Twoich wymagań technicznych. Sprzęt używany może mieć swoje wady, choćby takie jak wspomniana już wcześniej słaba bateria, a jej wymiana nie zawsze jest możliwa, bo oryginalne baterie do starszych modeli są już często niedostępne, a zamienniki nie zawsze gwarantują najlepszą jakość wykonania. Szczególną uwagę podczas zakupu warto zwrócić też na sam stan sprzętu, nie tylko wizualny, ale przede wszystkim techniczny. Dobrze jest zawsze poprosić o zdjęcia lub możliwość obejrzenia konkretnego modelu na żywo, a także dopytania i upewnienia się, czy komputer był wcześniej naprawiany oraz czy był zalany. W przypadku sprawdzonych firm oferujących sprzęt poleasingowy, konieczna jest możliwość zwrotu zakupionego towaru w razie stwierdzenia wad oraz gwarancja na zakupiony sprzęt. 

Jak uniknąć zakupu nic nie wartego laptopa poleasingowego?

Bez względu na to jaki sprzęt komputerowy wybierasz, modele używane mogą być mniej lub bardziej zniszczone i zużyte i trzeba liczyć się z tym przy każdym zakupie. Zwrócenie szczególnej uwagi na parametry sprzętu i dopasowanie ich do swoich oczekiwań to podstawa wyboru – jeśli decydujesz się na ustępstwa, pamiętaj że laptop czy komputer może nie spełniać Twoich oczekiwań w zakresie wydajności czy dynamiki pracy przy większym obciążeniu. Używane laptopy, trafiające do oferty poleasingowej najczęściej po pracy w warunkach biurowych nie są sprzętem gamingowym czy spełniającym najwyższe specyfikacje z rynku sprzętów nowych – znalezienie takiego w ofercie używanej to perełka, ale i przy jej wyborze trzeba upewnić się, czy komputer jest na pewno w dobrym stanie. 

Jeśli nie chcesz wtopić pieniędzy w niewiele warty sprzęt poleasingowy, zawsze upewnij się że firma sprzedająca komputery daje jakąkolwiek gwarancję na sprzęt, umożliwia osobisty odbiór i sprawdzenie sprzętu przed zakupem, a także czy komputer posiada oryginalne oprogramowanie i system operacyjny (jego brak może sugerować wątpliwe pochodzenie sprzętu).