Praca w trybie zdalnym stała się w ostatnim roku codziennością wielu osób, które z mniejszym lub większym sukcesem przystosowały się do działania z domowego biura. Możliwość pracy z domu ma swoje wady i zalety, ale też pewne wyzwania, zarówno dla pracowników, jak i ich pracodawców. Jednym z tych, na które wielu użytkowników zdaje się nie zwracać wystarczającej uwagi, jest cyberbezpieczeństwo. Pracując z dokumentami i danymi służbowymi warto zabezpieczyć komputery i sieć domową niezależnie od tego, czy pracujesz na sprzęcie służbowym czy osobistym. W jaki sposób sprawdzić komputery i zadbać o zabezpieczenia przed atakami podczas pracy zdalnej?

Mocne hasła i zabezpieczenie sieci

Dwa podstawowe kryteria budujące zabezpieczenia dla danych przechowywanych na komputerach prywatnych oraz służbowych to odpowiednio zabezpieczona sieć oraz mocne hasła, zarówno do samego komputera jak i określonych plików, folderów czy wszelkich profili i paneli administratora. W kwestii pierwszej należy pamiętać, aby ograniczyć korzystanie z publicznych, otwartych sieci Wi-Fi do minimum – ich minimalne, nieistniejące wręcz zabezpieczenia narażają komputery na bardzo łatwe przechwycenie danych przez osoby nieuprawnione. Pracując z poziomu domowej sieci internetowej należy dopilnować wzmocnienia haseł dostępowych do routera, uniemożliwiając zalogowanie się do sieci sąsiadom czy przypadkowym osobom będącym w zasięgu sieci. 

Hasła, stanowiące drugi filar bezpieczeństwa komputerów służbowych i osobistych powinny być zawsze skomplikowane, zabezpieczone i regularnie zmieniane. Nikt poza właścicielem komputera nie powinien mieć do nich dostępu, a sam komputer nie powinien być odblokowany i z dostępem dla osób obcych nawet przy pracy w domu. Przenosząc się na pracę zdalną dobrze jest szybko wyrobić sobie nawyk blokowania komputera przy każdym odejściu od klawiatury. Poza oczywistą blokadą dostępu do informacji i poufnych danych, unikniesz w ten sposób także przypadkowych wiadomości czy utraty plików, gdy Twój kot zdecyduje się przebiec po laptopie.

Programy antywirusowe w pracy zdalnej

Każdy świadomy użytkownik powinien pamiętać o korzystaniu z programów antywirusowych zabezpieczających jego prywatne dane i pliki na komputerze. Niestety, wielu w dalszym ciągu o tym zapomina, korzystając co najwyższej z systemowych programów firewall. Gdy przenosimy się na tryb pracy zdalnej, o dobrym antywirusie warto pomyśleć podwójnie. Dane, które mamy do zabezpieczenia są już nie tylko danymi prywatnymi, ale i służbowymi, będącymi własnością firmy i mogącymi wpłynąć bezpośrednio na jej pozycję na rynku czy bezpieczeństwo danych osób trzecich. Prywatny komputer wykorzystywany do celów służbowych powinien być zabezpieczony na takim poziomie, na jakim firma zabezpiecza sprzęty firmowe. 

Przed przeniesieniem się do pracy zdalnej i rozpoczęciem korzystania z prywatnego komputera w ramach wykonywania obowiązków służbowych zalecane jest kompleksowe przeskanowanie systemu, wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń i wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń

Regularne aktualizacje legalnego oprogramowania

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o roli legalnego oprogramowania i jego regularnej aktualizacji. O kwestie takie powinien zadbać sam pracodawca, jednak pracownicy korzystający w pracy zdalnej z prywatnego sprzętu powinni upewnić się, że ich komputer spełnia określone standardy bezpieczeństwa. W szczególności kluczowe jest korzystanie wyłącznie z legalnego, zabezpieczonego oprogramowania pobieranego wyłącznie z oficjalnych stron producenta.

W programach pochodzących z niezaufanych źródeł często pojawiają się różnego rodzaju złośliwe programy, które mogą zainfekować komputer. Co więcej, programy które nie są aktualizowane regularnie mogą być wykorzystywane przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie. Czytając dzienniki aktualizacji często zauważymy, że ich zadaniem jest poprawa zabezpieczeń. Zapominając o nich, możemy narazić się na poważne problemy.