Każdy komputer ma pewną ograniczoną moc obliczeniową. Jeśli jej zabraknie, może dojść do tego, że zacznie on pracować znacznie wolniej, pojawią się problemy z działaniem niektórych programów, proces uruchamiania komputera będzie trwał znacznie dłużej i ogólnie jego użytkowanie będzie mniej komfortowe. Z tego względu tak ważne jest dbanie o komputer, po to, aby działał on cały czas z odpowiednią wydajnością i płynnością. Wiele osób myśli, że jedynym wyjściem jest zakup nowego komputera, jednak często istnieje wiele dużo prostszych i tańszych rozwiązań, które znacząco przyspieszą nasz komputer.

Optymalizacja pracy komputera

Optymalizacja pracy w wielu branżach to jeden z ważniejszych aspektów działalności. W przypadku pracy komputera jest to również ważna kwestia. Nawet jeśli posiadamy najwydajniejszy komputer, to bez odpowiedniej optymalizacji znaczna część jego mocy obliczeniowej będzie pochłaniana, przez często niepotrzebne procesy i programy działają w tle bez naszej wiedzy. Aby temu zaradzić, warto wykonać kilka prostych czynności, które mogą znacząco poprawić szybkość komputera. 

Pierwszą z nich jest przeglądnięcie wszystkich zainstalowanych na komputerze programów. Można to zrobić, wchodząc w opcję Programy i funkcje, dostępną z poziomu panelu sterowania komputera. W tym miejscu znajduje się lista wszystkich zainstalowanych na dysku programów, wraz z informacją o dacie ich instalacji oraz ilości miejsca zajmowanego na dysku. Dzięki temu w szybki sposób możemy usunąć wszystkie programy, z których nie korzystamy, a które zajmują nasze miejsce na dysku. Oprócz tego należy również sprawdzić jakie programy i procesy uruchamiane są zaraz po starcie systemu. Do tego celu najlepiej skorzystać z dostępnego w Internecie oprogramowania, które pozwala na szybkie i proste oczyszczenie komputera i wykrycie problemów z jego działaniem. 

Warto regularnie przeprowadzać również skanowanie komputera programem antywirusowym. Często zdarza się, że mamy na komputerze sporo wirusów, które pojedynczo nie są zbyt szkodliwe, ale gdy jest ich sporo, to potrafią skutecznie pogorszyć działanie komputera. Wirusy czy też różnego rodzaju oprogramowanie szpiegujące lub inne, najczęściej instalowane jest na komputerze poprzez wejście na jakąś podejrzaną stronę internetową, otwarcie zainfekowanego załącznika w e-mailu czy też instalację programu z niesprawdzonego źródła. 

Wymiana podzespołów

Jeśli działania wykonane w systemie i oprogramowaniu nie dały oczekiwanych rezultatów, to przyczyną wolno działającego komputera mogą być słabe podzespoły. W takim przypadku należy zlokalizować, który podzespół jest przyczyną tego problemu. Jeśli komputer i programy na nim zainstalowane bardzo długo się włączają lub nie działają płynnie, to warto zainwestować w dysk SSD lub większą ilość pamięci RAM. Dysk SSD jest znacznie szybszy od tradycyjnych dysków mechanicznych. Jego zakup często sprawia, że nawet starsze komputery zyskują nowe życie. Podobnie jest z pamięcią RAM. Jeśli mamy jej zbyt mało otwarcie kilku okien w przeglądarce lub równoczesne słuchanie muzyki, kopiowanie plików na dysku i przeglądanie Internetu może bardzo negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania komputera.

W przypadku gdy komputer nie działa odpowiednio wydajnie w bardziej wymagających zastosowaniach np. podczas grania w gry komputerowe, oprócz zbyt małej ilości pamięci RAM, problemem może być również słaba karta graficzna lub procesor. Z tego względu warto sprawić jakie wymagania sprzętowe ma dana gra i na ich podstawie zlokalizować podzespół w komputerze, który nie spełnia minimalnych wymogów.