Czyszczenie i konserwacja komputera to złożony proces, którym powinni zajmować się przede wszystkim profesjonaliści pracujący w serwisach komputerowych. W dzisiejszych czasach darmowe programy
dają możliwość zwykłym użytkownikom wyczyszczenia pamięci komputera ze zbędnych plików oraz jej konserwacji. Warto jednak zapoznać się z podstawową wiedzą na temat działania tego typu programów oraz przyswoić ogólne pojęcia dotyczące konserwacji oraz czyszczenia pamięci komputerów.

Komputer wolno działa – przyczyny

W przypadku kiedy jednostka centralna zaczyna wykonywać swoją pracę znacznie wolniej aniżeli dotychczas można stwierdzić, że prawdopodobnie kończy się miejsce na dysku twardym. Niestety nie jest to jedyna przyczyna spowolnionej pracy komputera stacjonarnego bądź laptopa. Oczywiście zbyt duża ilość zbędnych plików na dysku przyczynia się do tego zjawiska, ale nie jest jedynym wyznacznikiem spowolnienia pracy.

Przyczyną wolniejszego działania komputera może być też jego nadmierne zabrudzenie wewnątrz obudowy. Kurz, który osadza się na podzespołach może mieć również wpływ na wolną pracę PC z tego względu, że wszystkie jednostki zaczynają pracować na wyższych temperaturach niż powinny. Dodatkowo na wolniejszą pracę komputera może wpływać fizyczne zużycie podzespołów takich jak procesor, płyta główna bądź karta graficzna. Jedną z częstych przyczyn wolnej pracy są też wirusy, które pojawiają się na dysku komputera oraz niszczą strukturę plików.

Czyszczenie komputera przy pomocy oprogramowania. Jak to działa?

Programy, które umożliwiają czyszczenie komputera mają na celu odbudowanie struktury zniszczonych oraz pomieszanych plików systemowych. Dodatkowo w wyniku działania takiego narzędzia usuwane są zbędne pliki, które nie są powiązane z żadną aplikacją. W przypadku bardziej rozbudowanych narzędzi do czyszczenia pamięci komputera można też spotkać się z funkcją wyszukiwania oraz usuwania wirusów oraz aplikacji szpiegujących, które znacznie wpływają na szybkość działania komputera. Warto jednak przed rozpoczęciem czyszczenia wykonać kopię ważnych plików, które przechowywane są na dysku komputera, ponieważ program może je przypadkowo usunąć.

Zdarza się także, że wolna praca komputera jest spowodowana kilkoma czynnikami, przez co nie będzie możliwe naprawienie „usterki” poprzez użycie tylko i wyłącznie programu czyszczącego pamięć ze zbędnych plików.

Serwis komputerowy a wolna praca jednostki – czy warto?

Pomimo szerokiej gamy programów dostępnych na rynku do samodzielnego czyszczenia pamięci komputera warto decydować się na usługi profesjonalnych serwisów w zakresie naprawy oraz diagnozy wolno działającego laptopa bądź komputera stacjonarnego. Należy pamiętać, że przyczyna takiego zjawiska nie zawsze leży po stronie zbyt małej dostępności wolnego miejsca na dysku twardym.

Dodatkowo samodzielne czyszczenie pamięci z użyciem dedykowanych programów bez podstawowej wiedzy na ten temat może prowadzić do uszkodzenia systemu operacyjnego na komputerze, a w takim wypadku konieczne będzie jego ponowne zainstalowanie. Warto więc decydować się na usługi serwisów komputerowych w tym zakresie. Profesjonaliści nie tylko są w stanie szybko zdiagnozować wszystkie usterki, które występują w sprzęcie – zarówno te fizyczne, jak i wiązane z błędami w systemie, ale także wykonają specjalistyczne czyszczenie dysków, reinstalację systemu w razie konieczności oraz zabezpieczą ważne pliki na dysku przed ich utratą.

Serwisy komputerowe zazwyczaj posiadają kompleksowe oprogramowanie czyszczące, które jest niedostępne dla podstawowego użytkownika. Dodatkowo serwisanci wyróżniają się wiedzą na temat komputerów, która znacznie przyśpiesza ich pracę oraz zapewnia bezpieczeństwo wykonywanych prac. Można więc do pewnego stopnia korzystać z samodzielnych rozwiązań dotyczących czyszczenia pamięci komputera, jednakże w przypadku skomplikowanych uszkodzeń komputera dobrą decyzją będzie oddanie sprzętu do serwisu na diagnostykę oraz naprawę.