Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze skali zagrożeń, które jest w internecie. Tylko niewielki procent osób stosuje zabezpieczenia przed hakerami. Co ważne, do większości cyberataków dochodzi z naszej winy i nieostrożności. Warto zatem wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed możliwym wyciekiem poufnych danych.

Ochrona przed cyberatakiem – dlaczego to jest ważne?

Na cyberataki nie tylko narażone są duże firmy, dla których wyciek danych będzie oznaczał katastrofalne skutki wraz z dużymi stratami finansowymi. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy narażeni na ataki hakerskie. Niezależnie od tego, jakie dane są na naszych komputerach, dla hakerów nawet z pozoru nic nieznacząca informacja może być wykorzystana przeciwko nam. Na naszym sprzęcie często przechowujemy rachunki, dokumentację medyczną czy inne ważne informacje zawierające szczegółowe dane personalne. Dostęp do skrzynki mailowej również stanowi świetną okazję dla hakerów. Co ważne, nawet prosta czynność, jaką jest robienie zakupów online, stwarza ryzyko cyberataku. Warto pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność przy danych poufnych. Właśnie dlatego kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie naszego urządzenia.

Cyberataki – najczęstsze przyczyny

Na co dzień każdy z nas korzysta z poczty elektronicznej, bankowości internetowej, komunikatorów czy mediów społecznościowych. To doskonałe miejsce do działania dla cyberprzestępców. Z tego powodu każdy z nas codziennie narażony jest na cyberataki. Coraz większa cyfryzacja życia prywatnego i zawodowego otwiera szersze pole do ataków w sieci. Potencjał zagrożenia stale się zwiększa, a hakerzy stają się bardziej profesjonalni w swojej profesji. Bardzo często przyczyną udanego ataku hakerskiego są nasze rażące błędy i brak czujności. Z przeprowadzonych badań wynika, że nieustannie zwiększa się liczba odnotowanych incydentów o naruszeniu cyberzabezpieczeń. Polacy nie są w pełni świadomi zagrożenia, które jest w sieci. Wraz z wiekiem poziom wiedzy na temat cyberataków spada, właśnie dlatego osoby po 50 roku życia są najbardziej narażone na wyciek danych poufnych.

bezpieczeństwo przed cyberatakiem

Jak ochronić się przed cyberatakiem

Odpowiednie zabezpieczenie komputera jest niezwykle ważne. Mowa tutaj przede wszystkim o dobrym programie antywirusowym. Zatrzyma on złośliwe oprogramowanie, zanim zostanie zainstalowane. Co ważne, należy używać aktualnego oprogramowania antywirusowego. Warto również poważnie traktować ostrzeżenia, jakie sygnalizują przeglądarki internetowe. Niezwykle ważne są również silne hasła, które powinny składać się z co najmniej 12 znaków, zawierając w sobie małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne np. #, %, &, !, ? itp. Warto wystrzegać się w hasłach swoich imion, nazwisk, przezwisk czy ciągu charakterystycznych cyfr (np. rok urodzenia). Co ważne, lista haseł nie może być przechowywana na komputerze czy na poczcie e-mail. Warto pamiętać, że hasła powinny być zmieniane regularnie co 2 – 3 miesiące. Dobrym pomysłem jest również uaktywnienie dwuskładnikowego uwierzytelnienia dla wszystkich kont. Takie rozwiązanie znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa. Dobrze jest dbać o systematyczną aktualizację systemu operacyjnego przeglądarki, a także oprogramowania antywirusowego oraz wykorzystywanych aplikacji. Warto również sprawdzać, czy połączenie internetowe w przeglądarce jest szyfrowane. Nigdy nie należy klikać w podejrzane linki czy załączniki w mailu od osób, których się nie zna, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie. Co ważne, wszystkie aplikacje należy pobierać wyłącznie z oficjalnych stron sklepów, np. Google Play czy Microsoft Store. Więcej informacji jak bezpiecznie korzystać z sieci można znaleźć na naszym blogu.

Ochrona przed cyberatakiem – czego nie należy wgrywać?

Chcąc zminimalizować ryzyko cyberataku, należy wystrzegać się wgrywania podejrzanych wtyczek bądź aplikacji. Czynności te są zazwyczaj wymuszane na różnych stronach, aby móc obejrzeć konkretne treści np. filmiki czy zdjęcia. Nie należy również wchodzić na strony, które zawierają podejrzane treści, są to najczęściej strony przeznaczone dla osób dorosłych, ale nie tylko, mowa również o witrynach z darmowymi filmami, muzyką czy oprogramowaniem. Czasami samo wejście w taką stronę będzie skutkowało zainstalowaniem złośliwego oprogramowania.

Cyberataki zdarzają się coraz częściej. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie komputera służbowego przed cyberatakiem. Jego  ofiarami są nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także osoby prywatne. W związku z tym o bezpieczeństwo sprzętu prywatnego również należy odpowiednio zadbać. Ponadto warto pamiętać, że firmy mają zazwyczaj swoje zaplecze IT, natomiast ochrona naszego sprzętu w dużej mierze uzależniona jest od nas samych.