Eksploatowanie sprzętu komputerowego powoduje zużywanie się części. To normalny proces, a pojawienie się awarii jest powszechnym zjawiskiem. Jedną z częstych usterek jest uszkodzenie matrycy, której nieprawidłowe działanie znacząco utrudnia bądź całkowicie uniemożliwia korzystanie z komputera.

Rola matrycy w działaniu monitora

Matryca to część panelu LED, którą można określić jako wewnętrzny wyświetlacz, przekazujący obraz z komputera do użytkownika. Pełni ona kluczową funkcję w prawidłowym działaniu urządzenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów matryc, a dobór odpowiedniej jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie one odpowiadają za obraz, który ukazuje się na ekranie komputera. Niezależnie od rodzaju wyświetlacza, działanie jest bardzo podobne. Światło, które przechodzi przez dwa polaryzatory (ustawione do siebie prostopadle), a także warstwę ciekłych kryształków dociera na filtry barwne, otrzymując odpowiedni kolor w zależności od ułożenia cząsteczek w warstwie ciekłych kryształków. Rodzaj matrycy nie ma również znaczenia, jeśli chodzi o awarię, ponieważ w sytuacji, kiedy dochodzi do uszkodzenia, objawy są bardzo podobne.

Najważniejsze funkcje matrycy

Matryca pełni jedną z najważniejszych funkcji użytkowania komputera, czyli wyświetlanie obrazu. Współpracuje z wieloma podzespołami, których zadaniem jest przetwarzanie docierających informacji na efekt wizualny. Istnieje kilka rodzajów matrycy, lecz ich wspólnym elementem są kryształy ciekłe. Odpowiednia wartość pola eklektycznego działającego na kryształy zmienia ich ułożenie względem siebie oraz wyświetlacza, wpływa to na polaryzacje światła. Pozwala to na wyświetlanie każdego piksela z inną barwą. Wszystkie rodzaje matryc charakteryzują się swoim konkretnym ułożeniem kryształków, które wpływają na kontrast, szybkość reakcji, częstotliwość odświeżania czy odwzorowanie kolorów.

Najczęstsze objawy awarii matrycy monitora

Jednym z najczęstszych powodów nieprawidłowego działania wyświetlacza jest uszkodzona taśma matrycy. To właśnie ona jest odpowiedzialna za przesyłanie informacji między płytą główną a innymi urządzeniami zamontowanymi w matrycy.

Do najczęściej występujących objawów świadczących o uszkodzeniu taśmy można zaliczyć:

– miganie ekranu;

– słaba widoczność obrazu;

– pojawienie się pionowych cienkich pasków;

– biały lub czarny ekran;

– znikanie obrazu w trakcie ruszania klapą matrycy;

– brak obrazu;

– pojawienie się niewłaściwych kolorów tzw. przebarwień.

Najczęściej do usterki matrycy dochodzi wskutek uszkodzeń mechanicznych, które mogą spowodować awarię nie tylko samej matrycy, ale także jej taśmy, która może zostać zerwana. Mowa tutaj o upadku laptopa bądź jego zalaniu. Bywa również, że matryca ulega awarii w wyniku usterki samego komputera.
W zależności od modelu laptopa taśma matrycy może być połączona z innymi urządzeniami znajdującymi się w ekranie lub przy nim, np. mikrofon czy kamera. Występująca awaria spowoduje ich nieprawidłowe działanie.

Awaria matrycy – w jaki sposób można ją naprawić?

Naprawa matrycy będzie możliwa w sytuacji, kiedy awaria jest spowodowana usterką karty graficznej bądź też samej matrycy lub jest związana z nieprawidłową konfiguracją karty. Dodatkowo uszkodzenie spowodowane zalaniem płynem również podlega naprawie. W takim przypadku matryca jest rozbierana, czyszczona i suszona, co z reguły pozwala na prawidłowe jej działanie. W przypadku fizycznego uszkodzenia ekranu wymiana matrycy będzie konieczna. To samo dotyczy pęknięć, zmiażdżeń lub mocnych wygięć. Chcąc poznać skale problemu, najlepiej jest udać się do serwisu komputerowego, gdzie specjaliści dokładnie ocenią uszkodzenie, a także oszacują jego rozległość. Istnieją sytuacje, w których naprawa matrycy jest niemożliwa, wówczas konieczna jest jej wymiana.

Czy warto dokonywać naprawy matrycy monitora?

To, czy warto dokonywać naprawy, będzie zależało od skali zniszczeń. Dokładną ocenę warto powierzyć specjalistom, którzy sprawdzą, czy matryca nadaje się do naprawy, czy konieczna będzie jej wymiana. Fizyczne uszkodzenia wykluczają możliwość naprawy, jednak problem z inną częścią np. kartą graficzną, może skutkować jedynie wymianą matrycy, aby komputer ponownie będzie działał poprawnie. Sam proces wymiany matrycy na nową nie jest skomplikowany, ale wymaga precyzji i doświadczenia, stąd też warto udać się do serwisu komputerowego.

Awaria matrycy może nastąpić z wielu powodów, lecz należy pamiętać, aby skala problemu została oceniona przez specjalistów z serwisu komputerowego. Pracownicy dokładnie sprawdzą stan matrycy i doradzą dalsze kroki.