Rok temu polecaliśmy na blogu topowe modele kart graficznych. Tym razem podpowiadamy, jak wybrać model odpowiadający potrzebom graczy.

Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów każdego komputera. Odpowiada ona za generowanie oraz wyświetlanie obrazu na monitorze komputera. Do podstawowych zadań wystarczająca jest zintegrowana karta graficzna, jednak w bardziej zaawansowanych zastosowaniach niezbędna jest dedykowana karta graficzna, która zapewni wysoką wydajność i sprawność pracy. Wybór odpowiedniej karty graficznej ma ogromne znaczenie zwłaszcza w grach komputerowych oraz profesjonalnych zastosowaniach takich jak tworzenie grafiki 3D lub montaż filmów. Warto więc przed zakupem przemyśleć, czego potrzebujemy i zdecydować się na najlepszą opcję. W jednym z naszych wpisów polecaliśmy najlepsze modele kart graficznych. Jak samodzielnie dobrać odpowiednią kartę?

Jak dobrać odpowiednią kartę graficzną do gier?

Oferta kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest ogromna i może skutecznie utrudniać wybranie odpowiedniego modelu. Dlatego ważne jest, aby na początku określić kilka podstawowych kwestii, dzięki którym wybór będzie łatwiejszy.

Podstawowym zagadnieniem jest budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup. Ceny kart graficznych do gier nie są niskie, najtańsze modele zaczynają się od kilkuset złotych, a najdroższe sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Obecnie branża gier komputerowych rozwija się tak szybko, że tanie karty graficzne, które umożliwiały płynną rozgrywkę we wszystkie najnowsze tytuły, już po 2-3 latach mogą mieć problemy z nowymi grami. Dlatego przy kupnie karty graficznej warto wybrać jak najlepszy model, na jaki nas w danym momencie stać.

Z budżetem łączy się kolejna bardzo istotna kwestia – czy karta graficzna będzie współpracować z nowym zestawem, czy kupujemy ją, aby wzmocnić posiadaną już jednostkę. Zakup bardzo wydajnej karty graficznej do taniego zestawu sprzed kilku lat nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie wykorzystamy w ten sposób jej pełnego potencjału. Jest to tzw. bottleneck, czyli ograniczenie pracy karty graficznej przez słaby procesor, który nie działa wystarczająco wydajnie. Oczywiście to zjawisko może występować również w odwrotnej sytuacji, gdy posiadamy zbyt słabą kartę graficzną w stosunku do procesora. Aby uniknąć tego problemu, należy zachować balans między wydajnością karty graficznej i procesora. 

Jak dobrać parametry karty graficznej do swoich potrzeb?

Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, przy wyborze karty graficznej są: typ procesora graficznego i magistrali, taktowanie rdzenia i pamięci, ilość i rodzaj pamięci RAM oraz niewpływające na wydajność, ale nie mniej ważne: wymiary karty graficznej, typ złączy wyjściowych oraz złącza zasilania. Te ostatnie mają znaczenie, gdy chcemy się upewnić, że nie będziemy mieli żadnych problemów z odpowiednim podłączeniem karty graficznej do zasilacza oraz monitora.

Wymiary karty graficznej mają znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy dysponujemy mniejszą obudową i istnieje ryzyko, że większa karta graficzna się w niej nie zmieści. Typ procesora graficznego decyduje o wydajności, im nowszy i wydajniejszy procesor graficzny tym cena karty jest wyższa. Wraz ze wzrostem taktowania rdzenia oraz pamięci karty graficznej wzrasta także jej wydajność. Jednak ten parametr ma znaczenie głównie, gdy porównujemy karty z tej samej serii.

Ilość i typ pamięci ram ma duże znaczenie w grach komputerowych. Najnowszym i najwydajniejszym standardem pamięci jest GDDR6, jednak grając w rozdzielczości Full HD, GDDR5 będzie wystarczające. W przypadku ilości pamięci RAM, najlepsza zasada to im więcej, tym lepiej. Za minimum aktualnie uważa się 4 GB, jednak w nowych grach często okazuje się to niewystarczające, szczególnie przy wyższych ustawieniach graficznych. 

Podsumowując, karta graficzna ma znaczący wpływ na płynność rozgrywki w grach komputerowych, dlatego należy wybrać odpowiedni model, który zapewni wystarczającą wydajność oraz balans między pozostałymi podzespołami komputera.