W Polsce sieć 5G zyskuje coraz większą popularność, głównie za sprawą nieocenionych i wyczekiwanych korzyści. Rozwój technologii wymaga wdrożenia doskonalszej sieci niż 4G. Nowa generacja zapowiada się imponująco, to przede wszystkim wzrost prędkości przesyłu danych czy poprawa dostępności. Warto zatem bliżej przyjrzeć się sieci 5G.
Czym jest sieć 5G?
5G to oznaczenie dotyczące sieci komórkowej piątej generacji. Technologia ta stanowi znaczący krok naprzód, biorąc pod uwagę dotychczasowe rozwiązania. Pozwala uzyskać dostęp do Internetu przy pomocy klucza sprzętowego bądź smartfona bez konieczności łączenia się przez kabel Ethernet lub łącze Wi-Fi. Sieć 5G spełnia rosnące oczekiwania nowoczesnego społeczeństwa, natomiast jej rozwój pozwoli na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.
Na jakich urządzeniach jest najczęściej wykorzystywana sieć 5G?
Technologia 5G to masowa łączność pomiędzy urządzeniami, dzięki czemu możliwy jest rozwój potencjału rewolucji procesów czy zastosowań przemysłowych, np. szeroko pojęty biznes. Ultranowoczesna oraz niezawodna łączność wykorzystywana jest w wielu dziedzinach. Najłatwiej przetestować to samemu, używając w tym celu swojego smartfona. Część modeli spełnia warunki korzystania z sieci 5G, można więc sprawdzić możliwości nowej technologii.
Zobacz także: Wifi w komputerze stacjonarnym – jak je podłączyć?
Zalety sieci 5G
Najważniejszymi zaletami sieci 5G są:
- wyższa prędkość, mniejsze opóźnienia oraz bezpieczeństwo;
- znaczna poprawa jakości wideorozmów, transmisji na żywo czy streamingu filmów oraz seriali;
- możliwość podłączenia do sieci 5G nawet miliona urządzeń na km2;
- bardziej płynna i komfortowa praca w chmurze;
- innowacyjne zmiany, np. budowanie Internetu rzeczy, rozwój inteligentnych domów i miast, usprawnienie energetyki czy nowoczesne rozwiązania technologiczne w medycynie;
- bezproblemowa obsługa wszystkich gadżetów rzeczywistości wirtualnej oraz rozszerzonej;- zaawansowana technologia pozwoli na zastąpienie Wi-Fi;
- rozwój platform gamingowych online, jak również zdecydowanie lepsza jakość grania.
Czym różni się sieć 5G od 4G?
Sieć 5G to przede wszystkim duże zmiany w stosunku do sieci 4G, ponieważ ma oferować znacznie wyższą wydajność oraz niezawodność. Najważniejsza różnica dotyczy prędkości działania. Internet LTE pozwala na przesyłanie danych z prędkością ok. 300 Mb/s, z czego przy uwzględnieniu różnych czynników zewnętrznych, średnia prędkość wynosi ok. 30 Mb/s. Sieć 5G ma zapewnić przesyłanie danych z prędkością 20 Gb/s. Następna różnica wynika z opóźnień w przesyłaniu danych. W sieci 4G jest to 20-40 ms., natomiast w sieci 5G to ok. 4 ms. Niewątpliwie jest to krok milowy, który umożliwi rozwój innowacyjnych technologii, np. zdalne kierowanie pojazdem. Kolejna różnica to częstotliwość działania Internetu. 4G działa na pasmach radiowych, czyli od 800 do 2600 MHz. Dla sieci 5G przewidziano pasma o częstotliwości 3,4-3,8 GHz. Niewątpliwie jest to wydajny wzrost, który zapewni stabilność połączenia internetowego. Co ważne, zapowiadane jest działanie sieci 5G na paśmie częstotliwości 26 GHz, co stanowiłoby prawdziwą rewolucję.
Sprawdź również: Problemy z działaniem Internetu w laptopie
Jakie możliwości otwiera sieć 5G dla branży elektronicznej?
Niewątpliwie nowy standard otwiera szerokie możliwości dla branży elektronicznej. To przede wszystkim znacznie szybsza prędkość w porównaniu do 4G czy LTE. Sieć 5G umożliwia przesyłanie danych z prędkością ok. 20 gigabajtów na sekundę. Pozwala to na uzyskanie dostępu do programów, aplikacji, plików itp. bez oczekiwania na ich pobranie. Dotyczy to zarówno transferów, jak i czasu reakcji. Co ważne, urządzenia z dostępem do Internetu bazują na chmurze, stąd też szybkie połączenie internetowe staje się koniecznością. Sieć 5G to niezawodność oraz stabilność. Następną korzyścią jest jej pojemność, ponieważ pozwala na połączenie miliona urządzeń na km2. Takie rozwiązanie otwiera drzwi do błyskawicznego rozwoju Internet of Things (Internet rzeczy) oraz innowacyjnych zastosowań. Sieć 5G obsłuży większą liczbę urządzeń, jest to szczególnie istotne, ponieważ rynek gadżetów połączonych z Internetem stale się rozwija, wprowadzając nowe produkty. Pozwoli to na popularyzację takich rozwiązań jak np. smart home (inteligentny dom). Sieć 5G to również niezwykle małe opóźnienia, ponieważ pomiędzy wysyłaniem danych a odebraniem sygnału to zaledwie 1 milisekunda. Oznacza to, że sieć 5G umożliwi zdalne sterowanie różnymi urządzeniami, np. maszynami czy robotami.
Obecność sieci 5G stało się faktem. Coraz większa liczba użytkowników może korzystać z jej dobrodziejstw. Z pewnością rozwój tej technologii zrewolucjonizuje codzienne życie, wdrażając oczekiwane i istotne zmiany oraz ułatwienia.