Rozwój technologii umożliwił wdrożenie istotnych zmian i ułatwień. Jedną z nich jest chmura obliczeniowa, czyli przestrzeń do przechowywania danych. Każdy z nas posiada swoje pliki czy foldery. Mowa tutaj zarówno o prywatnych użytkownikach, jak i przedsiębiorcach. Chmura umożliwia szybki dostęp do wszystkich informacji z dowolnego miejsca na świecie.

Na czym polega przetwarzanie danych w chmurze?

Przetwarzanie w chmurze to innymi słowy, dostarczenie zasobów obliczeniowych od aplikacji po centra przetwarzania danych za pośrednictwem Internetu. Takie działanie ułatwia dostęp do zapisanych informacji niemal na każdym urządzeniu, które ma połączenie z siecią. Usługi te oparte są na zewnętrznej infrastrukturze dostawcy. Przetwarzanie w chmurze zapewnia użytkownikom przechowywanie danych, które stają się dostępne w dowolnym miejscu. Rozwiązanie to polega m.in. na współdzieleniu zasobów oraz optymalizacji wynikającej z efektu skali. Wykorzystanie chmury obliczeniowej pozwala na łatwy dostęp do zapisanych informacji, które są zaszyfrowane i znajdują się na ogólnodostępnych oraz wewnętrznych serwerach. Konieczne jest zatem posiadanie uprawnień w postaci hasła dostępu. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych informacji.

Zalety przetwarzania danych w chmurze

Przetwarzanie danych w chmurze ma wiele zalet zarówno dla użytku własnego, jak i w przedsiębiorstwach. Wykorzystanie chmury w warunkach domowych pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Zapisywanie plików czy folderów w jednym wirtualnym miejscu pozwala na ich uporządkowanie oraz łatwy dostęp, bez konieczności zakupu zewnętrznego dysku twardego. Chmura to również świetny sposób, aby dzielić się ze swoimi bliskimi ważnymi danymi. W ten sposób można utworzyć folder zawierający zdjęcia lub filmiki.

W przypadku przedsiębiorstw, przetwarzanie danych w chmurze ma jeszcze więcej zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • obniżenie kosztów – chmura oznacza mniejsze koszty, ponieważ zespół korzystający z zasobów nie musi nabywać własnych urządzeń, ponadto nie ma potrzeby nabywania własnej serwerowni;
  • bezpieczeństwo danych i kopie zapasowe;
  • elastyczność – prosty dostęp do wszystkich danych z dowolnego miejsca;
  • możliwość współpracy – chmura umożliwia edycję plików przez wiele osób jednocześnie, co przekłada się na efektywną współpracę;
  • usprawniona organizacja pracy;
  • szybsza realizacja – sprawniejsze dostarczanie gotowych danych swoim klientom;
  • samoobsługa – klient może zdalnie zarządzać danymi;
  • produktywność – brak konieczności aktualizacji czy konfiguracji sprzętu, jak ma to miejsce w przypadku wykorzystania tradycyjnej infrastruktury.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Dlaczego zachowanie bezpieczeństwa jest tak istotne?

Korzystanie z chmury otwiera możliwości hakerom do naruszenia sieci. Jej użytkowanie bez stosowanych środków bezpieczeństwa, znacząco zwiększa ryzyko potencjalnego zniszczenia danych, ich kradzieży lub prób fałszywego logowania się do systemu. Właśnie dlatego odpowiednia ochrona i zachowanie bezpieczeństwa jest tak ważne. Ma to istotne znaczenie w przypadku przechowywania poufnych informacji lub danych osobowych. Stąd też należy podjąć odpowiednie środki, aby w prawidłowy sposób zabezpieczyć zawartość chmury. Takie działanie jest konieczne, zwłaszcza w firmach, gdzie wyciek danych może spowodować poważne konsekwencje. Co ważne, odpowiedzialność za wyciek bądź utratę danych spoczywa na użytkowniku, nie na dostawcy usług w chmurze.

W jaki sposób można zabezpieczyć dane w chmurze?

Bezpieczeństwo danych w chmurze jest niezwykle ważne, stąd też należy zastosować kilka praktyk, które pozwolą zwiększyć ochronę. Podstawową czynnością jest ustawienie weryfikującego adresu e-mail, nr telefonu i pytania zabezpieczającego. Rozwiązanie to wydaje się oczywiste, jednak wiele osób je bagatelizuje. Ważnym aspektem będzie także uwierzytelnienie dwuskładnikowe, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie podczas logowania. Kolejnym ważnym elementem jest silne hasło. W tym przypadku można skorzystać z managera haseł, który wygeneruje odpowiednie zabezpieczenie. Warto także zdecydować się na oprogramowanie do szyfrowania plików bądź przechowywać dane w zaszyfrowanych przestrzeniach. Warto również pamiętać, aby zawsze wylogować się ze swojego konta, ponieważ nie każda usługa zrobi to automatycznie. Przestrzeganie wymienionych praktyk pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa danych przetwarzanych w chmurze i uchroni przed ewentualnymi problemami.

Przetwarzanie danych w chmurze jest bezpieczne, jednak warto przestrzegać kilku istotnych zasad. Pozwoli to na swobodne korzystanie z przestrzeni bez obaw o cyberataki, a także o wyciek czy utratę cennych informacji.