Każdy z nas na co dzień korzysta z różnego rodzaju urządzeń czy sprzętów, które znacząco ułatwiają nam życie. Jednym z nich jest laptop, którego poprawne działanie jest nieocenione. Jednak każdy komputer może ulec awarii. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost problemów z układem BGA. Jego naprawa wymaga nie tylko sporej wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiedniego sprzętu. Zatem co to jest reballing i kiedy należy go wykonać?
Na czym polega reballing?
Reballing jest jedną z metod naprawy laptopów i polega na wymianie skorodowanego bądź pękniętego spoiwa, które łączy układ BGA z płytą główną. BGA to typ obudowy układów scalonych, które montowane są na małych srebrnych kulkach z cyny i przylutowane do układu oraz płyty głównej bądź karty graficznej. Układ BGA narażony jest na uszkodzenie lutów, które zwane są jako „zimne luty”, czyli przerwanie połączenia. Zadaniem reballingu jest naprawa spoiwa, która odbywa się w następującej kolejności:
– wylutowanie układu BGA;
– usunięcie pękniętego spoiwa z układu i płyty głównej;
– nałożenie nowego spoiwa;
– ponowne wlutowanie układu do płyty głównej.
Proces reballingu rozpoczyna się od nagrzania płyty głównej. Temperatura musi być odpowiednio dostosowana. W dalszej kolejności następuje demontaż układu scalonego oraz jego dokładne czyszczenie wraz z płytą główną. Tutaj należy dokładnie pozbyć się resztek starego spoiwa. Następnie należy nanieść nowe kulki lutownicze i zamontować układ na płycie. Po wykonaniu tych czynności pracownicy serwisu wykonują test czy wszystko działa poprawnie. Cała czynność wydaje się banalnie prosta, jednak warto pamiętać, że reballing jest skomplikowanym procesem i wymaga odpowiednich umiejętności, doświadczenia, precyzji oraz specjalistycznego sprzętu. Tutaj konieczne jest użycie profesjonalnej stacji lutowniczej.
W jakich sytuacjach wykonuje się reballing?
Uszkodzenie układu BGA powstaje najczęściej wskutek wstrząsu, uderzeń lub upadku laptopa. Oczywiście dłuższa eksploatacja sprzętu również ma tutaj znaczenie, ponieważ spoiwo lutowe z czasem się zużywa, przez co jest bardziej podatne na awarię, dlatego dochodzi do uszkodzeń BGA. Warto wspomnieć, że laptopy produkowane po 2006 roku zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej nie mogą zawierać ołowiu, który był znacznie bardziej odporny na uszkodzenia niż stosowana obecnie cyna. Laptop najczęściej sygnalizuje awaryjność układu BGA poprzez:
– całkowity brak obrazu;
– laptop nie chce się uruchomić bądź sam się wyłącza;
– na ekranie pojawiają się artefakty, czyli paski, linie bądź podobne zniekształcenia grafiki;
– niska rozdzielczość obrazu;
– częste zawieszanie się laptopa;
– zmienione kolory wyświetlanego obrazu.
W sytuacji, kiedy występują powyższe objawy, może okazać się, że konieczny będzie reballing. Jednak, aby to stwierdzić, należy udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego.
Dlaczego warto wykonać reballing karty graficznej?
Reballing wymaga sporego doświadczenia i wiedzy, stąd też musi być wykonany przez profesjonalistów. Warto wiedzieć, że nieumiejętnie przeprowadzony proces naprawy może spowodować jeszcze większe szkody, w tym uszkodzenie laminatu płyty głównej, dlatego nie warto robić reballingu na własną rękę. Jest on zalecany w sytuacji, kiedy doszło do uszkodzenia połączeń cynowych, wówczas wymiana spoiwa przyniesie pozytywny efekt na długi czas. W sytuacji, kiedy awarii uległ cały układ BGA, wówczas konieczna jest wymiana.
W celu dokładnego zdiagnozowania przyczyny występujących problemów z laptopem należy udać się do profesjonalnego serwisu. Specjaliści ocenią, co dokładnie spowodowało nieprawidłowe działanie sprzętu oraz ustalą najlepszą opcję naprawy. Warto pamiętać, że reballing nie jest drogi i w przypadku uszkodzonego spoiwa, ta usługa sprawdza się doskonale. Ważne jest również, że charakterystyczne objawy świadczące o uszkodzeniu układu BGA mogą również sygnalizować awarię karty graficznej. Tutaj koszt jest zdecydowanie wyższy, a sama naprawa nie zawsze się opłaca. Właśnie dlatego warto wybrać profesjonalny serwis, który ustali przyczynę nieprawidłowego działania laptopa i po oszacowaniu kosztów oraz konsultacji z klientem, wdroży najlepsze rozwiązania.
Reballing, choć w teorii nie wydaje się skomplikowany, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Stąd też nie warto podejmować samodzielnej naprawy. W przypadku występowania jakichkolwiek usterek należy udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego.