Branża informatyczna stale się rozwija i poszerza o nowe rozwiązania. Chodź ekrany dotykowe, są dostępne na rynku już od pewnego czasu, nie wszyscy zdążyli się do nich przekonać. Niewątpliwie ich zaletą jest wygoda i komfort użytkowania, mobilność oraz sprawna obsługa urządzenia. Jednak posiadają również wady. Jedną z nich jest nieprawidłowa reakcja bądź jej całkowity brak na dotyk.
Jakie korzyści wynikają z posiadania laptopa z dotykowym ekranem?
Jest wiele zalet laptopów z dotykowym ekranem, dla których warto rozważyć ich zakup. Jedną z nich jest brak konieczności używania myszki, dzięki czemu sprzęt staje się bardziej mobilny. Część komputerów posiada fizyczną klawiaturę, jednak możliwe jest korzystanie jedynie z tej wirtualnej. Kolejnym aspektem jest możliwość korzystania ze wszystkich aplikacji za pomocą dotyku. Tego rodzaju sprzęt idealnie sprawdzi się u osób, które szukają wygodnego narzędzia do pracy czy nauki. Rozrywka i przeglądanie Internetu również będzie komfortowe i przyjemne.
Dla kogo najlepiej się sprawdzi?
Laptopy z ekranem dotykowym umożliwiają komfortową pracę nie tylko w domu, ale również w doskonale sprawdza się w celach zarobkowych i edukacyjnych. Zyskują one coraz większą popularność wśród użytkowników, dzięki wygodzie w obsłudze. Taki laptop będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort i poręczność pracy. Nie dziwi więc fakt, że laptop z dotykowym ekranem jest lubiany przez grafików. Dotykowy ekran jest niezwykle korzystną opcją podczas projektowania, rysowania czy obróbki. Na zakup tego typu sprzętu chętnie decydują się także biznesmeni, którzy mogą w sprawny i swobodny sposób operować ekranem nie tylko podczas codziennej pracy, ale także w trakcie spotkań z klientami czy kontrahentami. Taki laptop świetnie sprawdza się u osób, które często podróżują z komputerem np. studenci czy pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w terenie. Taki sprzęt to również centrum rozrywki dla najmłodszych, którzy jeszcze nie opanowali podstawowych zasad obsługi.
Jakie mogą pojawić się przyczyny niedziałającego dotyku w laptopie?
Jedną z najczęściej występujących przyczyn niedziałającego dotyku jest zabrudzony ekran. Nagromadzony tłuszcz, brud czy kurz znacząco obniżają czułość i mogą przyczynić się do problemów z prawidłową reakcją na dotyk. Zakłócenie płynności działania urządzenia poprzez jego zawieszenie również spowoduje brak reakcji. Kolejnym aspektem są uszkodzenia mechaniczne. Pęknięcia ekranu, mogą obniżyć jego czujność. Częstym problemem z prawidłowym działaniem jest również warstwa ochronna. Chcąc odpowiednio zabezpieczyć ekran przed zarysowaniem, najczęściej stosuje się ochraniacze, które mają zapobiegać uszkodzeniom, jednak ich grubość może przyczynić się do nierejestrowania wejść dotykowych. Nieprawidłowo działające sterowniki również będą wpływać na poprawne działanie ekranu. Nieaktualna wersja systemu także może spowodować problemy z prawidłowym działaniem ekranu dotykowego. Dość często zdarza się także, że ekran jest przegrzany. Po intensywnych i długich godzinach pracy wyświetlacz może być mocno ciepły. W takiej sytuacji laptop może nie rejestrować w prawidłowy sposób wprowadzanych danych dotykowych.
Jak samodzielnie poradzić sobie z usterkami ekranu dotykowego w laptopie?
W sytuacji, kiedy występują problemy z działaniem ekranu dotykowego czy to w postaci nieprawidłowych reakcji, czy też brakiem czujności, w pierwszej kolejności warto zastosować kilka prostych metod. Najlepiej rozpocząć od sprawdzenia, czy sprzęt nie został uszkodzony. W tym celu należy wyłączyć komputer i dokładnie sprawdzić ekran. Warto również starannie go wyczyścić> przy użyciu miękkiej ściereczki i specjalnego środka. Tutaj należy pamiętać, aby ściereczka nie była mokra, może to spowodować uszkodzenie sprzętu. Dalszym krokiem jest odinstalowanie i ponowne zainstalowanie sterowników. Warto także skonfigurować ekran główny. Jeżeli dotyk nadal nie działa prawidłowo, dobrze jest zresetować kalibrację dotyku do ustawień domyślnych. Ostatnią możliwością jest przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych. Należy także pamiętać, że osłony ekranu lub inne akcesoria również mogą wpłynąć na odpowiednie działanie ekranu. W sytuacji, kiedy powyższe metody okażą się nieskuteczne, konieczna będzie wizyta w serwisie laptopów. Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia, które wymaga rozbiórki urządzenia i fachowej diagnostyki problemu.