Praca grafika wymaga odpowiednio dobranego sprzętu. Producenci komputerów doskonale wiedzą, jakim potrzebom muszą sprostać, dlatego na rynku co chwilę pojawiają się coraz to nowsze modele. Ich szeroka dostępność znacząco ułatwia dopasowanie profesjonalnego laptopa do konkretnych potrzeb. 

Jakie wymagania musi spełnić sprzęt komputerowy u grafika?

Graficy tworzą różne projekty graficzne przy użyciu odpowiednich programów komputerowych. Zajmują się najczęściej tworzeniem wizualizacji, montowaniem filmików czy obróbką zdjęć. W ich pracy podstawą jest profesjonalny sprzęt, który musi spełniać określone wymagania, przede wszystkim musi być efektywny i wydajny. Dodatkowo ich funkcjonalność powinna być zbliżona lub nawet lepsza niż komputera stacjonarnego. Każdy grafik oczekuje komfortowej pracy, dlatego część z nich będzie zwracało uwagę na mobilną stację roboczą, która będzie wyposażona w profesjonalne karty NVIDIA, Radeon Pro czy Quadro. Inni z kolei będą wybierać mocny procesor, dużą ilość pamięci RAM czy nośnik SSD. Z kolei dla części grafików ważna będzie matryca o świetnym odwzorowaniu kolorów i wysokiej rozdzielczości. 

Jakie są najważniejsze parametry, które powinny mieć laptopy dla grafików?

Matryca

Jednym z podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego laptopa, jest matryca, a dokładniej jej technologia rozdzielczość i odzwierciedlenie barw. Dla grafika kluczowy będzie fakt, że to, co widzi na swoim ekranie, będzie miało odzwierciedlenie w rzeczywistości, czyli tak samo będzie wyglądało u klienta, jak i po wydrukowaniu. Matryca laptopa powinna zapewniać 100% odzwierciedlenia palety sRGB. Najnowsze modele mają w swojej ofercie odwzorowanie w standardzie DCI-P3. Praca grafika powinna odbywać się w standardzie Adobre RGB. Tutaj dobrym wyborem okaże się matryca Dream Color, która zapewnia 100% pokrycia. 

Przekątna ekranu

Wybierając laptop, należy zwrócić uwagę, aby przekątna ekranu nie była mniejsza niż 15,6 cali, ponieważ obniży to komfort pracy. Dobrym wyborem będzie model o przekątnej 17 cali, gdyż większy ekran umożliwia wyświetlenie większej liczby elementów. Dodatkowym atutem będzie lepsze i wartościowsze chłodzenie, gdyż w obudowie jest znacznie więcej miejsca pozwalające na cyrkulację powietrza oraz odprowadzenie ciepła na zewnątrz. Z kolei minusem może okazać się większa waga sprzętu. Jeśli laptop będzie często przenoszony lepiej zdecydować się na mniejszą przekątną.

Rozdzielczość

W tym przypadku optymalnym wyborem będzie matryca 4K (3840×2160), ponieważ jakość detali i upakowanie pikseli będzie większa. W przypadku, kiedy grafik nie ma w planach tworzenia skomplikowanych projektów, wystarczająca będzie rozdzielność FHD. Warto pamiętać, aby unikać Full HD (1920×1080), ponieważ może zdarzyć się, że ekran nie zmieści wystarczająco dużo elementów.

Kąt widzenia

W tym przypadku doświadczeni graficy najczęściej wybierają matowe matryce, pozwala to na wyższy komfort pracy w miejscach mocno oświetlonych lub na zewnątrz. Tutaj pomocne mogą okazać się także możliwości dotykowe. To świetne rozwiązanie, ponieważ jako narzędzie pracy, wykorzystywany jest cały ekran.

Procesor

W tym przypadku najważniejsza jest liczba rdzeni i wątków. Dla grafików idealnie sprawdzą się procesory 6-rdzeniowe. Większa liczba rdzeni gwarantuje wyższą wydajność, co z kolei przełoży się na szybszą reakcję w stosunku do dużej liczby poleceń. Minimalne taktowanie powinno wynosić 3,9 Hz oraz możliwością overclockingu. Tutaj na uwagę zasługuje procesor Intel Core i7 oraz Intel Core i9.

Pamięć RAM

W tym przypadku warto postawić na modele mające minimum 16GB pamięci RAM lub te, które mają możliwość rozszerzenia pamięci RAM. 

Karta graficzna

Dla grafików jest to kolejna kluczowa kwestia w doborze odpowiedniego sprzętu. Skomplikowane projekty będą wymagać większej wydajności oraz dedykowanej karty graficznej wraz z certyfikatami zgodności z programami projektowymi. Komputer dla grafika powinien mieć profesjonalny układ graficzny tj. NVIDIA, Quadro bądź AMD Radeon Pro. 

Szybki dysk

To on decyduje nie tylko o szybkości pracy laptopa, ale także o efektywności systemu operacyjnego. Tutaj warto zdecydować się na dysk SSD. Dane można także przechowywać w chmurze, co pozwoli na szybki dostęp do wszystkich plików w dowolnym miejscu.

Bateria

Wytrzymałość baterii w laptopie również jest ważna w pracy grafika. Część modeli może spokojnie pracować przez 8 godzin, bez konieczności ładowania.

Jakie modele najlepiej sprawdzą się dla grafików? 

  • Laptop MSI GF66 Katana 11UG-461XPL

Posiada najnowszy procesor Intel Core i7 11 generacji, a także układ graficzny z serii NVIDIA GeForce RTX 30. Dzięki 8-rdzeniowemu procesorowi uzyskuje większą moc, pracując z częstotliwością 4,6 GHz (tryb Dual Core Turbo). Wszystko to sprawia, że zwiększa wydajność pracy wielozadaniowej oraz produktywność.

  • ASUS ZenBook Pro Duo 15 

To laptop umożliwiający spokojną i efektywną pracę. Wyposażony w ekran dotykowy OLED wraz z podświetleniem LED. Dodatkowo posiada mechanizm nachylenia, który jest gwarancją ergonomii, wygody i płynności pracy. Dużą zaletą jest 8-rdzeniowy procesor Intel Core i9, a także karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3070.

  • ACER ConceptD 7 Pro

Wyposażony jest w dwa dyski SSD. Każdy z nich ma pojemność 1 TB. Dodatkowo posiada matową matrycę typu IPS, kartę graficzną Nividia Quadro RTX 5000 oraz obraz w rozdzielczości 3840×2160. Procesor Intel Core i7-10875H i 32 GB pamięci RAM.

Wybór odpowiedniego laptopa nie jest łatwy. Wszystko zależne jest od indywidualnych potrzeb. Profesjonalny sprzęt musi spełniać szereg wymagań, aby być wystarczająco wydajny w skomplikowanej i specyficznej pracy grafika. Jeśli natomiast masz sprzęt z dobrymi parametrami, jednak chcesz wzmocnić swoje urządzenie, zapraszamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego serwisu komputerowego.