Karta graficzna stanowi podstawowy i niezwykle ważny element w konfiguracji komputerowej. Zastanawiasz się jaką kartę graficzną kupić? Na 2020 rok przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie pięciu topowych modeli, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Najlepsza karta graficzna może być jednak tylko jedna. Przedstawiamy ceny i osiągi najlepszych kart graficznych na 2020 rok.

Karta graficzna – jaką wybrać?

Dzięki karcie graficznej korzystanie z komputera lub laptopa może być przyjemnością lub prawdziwą udręką. Wybór najlepszej karty graficznej to także podstawa do pracy wielu specjalistów z dziedziny grafiki komputerowej, architektów wnętrz, projektantów, ale także gamerów. Wyłącznie dobre karty graficzne na rynek nowych technologii można znaleźć, szukając wśród takich producentów jak Nividia lub AMD.

Dobra karta graficzna zapewniają najlepszą rozrywkę, pomaga chronić wzrok, ale także podnosi satysfakcję z wykonanej pracy. Najlepsze kart graficzne w 2020 roku to zaawansowane technologicznie podzespoły, które odpowiadają na wysokie wymagania i potrzeby użytkowników na całym świecie.

Czy najlepsze karty graficzne się psują?

Jak wspominaliśmy, karty graficzne odpowiadają za obraz widziany na urządzeniu. Im lepszej jakości karta, tym lepszy obraz. Należy mieć jednak na uwadze, że wymagania do projektów, gier i innych wykonywanych prac stale rosną. W związku z tym, karty graficzne warto regularnie wymieniać, nawet jeśli działają jeszcze prawidłowo. Najlepsze efekty wizualne zapewniają tylko nowoczesne podzespoły. Wybór najlepszej karty graficznej zależy jednak i kilku czynników. Należy zwracać szczególną uwagę na zastosowanie karty, preferencje użytkownika i sprzęt, w który dany karta zostanie włożona.

Jaka nowa karta graficzna? 2020 rok pozytywnie zaskakuje

Na rynku kart graficznych prym w 2020 roku wiodą dwaj producenci: Nvidia i AMD. Przygotowali mocne karty graficzne, które odpowiadają na wymagania i oczekiwania współczesnych ludzi. Ile kosztują i jakie parametry oferują?

Nvidia GeForce RTX 2080S

To mocna karta graficzna dla wymagających. Nvidia GeForce RTX 2080S ma 8192 mb pamięci,  a taktowanie pamięci na poziomie 15500 Mhz zapewnia niebywałą szybkość. Model jest oparty na architekturze Nvidia Turing, która wielokrotnie była już nagradzana. Większa ilość rdzeni, wyższa częstotliwość taktowania zegara i przede wszystkim szybka pamięć. Za Nvidia GeForce RTX 2080S trzeba zapłacić 3849 zł, ale jest to cena, która pozwoli Ci na najwyższą wydajność pracy oraz niesamowicie realistyczny obraz.

Nvidia GeForce RTX 2060 Super (2060S)

Nieco tańszy model karty graficznej Nvidia to GeForce RTX 2060 Super (2060S). Za 1899 zł możesz pozwolić sobie nawet na 6-krotnie większą wydajność. Idealna karta graficzna dla graczy, która zapewnia wyjątkową moc obliczeniową. Oparta na Nvidia Tuning oferuje obsługę shaderów, ray-tracing oraz SI.

AMD Radeon RX 590

To nowoczesna karta graficzna oparta na architekturze Polaris. Wyróżnią ją wyjątkowo płynna praca i wysoka wydajność, a dodatkowo umożliwia podłączenie wielu wyświetlaczy. Karta graficzna AMD Radeon RX 590 posiada porty DisplayPort i HDMI, dzięki czemu ułatwia zanurzenie się w gamerskiej rzeczywistości w przyjemny dla użytkownika i funkcjonalny sposób. Cena karty to około 1000 zł, w zależności od wybranego rozszerzenia. Warto zwrócić uwagę na AMD Radeon RX 590 zwłaszcza z uwagi na półpasywny system chłodzenia i zastosowanie rewolucyjnego procesu technologicznego takim jest rdzeń graficzny wyprodukowany z użyciem 12 cm procesu Next FinFET.

AMD Radeon RX 5700 XT

Jeśli szukasz karty graficznej ze średniej półki to AMD Radeon RX 5700 XT może być dobrym wyborem. Za 1909 zł możesz mieć półpasywne chłodzenie i 8192 RAM. Moc karty z powodzeniem poradzi sobie z przetwarzaniem danych, a architektura wykonana w 7-nanometrowym procesie produkcji sprawia, że obraz jest dopasowany zarówno dla osób, szukających karty graficznej do biura, jak i osób, które chcą przenieść rozgrywkę na wyższy poziom. 8 GB pamięci GFFR6 to gwarancja dużej ilości miejsca za zapisywanie danych i wyników.

Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2080 Ti to pierwsza na świecie karta, która wyprzedza wszystkie inne karty graficzne dla gamerów o lata świetlne. Niezwykły realizm obrazu to zasługa wprowadzenia poprzez kartę do gier sztucznej inteligencji i ray trackingu w czasie rzeczywistym. Nvidia GeForce RTX 2080 Ti to flagowy model marki ulepszony o przełomowe technologie oraz 11 GB ultraszybkiej pamięci. Za cenę 5549 zł będziesz gotowy na każdą grę.