Wszechobecny Internet stał się codziennością. Korzystamy z niego wszędzie, również w miejscach publicznych, gdzie często bez zastanowienia łączymy się z siecią Wi-Fi. Takie zachowanie może pociągnąć za sobą szereg konsekwencji, o których użytkownicy często nie mają nawet pojęcia. Warto zatem bliżej zapoznać się z tematyką niezabezpieczonego Internetu.
Co oznaczają połączenia z niezabezpieczonym Internetem?
Obecnie sieć bezprzewodowa jest używana niemal wszędzie. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala na podłączenie dużej liczby urządzeń. Wraz ze wdrożeniem tego udogodnienia pojawiły się także zagrożenia zarówno dla sieci, jak i ich użytkowników. Największe ryzyko stanowią publiczne połączenia Wi-Fi, które dostępne są w wielu miejscach. Cyberprzestępcy mają możliwość umiejscowienia się między internautą, a punktem połączenia – jest to największa luka w zabezpieczeniach. Tak naprawdę żadna sieć Wi-Fi nie jest pozbawiona zagrożenia, jednak bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Hakerzy bardzo często bazują na nieautoryzowanym dostępie do sieci bezprzewodowej, by przejąć kontrole nad podłączonym urządzeniem, dzięki czemu mogą przechwycić wrażliwe dane.
Gdzie najczęściej spotykany jest niezabezpieczony Internet?
Niezabezpieczony Internet najczęściej spotykany jest w miejscach publicznych, gdzie można podpiąć się do sieci bez konieczności wpisywania hasła. Mowa tutaj o dworcach, lotniskach, restauracjach, hotelach, uczelniach, bibliotekach, klubach fitness, galeriach handlowych itp. Niezabezpieczoną sieć można spotkać również w naszych domach, rzadziej w przedsiębiorstwach. Niezależnie od miejsca jej występowania, połączenie się z Internetem może skutkować mniej lub bardziej poważnymi konsekwencjami.
Jakie zagrożenia związane są z połączeniem z niezabezpieczonym Internetem?
Każde połączenie z niezabezpieczoną siecią wiąże się z ryzykiem. To doskonała okazja dla cyberprzestępców, którzy z pewnością skorzystają z okazji. Wśród najczęściej występujących konsekwencji wymienia się ataki typu Man-in-the-Middle. Hakerzy mogą przechwytywać komunikację pomiędzy siecią Wi-Fi, a urządzeniem. W ten sposób mogą podsłuchiwać aktywność online, wykraść poufne informacje, np. hasła, jak również manipulować przesyłanymi danymi. Dotyczy to zarówno użytkowników indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Hakerzy mogą także zainstalować na urządzeniu złośliwe oprogramowanie, nagrać obraz i/lub dźwięk przy użyciu wbudowanej kamery oraz mikrofonu, jak również zarejestrować wszelką aktywność.
Sprawdź: Cyberbezpieczeństwo – jak bezpiecznie korzystać z sieci?
Kolejnym często spotykanym zagrożeniem jest podmiana przez cyberprzestępców adresów DNS, które wykorzystywane są przez router. Ma to na celu przekierowanie użytkownika na podmienione strony, łudząco przypominające te prawdziwe, np. strona banku. W rezultacie hakerzy przechwytują dane do logowania oraz hasła. Niezabezpieczona sieć może skutkować również konsekwencjami prawnymi. Internet może posłużyć hakerom do pobierania nielegalnych treści, który powoduje zakłócenia w działaniu komputerów. Dodatkowo niezabezpieczony Internet może posłużyć do publikowania obraźliwych treści. Za te działania odpowiada właściciel sieci i to na nim spoczywa odpowiedzialność karna. Co ważne, zazwyczaj osoba atakowana nie jest świadoma tego, co właśnie następuje.
Jak unikać niebezpieczeństw związanych z niezabezpieczonym Internetem?
Kluczowe jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas łączenia się z nieznaną siecią. Publiczne Wi-Fi nie zawsze jest odpowiednio chronione. W pierwszej kolejności na wszystkich swoich urządzeniach należy wyłączyć możliwość automatycznego połączenia z dostępną siecią. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad telefonem czy laptopem. Ważne jest, aby z otwartych sieci Wi-Fi korzystać wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Istotną czynnością jest także skorzystanie z sieci VPN, po podłączeniu się do publicznego Wi-Fi. Szyfruje ona wszystkie wysyłane, jak również odbierane dane, w tym także wszelką aktywność podczas przeglądania tak, aby nikt nie mógł ich odczytać. Warto pamiętać, aby podczas korzystania ze stron, które nie są oznaczone charakterystyczną kłódką przypadku adresu, zachować czujność, czyli nie podawać żadnych danych. Kluczowe jest także, aby nie łączyć się z przypadkowymi sieciami.
Sprawdź: Jak zapobiegać utracie danych?
Szeroka dostępność publicznych sieci Wi-Fi to zarówno duży komfort, jak i realne zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Kluczowe znaczenie dla ochrony danych i samego siebie ma poznanie potencjalnego ryzyka, związanego z niezabezpieczonym Internetem. Ważne jest zatem, aby systematycznie aktualizować urządzenia, korzystać z VPN i unikać logowania do bankowości internetowej, poczty elektronicznej czy kont społecznościowych. Każde połączenie z publiczną siecią powinno być połączone z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Zobacz także: Zabezpieczenie komputera – jak skutecznie uniknąć cyberataku?