W wielu zawodach komputer jest nieodzownym elementem pracy. Jego wydajność i parametry są kluczowe. Niektóre branże wymagają użycia dodatkowego monitora, w celu zwiększenia wydajności oraz komfortu. Takie rozwiązanie jest stosowane na co dzień w wielu miejscach pracy.
Jakie korzyści ma praca przed komputerem z dwoma monitorami?
W obecnych czasach praca na dwóch monitorach jest już standardem. W niektórych branżach jest to wręcz konieczne ze względu na stały podgląd dużej ilości informacji lub danych. Podłączenie dodatkowego ekranu znacząco podnosi produktywność. Jedną z zalet jest 360-stopniowy dostęp do wszystkiego, co niezbędne. Zmniejsza się za to liczba kliknięć i przechodzenia pomiędzy kartami, aby mieć wgląd w konkretne dane lub aplikację. Dodatkowo dwa monitory umożliwiają wielozadaniowość. Ma to szczególne znaczenie w tych zawodach, które cechują się analityką czy porównywaniem. Jest to także bardzo wygodne w sytuacji, kiedy konieczne jest stworzenie notatek. Na jednym ekranie można otworzyć MS Office Word, na drugim przeglądarkę czy system operacyjny. Może to również umożliwiać stały podgląd maili. Niewątpliwie zaletą takiego rozwiązania jest znacznie większy komfort pracy.
Czy jest możliwość podłączenia dwóch monitorów?
Podłączenie drugiego monitora jest nie tylko możliwe, ale także bardzo proste. Nie wymaga to znaczącego nakładu pracy, a może przynieść wiele korzyści. Konfiguracja również jest łatwa. Podłączenie dodatkowego ekranu z pewnością da spore możliwości analitykom, grafikom, architektom, programistom czy fanom gier. Korzystanie z dwóch monitorów to wygodne i praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie możliwość wyświetlania wielu danych jednocześnie.
W jaki sposób można to wykonać?
W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić rodzaj podłączonego gniazdka w komputerze, jest to HDMI lub DisplayPort. W starszych modelach będzie to DVI lub D-Sub. Wszystkie te typy mają możliwość podłączenia dodatkowego monitora. Jeśli dany komputer ma jeden z wymienionych portów, potrzebny będzie jedynie odpowiedni kabel. Jeżeli ekran ma mieć naprawdę dobrą jakoś obrazu oraz wysoką rozdzielczość, to należy wybrać HDMI, DVI lub DisplayPort. W przypadku części laptopów konieczna będzie przejściówka. Tego typu sprzęt wykorzystuje porty USB-C do ładowania czy przesyłania danych, dlatego też niezbędna jest przejściówka z USB-C na HDMI bądź DisplayPort. W dalszej kolejności należy wykonać konfigurację.
Konfiguracja systemu Windows:
Chcąc przełączyć się pomiędzy trybami wyświetlania w systemie Windows, wystarczy nacisnąć przycisk Windows+P. Pojawią się cztery możliwości. Pierwsza „Tylko ekran komputera”, druga „Duplikuj”, trzecia „Rozszerz” i czwarta „Tylko drugi ekran”. Opcja rozszerz, jest najczęściej używaną i pozwala na otwieranie okien i aplikacji niezależnie na obu monitorach.
Chcąc skonfigurować drugi ekran, należy wybrać:
Start -> Ustawienia -> System -> Wyświetlacz. W tym miejscu można skonfigurować rozdzielczość, jasność oraz orientację obu monitorów. Można również ustawić, który ekran ma być po lewej lub po prawej stronie.
Konfiguracja system macOS:
Chcąc skonfigurować drugi ekran, należy wybrać:
Menu Apple -> Preferencje systemowe -> Monitory -> Rozmieszczenie. Tutaj można dokonać konfiguracji.
Konfiguracja Chrome OS
Panel informacyjny -> Ustawienia -> Wyświetlacze. W tym miejscu można ustawić rozdzielczość czy orientację, a także skonfigurować.
Jakie parametry i cechy powinny mieć monitory do pracy?
Dobry monitor do komputera stacjonarnego to podstawa w wielu miejscach pracy. Wybierając ekran, warto zwrócić uwagę na jego przekątną. Na rynku dostępne są modele od 15” do 34”. Do pracy idealnym rozwiązaniem będzie monitor w przedziale 20”–30”. Ważna jest także rozdzielczość, która wpływa na wyrazistość i szczegółowość tego, co jest widoczne na wyświetlaczu. Do codziennego użytku oraz pracy biurowej idealnie sprawdzi się Full HD, natomiast takie zawody, jak np. grafik może pokusić się o większą rozdzielczość. Jednym z ważniejszych parametrów jest także jasność ekranu oraz jego szerokość, która powinna wynosić 16:9. Osoby preferujące szersze monitory mogą wybrać ultrapanoramę. Poza tym warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje np. wbudowane głośniki czy regulowane położenie ekranu.
Podłączenie drugiego monitora jest niezwykle proste i nie wymaga informatycznej wiedzy. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w tych branżach, w których staje się to koniecznością, ale także podczas codziennego użytku.
Jeśli pojawił się jakiś problem lub masz monitor do naprawy, udaj się do Nano Serwis. My pomożemy Ci naprawić Twój monitor!