Wybór odpowiedniego monitora do komputera stacjonarnego wcale nie jest tak prosty, jak wiele osób sądzi. Nie wystarczy pójść do najbliższego sklepu z elektroniką, przejrzeć ofertę i zdecydować się na ten, który odpowiada nam jedynie pod kątem możliwości finansowych oraz estetyki. W praktyce monitory komputerowe powinny charakteryzować się przede wszystkim sprawnością, dobrą grafiką, a przede wszystkim dopasowaniem do charakteru wykorzystywania komputera. 

Rynek monitorów komputerowych już jakiś czas temu został zdominowany przez płaskie monitory LCD. W każdym sklepie z elektroniką obecnie można znaleźć najnowsze modele monitorów LCD, które wyróżniają się jedynie rozdzielczością, wielkością czy innymi dodatkowymi funkcjami jak na przykład zakrzywieniem, dającym efekt ekranu panoramicznego. Warto jednak wcześniej zorientować się, czy to monitor CRT nie byłby najlepszym rozwiązaniem do naszej codziennej pracy z komputerem. 

Jaki monitor wybrać? 

W zależności od tego, do czego jest wykorzystywany komputer stacjonarny, inaczej należy wybrać monitor. Niektóre komputery służą przede wszystkim co codziennego korzystania, przeglądania stron internetowych czy pisania dokumentów tekstowych. Inni natomiast wybiorą komputer stacjonarny do pracy – zwłaszcza graficy czy montażyści, którzy potrzebują dużej pamięci oraz ogromnych możliwości graficznych monitora. Jest też jeszcze jedna grupa użytkowników komputerów stacjonarnych – gracze. Każda z tych osób będzie potrzebowała monitora komputerowego, który spełni wszystkie ich oczekiwania, a jednocześnie nie zawiedzie podczas ważnej rozgrywki czy tworzeniu projektu dla klienta. 

Jaki zatem monitor wybrać? Na rynku można kupić monitory kineskopowe CRT oraz nowoczesne LCD.

Monitory CRT – przeżytek współczesności?

Każdy kojarzy ogromne monitory kineskopowe CRT, które zajmowały połowę miejsca na biurku przeznaczonego do pracy, prawda? Wiele osób sądziło, że takie monitory współcześnie do niczego się nie nadają, a co się z tym wiąże – nie są przeznaczone do sprzedaży. Okazuje się jednak, że ze względu na swoją specyfikację doskonale sprawdzą się dla osób, które pracują na komputerach. 

Panele kineskopowe spowodowały, że pomimo upływu lat, monitory CRT nadal mogą być wykorzystywane – zwłaszcza w pracy grafików komputerowych. Technologia poszła od przodu, ale to, w jaki sposób monitory CRT idealnie odwzorowują kolory doprowadziło do tego, że w dalszym ciągu są one chętnie wykorzystywane przez najlepszych grafików na świecie. 

Niestety, w przypadku monitorów CRT nie są one już dostępne w regularnej sprzedaży w popularnych marketach z elektroniką. W dalszym ciągu można je jednak kupić i bez problemu serwisować. 

Monitory LCD – czy naprawdę są najlepsze? 

Monitory LCD wyróżniają się przede wszystkim tym, że są płaskie i lżejsze, zajmując mniej miejsca na biurku. Panele LCD nie posiadają również w swojej obudowie lampy elektronowej. Właśnie z tego względu monitory LCD stały się tak popularne, że większość użytkowników komputerowych wybiera właśnie takie. 

Warto jednak pamiętać, że modele monitorów LCD nie są sobie równe – niektóre z paneli LCD mają nieprawidłowo zaprojektowane kąty boczne, przez co widoczny na ekranie obraz często traci na jakości. Monitory LCD mają też słabszy czas reakcji. Najnowocześniejsze monitory LCD jednak mają doskonałą rozdzielczość, co również przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu. 

Dlaczego najczęściej wybieramy monitory LCD? Ze względu na ich funkcjonalny design, a także fakt, że są bezpieczniejsze dla zdrowia – emitują mniej promieniowania w porównaniu do monitorów CRT, a także są energooszczędne. 

Natomiast wybór urządzenia powinien być podyktowany potrzebami użytkownika – do zwykłego użytkowania, codziennej pracy niewymagającej korzystania ze specjalistycznych narzędzi graficznych lub do rekreacyjnego grania, monitory LCD sprawdzą się najlepiej. Na ich korzyść przemawia także to, że zajmują mniej miejsca przy nawet stosunkowo dużej przekątnej, dają dobrą jakość obrazu, a przede wszystkim – nie emitują promieniowania w takich ilościach jak modele CRT.

Za kineskopem mogą opowiedzieć się przede wszystkim osoby, którym technologia LCD nie odpowiada ze względu na specyfikę pracy. Dlatego monitory CRT powoli zaczynają stawać się częścią pewnej niszy, w której cieszą się zainteresowaniem i są nadal używane.