To, na jaki laptop zdecyduje się użytkownik, w dużej mierze uzależnione jest od specyfiki przeznaczenia sprzętu. Dla osób preferujących korzystanie z notebooka do codziennych i standardowych potrzeb, w zupełności wystarczy model konsumencki. Z kolei dla osób, które preferują trwały, wytrzymały i niezawodny sprzęt, służący przede wszystkim do zaawansowanych czy analitycznych projektów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie laptop biznesowy.

Do jakich zadań przeznaczony jest laptop konsumencki?

Laptop konsumencki jest skonstruowany tak, aby, jak najlepiej sprawdzał się podczas codziennego użytkowania. Mimo iż jego wydajność nie jest zbyt wysoka, to pojemność baterii spokojnie wystarcza na dłuższy czas użytkowania. Modele te najczęściej są wyposażone w ekran o przekątnej 15,6 cali, jednak z powodzeniem sprawdzają się te mające 17 cali. Posiadają prostą konstrukcję, dzięki czemu ich naprawa nie jest skomplikowana, ponieważ z łatwością można je rozebrać czy wymienić podzespoły. Laptopy konsumenckie z reguły nie wychodzą ponad przeciętność, jednak do codziennego użytkowania są w pełni wystarczające. Wyposażone są w proste podzespoły oraz niezbędny zestaw złączy. Najczęściej są wykorzystywane do surfowania po Internecie, grania w proste gry, korzystania z pakietu Office czy odtwarzania multimediów. Laptopy te charakteryzują się również niezbyt wygórowaną ceną, dzięki czemu niemal każdy konsument może sobie pozwolić na ich zakup.

Do czego służy laptop biznesowy?

Klienci biznesowi stawiają na szybki i bezawaryjny sprzęt. To właśnie z myślą o nich powstają laptopy biznesowe. Charakteryzują się one przede wszystkim solidnym wykonaniem, co przekłada się na ich niezawodność. Duże znaczenie ma komfort i bezpieczeństwo pracy w każdych warunkach, nie tylko biurowych. Kluczowym elementem będzie także wytrzymała bateria o dużej pojemności, która umożliwi swobodne korzystanie ze sprzętu przez wiele godzin. Dodatkowo powinien być lekki i zgrabny. Laptopy biznesowe to przede wszystkim znakomita jakość wyświetlaczy czy idealne kąty widzenia. Najczęściej wyposażone są także w najnowsze procesory. Komputer jest dedykowany dla konkretnej grupy klientów, którzy oczekują od niego, znacznie więcej niż od klasycznego notebooka. Wszystko to sprawia, że laptopy biznesowe charakteryzują się rozszerzoną gwarancją, ale również wyższą ceną.

Jakie parametry odróżniają laptopy biznesowe od konsumenckich?

Pierwszą wizualnie zauważalną różnicą jest wygląd obudowy. Laptopy biznesowe charakteryzują się znacznie większą solidnością ich wykonania, dzięki czemu są odporne na zarysowania, otarcia czy pęknięcia. Materiał używany przy ich produkcji (najczęściej aluminium, włókna węglowe czy lekkie stopy metali) charakteryzują się dużą trwałością. Z kolei obudowy w laptopach konsumenckich są produkowane głównie z plastiku, co przekłada się na mniejszą wytrzymałość i odporność na zarysowania. Niewątpliwie do zalet można zaliczyć różnorodność designu oraz spory wybór w kolorystyce

Kolejnym elementem odróżniającym oba modele jest matryca. Klienci biznesowi decydują się na zakup sprzętu posiadającego matowe matryce, co doskonale sprawdza się podczas pracy w dużym nasłonecznieniu czy w dobrze naświetlonych pomieszczeniach. To także większy komfort pracy, ponieważ użytkownik bez trudu dostrzega każdy szczegół na ekranie. Laptopy konsumenckie najczęściej wyposażone są w błyszczące ekrany, co w warunkach domowych nie jest znaczącym utrudnieniem, jednak korzystając ze sprzętu przy sporym oświetleniu, może to spowodować odbicia w ekranie. Jednak jeśli komuś bardzo doskwiera błyszczący ekran laptopa, może się zdecydować na wymianę matrycy na matową w serwisie laptopów

Podzespoły to jeden z kluczowych elementów wyróżniających laptopy. Te biznesowe charakteryzują się elementami, nie tylko wykonanymi w dobrej jakości, ale również w pełni dopracowanymi. Producenci przywiązują dużą uwagę do wydajności i bezawaryjności podzespołów. Z kolei laptopy konsumenckie dysponują podzespołami nieco słabszej jakości, jednak w standardowym i codziennym użytkowaniu w zupełności to wystarcza. 

Odpowiednie zabezpieczenia przed cyberatakami również są kluczowe, jednak w głównej mierze dotyczy to laptopów biznesowych. Posiadają one szereg możliwości, które odpowiadają za ochronę sprzętu oraz uniemożliwiają osobom niepowołanym dostęp do danych na komputerze. To również odpowiednie zabezpieczenia chroniące komputer przed złośliwym oprogramowaniem czy atakiem z zewnątrz. Tutaj kluczowe są: szyfrowanie danych TPM, czytnik linii papilarnych czy Smart Card. Dodatkową zaletą będą czujniki mające za zadanie ochronę sprzętu w momencie upadku. W przypadku laptopów konsumenckich zwykłe zabezpieczenie w postaci hasła jest wystarczające. 

Kolejnym aspektem jest czas pracy urządzenia. Laptopy biznesowe wyposażone są w dużo bardziej wydajne baterie, pozwalające na spokojną pracę nawet do 12 godzin bez ładowania. Z kolei sprzęt konsumencki charakteryzuje się mniejszą wydajnością i krótszym czasem pracy, co przekłada się na częstsze podłączanie ładowarki. 

Jaka jest różnica w cenie?

Nie ulega wątpliwości, że laptopy biznesowe są znacznie droższe od tych konsumenckich. Na wysokość ceny mają wpływ: klasa podzespołów i znacząca ich wydajność. Duże znaczenie ma również znakomita jakość, wytrzymałość oraz zabezpieczenia, a także możliwości, jakie oferuje taki sprzęt. Dodatkowo na wysokość ceny ma również wpływ gwarancja biznesowa i profesjonalne wsparcie techniczne. Laptopy biznesowe są dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Mają zapewnić wygodę i komfort pracy. Z kolei notebook konsumencki dedykowany jest dla osób indywidualnych, wykorzystujących swój sprzęt do codziennych potrzeb, które nie są związane ze specyficznymi i trudnymi zadaniami. Różnica w cenie zależy od specyfikacji konkretnych modeli i będzie się wahać od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Różnice pomiędzy laptopem biznesowym a konsumenckim są naprawdę sporę. Wybór odpowiedniego w dużej mierze będzie dotyczył jego przeznaczenia. Warto pamiętać, że dobrej jakości sprzęt będzie kluczowy niezależnie od celów jego użytkowania.