Procesor można określić jako serce nie tylko laptopa, ale także wielu urządzeń elektrycznych. Jego usterka paraliżuje pracę sprzętu i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Procesor jest odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzanie poszczególnych procesów. Dodatkowo jest układem, który odpowiada za sterowanie innymi elementami laptopa. Do prawidłowej pracy procesora konieczny jest system chłodzenia.

Czym przejawia się usterka procesora?

Procesor jest tym elementem, który odpowiada za prawidłową pracę urządzenia, ponadto koordynuje pracę pozostałych podzespołów i przeprowadzanie procesów. Bez niego żaden komputer nie będzie w stanie odpowiednio pracować. To jeden z najważniejszych komponentów całego sprzętu. Jego awaria sprawia, że laptop nie będzie prawidłowo pracował. Jednym z objawów usterki jest tzw. blue screen popularnie nazywany niebieskim ekranem śmierci. Charakteryzuje się pojawieniem niebieskiego tła na monitorze, sygnalizując krytyczny błąd jednego z podzespołów, w tym także procesora. Kolejnym objawem jest częste zawieszanie się sprzętu podczas wykonywania pracy, nawet tej mało wymagającej. Dodatkowo laptop może często się przegrzewać również do tego stopnia, że samoczynnie się wyłączy, pomimo prawidłowego działania układu chłodzenia.

Innymi objawami świadczącymi o usterce procesora mogą być:

– błąd sterownika karty graficznej;

– brak obrazu na monitorze;

– problemy z obsługą pamięci lub grafiką;

– brak świecących diod;

– laptop nie chce się uruchomić – brak reakcji;

– po uruchomieniu system zamraża się;

– głośna praca wentylatora;

– samoczynne resetowanie się sprzętu;

– słabsza wydajność sprzętu;

– wolna praca laptopa. 

Czy można naprawić procesor w laptopie?

W przypadku dostrzeżenia niepokojących objawów mogących świadczyć o uszkodzeniu procesora należy niezwłocznie udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego. W przeciwnym wypadku może dojść do awarii pozostałych podzespołów, a w najgorszym przypadku uszkodzenia całego sprzętu. Naprawa procesora jest możliwa, jednak wymaga wiedzy i doświadczenia. Stąd też warto skorzystać z profesjonalnego serwisu. Jest to opłacalny zabieg, jednak tylko w przypadku drogich laptopów biznesowych bądź gamingowych, gdzie z uwagi na ich przeznaczenie, podzespoły są o wiele droższe. Jednak, aby naprawa była możliwa, płyta gówna musi posiadać odpowiednie gniazdko umożliwiające wymianę procesora. W przypadku pozostałych modeli laptopów warto zasięgnąć opinii serwisanta, który oceni po pierwsze czy naprawa jest możliwa, a po drugie czy jest opłacalna. 

W jakich przypadkach procesor nadaje się jedynie do wymiany?

W sytuacji, kiedy do awarii procesora dochodzi z powodu przegrzania się, spięcia lub spalenia się płyty głównej, wówczas jego naprawa staje się niemożliwa. W tej sytuacji konieczna jest jego wymiana. Taka usługa polega na prawidłowym montażu procesora, który będzie odpowiedni dla danej płyty głównej. W laptopach konieczna może się okazać wymiana układu BGA (zintegrowanie z płytą główną). Dodatkowo zamontowanie nowego procesora będzie konieczne, wówczas, gdy jest on za słaby, aby sprostać nowszemu oprogramowaniu lub technologicznie zaawansowanym narzędziom. W takich przypadkach wymiana procesora znacznie zwiększy funkcjonalność laptopa. 

Czy istnieje sposób, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się usterki procesora?

Laptopy nawet podczas standardowej pracy generują wysokie temperatury. Za ich prawidłowy poziom odpowiada układ chłodzenia, stąd też konieczna jest odpowiednia dbałość o wentylację, co uchroni przed przegrzaniem. Procesor narażony jest na uszkodzenia, ponieważ pracuje w warunkach wyższych obciążeń oraz w wysokich temperaturach. Właśnie dlatego kluczowa jest systematyczna dbałość o układ chłodzenia. Warto pamiętać, że nagromadzony kurz negatywnie wpływa na prawidłową wentylację, co z kolei przekłada się na przegrzanie procesora, ponadto zanieczyszcza radiator oraz filtry. Dodatkowo może spowodować usterkę innych podzespołów. Warto jednak pamiętać, że główną przyczyną awarii procesora są usterki elektroniczne np. przepięcia, zwarcia czy uszkodzenia mechaniczne płyty głównej. Ważną kwestią jest także dbałość o software. Nieopatrznie ściągnięte wirusy lub złośliwe oprogramowanie również negatywnie wpływają na pracę procesora, mocno go obciążając. 

Procesor jest niezwykle istotnym elementem każdego urządzenia. Jego poprawne działanie zapewnia prawidłową i wydajną pracę laptopa. Kiedy ulega awarii, funkcjonowanie komputera staje się niemożliwe, a usterka wymaga specjalistycznej diagnostyki w profesjonalnym serwisie komputerowym.