Procesor w laptopie to dla wielu serce urządzenia. Ma on wpływ na wydajność i szybkość działania, co ma duże znaczenie dla profesjonalistów, którzy montują firmy, tworzą grafiki czy modele 3D. Dobry procesor w laptopie to też podstawa dla miłośników gier. Jak rozpoznać, że konieczna jest wymiana procesora CPU? A może zastanawiasz się, czy lepiej wymienić procesor, czy kupić nowy komputer? Podpowiadamy.

Za co odpowiada procesor?

Procesor jest urządzeniem, które pobiera dane z pamięci operacyjnej, a następnie interpretuje zebrane informacje i wykonuje je jako rozkazy. Oznacza to, że CPU odpowiada za wykonywanie wielu operacji matematyczno-logicznych, dzięki którym możliwe jest korzystanie z urządzenia. Podstawową właściwością procesora jest praca na określonej liczbie bitów, na których wykonuje operacje obliczeniowe. Co więcej, procesor ma wpływ na płynność i wydajność urządzenia.

Uszkodzony procesor – objawy

Uszkodzenie procesora może nastąpić w wyniku upadku, uderzenia lub jako efekt przegrzania sprzętu. Rozpoznanie uszkodzenia procesora można rozpoznać po tym, że sprzęt zaczyna się zawieszać, grzeje się bez powodu lub gdy po uruchomieniu pokazuje się czarny ekran. Procesor jest sercem komputera i to, czy uszkodzony będzie działał, zależy od wielu kwestii, m.in. od podzespołów, rodzaju uszkodzenia, a także modelu. Niektóre komputery z lekko wykruszonym rdzeniem pracują bez zmian przez kolejne lata. Inne wymagają natychmiastowej wymiany.

Czy warto naprawiać procesor?

Procesor CPU odpowiada na wykonywanie poleceń użytkownika. W praktyce oznacza to, że jeśli nie działa, używanie sprzętu jest niemal niemożliwe. Naprawa procesora zwykle najbardziej opłaca się w drogich komputerach gamingowych lub biznesowych, które są o wiele droższe niż popularne sprzęty. Warunkiem jest jednak dowiedzieć się, czy płyta główna ma odpowiednie gniazdko, które umożliwia wymianę procesora. Informację uzyskasz w serwisie lub u producenta.

Naprawienie procesora jest możliwe w profesjonalnych sklepach i serwisach komputerowych. Zawsze warto zapytać o poradę i dowiedzieć się, czy warto naprawiać procesor w danym modelu. Jeśli komputer jest z niższej półki cenowej to możliwe, że poza procesorem trzeba wymienić także inne elementy. Możliwe też, że wymiana procesora będzie droższa niż kupno nowego sprzętu. 

Kiedy warto wymienić procesor?

Na wymianę procesora w urządzeniu zwykle decydują się osoby, które nie chcą kupować nowego urządzenia. Jest to możliwe pod warunkiem, że nie działa płyta główna i układ BGA, ale możliwa jest wymiana ich gniazd. W takim przypadku procesor zwykle ulega przepaleniu ze względu na przegrzanie karty graficznej lub pamięci RAM. Przyczyną może być też układ chłodzenia. Wymiana płyty głównej może okazać się koniecznością także wtedy, gdy dojdzie do uszkodzeń mechanicznych lub zalania.

Obecnie większość procesorów ma budowę wielordzeniową, dzięki czemu może wykonywać wiele zadań jednocześnie. Jeśli procesor jest przestarzały, może nie radzić sobie z ilością obliczeń i nawet dodatkowa pamięć RAM czy wymiana dysku nie rozwiążą powolnego działania i niskiej wydajności. W takiej sytuacji wymiana procesora to jedyne rozwiązanie. 

Lepiej wymienić procesor czy kupić nowy komputer?

Decyzja, czy wymiana procesora w laptopie, czy kupno nowego urządzenia, jest trudna. Zależy bowiem od wielu czynników, które mogą determinować kwestię tego, co będzie lepsze. Zasadniczo najwięcej wątpliwości budzi zwykle budżet i kwestia tego, co zrobić, aby mieć dobry sprzęt, a nie ponieść dużych strat finansowych. Wiele zależy też od tego, czy urządzenie jest przystosowane do rozbudowy. Może okazać się, że wystarczy dołożyć pamięci RAM, wymienić kartę graficzną i procesor na lepszy, a komputer będzie działał jak nowy. Niekiedy koszty mogą okazać się jednak zbyt wysokie i niewspółmierne do rezultatów. Wtedy konieczne jest kupno nowego komputera.