Awarie głośników skutkujące brakiem dźwięku w laptopie są niezwykle powszechne. Jest to spowodowane przede wszystkim aktywną eksploatacją tych urządzeń, a także ich mobilnością, która sprzyja powstawaniu usterek natury mechanicznej. Awaria głośników w laptopie może zaskoczyć każdego, powodując utrudnienia w korzystaniu z komputera. Jakie są najczęstsze przyczyny niedziałającego dźwięku w tego typu urządzeniach? W jaki sposób sobie z nimi poradzić?

Jakie są przyczyny niedziałającego dźwięku w laptopie?

Awaria dźwięku w laptopie może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą mechaniczne uszkodzenia głośników, uszkodzenia układów audio na płycie głównej, niedziałające sterowniki lub ich brak, a także niepoprawna instalacja systemu operacyjnego.

Mechaniczne uszkodzenie głośników

Mechaniczne uszkodzenie głośników stanowi najczęściej występującą przyczynę braku dźwięku w laptopie. Może do niego dojść na skutek upuszczenia urządzenia z wysokości czy też zalania, zarówno na skutek przypadkowego wylania na komputer napoju, jak i kontaktu z opadami atmosferycznymi podczas transportu. Odpowiedzialnym za mechaniczne uszkodzenie głośników w laptopie jest często także brud w formie kurzu i okruchów, które dostają się do wnętrza urządzenia i zaburzają jego funkcje.

Niedziałające sterowniki audio lub ich brak

Brak dźwięku w laptopie jest wielokrotnie wynikiem zaniedbania użytkownika, który nie zainstalował najnowszych obsługiwanych przez urządzenie sterowników lub zapomniał o ich instalacji po przywróceniu komputera do ustawień fabrycznych. .

Uszkodzenia układów audio na płycie głównej

Niedziałający dźwięk w laptopie może być skutkiem awarii płyty głównej i uszkodzenia znajdujących się na niej układów audio. W większości wypadków dochodzi do tego w wyniku mechanicznego uszkodzenia sprzętu, przede wszystkim zalania komputera.

Niepoprawna instalacja systemu operacyjnego

Brak dźwięku w laptopie to często także wynik niepoprawnej instalacji systemu operacyjnego. Przyczyną może być niewłaściwie przeprowadzona, wadliwa lub niepełna aktualizacja oprogramowania.
Zdarza się, że brak dźwięku w laptopie można zaobserwować po uruchomieniu konkretnego programu lub po wejściu na określoną stronę internetową. W takich sytuacjach wina nie leży jednak po stronie sprzętu, lecz danej aplikacji lub witryny. Może wynikać z ustawień programu bądź wyciszenia konkretnej karty lub całej przeglądarki. W obu wypadkach przywrócenie dźwięku jest kwestią chwili i nie wymaga przeprowadzania diagnostyki komputera.

Jak samodzielnie poradzić sobie z awariami głośnika w laptopie?

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z awarią głośnika w laptopie jest upewnienie się, że faktycznie mamy do czynienia z awarią. Może się bowiem okazać, że głośniki były wyciszone. W sytuacji, gdy do laptopa podłączone są głośniki zewnętrzne, należy również sprawdzić, czy połączenie jest poprawne – poluzowany kabel lub brak łączności Bluetooth to częsty powód braku dźwięku w komputerze. Warto także otworzyć listę ustawień „Dźwięk” w Panelu sterowania i włączyć wszystkie odpowiedzialne za odtwarzanie dźwięku urządzenia. Przy testowaniu należy uruchomić różne aplikacje, filmy oraz muzykę, by upewnić się, że problem leży po stronie komputera, a nie konkretnego programu. Jeżeli po wykonaniu tych czynności w laptopie dalej nie ma audio, można mówić o awarii sprzętu i przystąpić do wstępnej diagnostyki problemu.

Wstępna diagnostyka problemu

W ramach wstępnej diagnostyki warto podłączyć do laptopa głośniki zewnętrzne i słuchawki – pojawienie się dźwięku będzie oznaczało, że awaria dotyczy głośników wbudowanych w laptop. Przy utrzymującym się braku audio należy spróbować zainstalować najnowsze sterowniki do karty dźwiękowej. W tym celu trzeba najpierw określić jej model, co można zrobić, wpisując nazwę swojego laptopa w wyszukiwarkę internetową. Następnie należy wejść na stronę producenta karty dźwiękowej i poszukać najnowszej wersji sterowników. Jeżeli po pobraniu i zainstalowaniu nowego oprogramowania dźwięk w laptopie nadal nie działa, konieczne jest zastosowanie bardziej inwazyjnych rozwiązań, które wymagają interwencji specjalistów.

Usterki, z jakimi należy udać się do serwisu komputerowego

Do serwisu komputerowego należy się udać w sytuacji, gdy wyczerpane zostały dostępne dla użytkownika metody naprawcze. Usterkami, przy których niezbędna jest asysta profesjonalnego serwisu komputerowego, są przede wszystkim:

  • problemy z kartą dźwiękową, które wymagają jej naprawy lub wymiany,
  • uszkodzenia płyty głównej w miejscu, w którym łączy się ona z kartą dźwiękową, wymagające jej wymiany,
  • uszkodzenia mechaniczne laptopa – wzmacniacza audio, wbudowanego głośnika lub gniazda słuchawkowego – które wiążą się z potrzebą rozebrania całego sprzętu w celu naprawy lub wymiany uszkodzonych komponentów.

Użytkownicy laptopów, którym przytrafiła się awaria dźwięku, powinni powstrzymać się przed próbami samodzielnej wymiany części dotkniętych usterką. Naprawa zaawansowanego technologicznie sprzętu bez posiadania odpowiedniej wiedzy może prowadzić do pogorszenia stanu urządzenia. Wiąże się z ryzykiem utraty danych, a także koniecznością większych nakładów finansowych na późniejsze profesjonalne naprawy laptopa lub komputera stacjonarnego którego celem jest przywrócenie laptopa do stanu używalności.