Zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest aktualizacja BIOS-u. Powodów może być kilka, np. problemy z poprawnym działaniem komputera czy zakup nowej karty graficznej. Sam proces nie jest skomplikowany, jednak wymaga dokładności. Co ważne, aktualizacja BIOS nie jest rutynowa, jak ma to miejsce w przypadku aktualizacji systemu Windows. Warto zatem wiedzieć, jak poprawnie zaktualizować BIOS.
Czym jest BIOS?
BIOS to skrót od Basic Input/Output System, czyli najprościej mówiąc, jest podstawowym systemem wejścia/wyjścia. Oprogramowanie to, jest wbudowane w płytę główną i jako pierwsze uruchamia się po wciśnięciu przycisku zasilania na urządzeniu. BIOS wyposażony jest w pamięć własną, gdzie gromadzone są wszelkie informacje dotyczące sprzętu. Dodatkowo odpowiedzialny jest za weryfikacje urządzenia. Przed uruchomieniem systemu BIOS sprawdza i identyfikuje wszystkie elementy sprzętowe, np. procesor, karta graficzna, pamięć RAM czy dysk twardy.
Sprawdź: Awaria płyty głównej — jak sprawdzić, że jest uszkodzona?
Dlaczego ważna jest aktualizacja BIOS?
Warto zaznaczyć, że aktualizacja BIOS-u nie zawsze jest konieczna, zwłaszcza kiedy komputer działa poprawnie, a żaden z podzespołów nie został wymieniony. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy należy wykonać aktualizację. Ma to miejsce w przypadku, gdy producent wydał nową wersję, której zadaniem jest naprawa błędów, poprawa wydajności komputera bądź zostały wprowadzone nowe funkcje. Innym przykładem jest sytuacja, kiedy aktualizacja jest wymagana do uruchomienia nowego sprzętu bądź innych urządzeń. Dodatkowo aktualizacja BIOS-u jest również wymagana do prawidłowego funkcjonowania systemu operacyjnego, np. pojawiają się tzw. blue screeny, które informują o wystąpieniu awarii.
Jak BIOS wpływa na działanie całego komputera?
Wykonanie aktualizacji BIOS pozwoli zwiększyć kompatybilność oraz umożliwi korzystanie z nowego sprzętu, np. pamięć czy procesor. Dodatkowo poprawi stabilność. Jest to szczególnie wskazane, jeśli występują awarie systemu z powodu płyty głównej. Aktualizacja BIOS-u udostępnia również opcjonalne funkcje nowego sprzętu oraz usuwa wykryte luki w zabezpieczeniach.
Zobacz także: Uszkodzenia BIOS w komputerze – co robić?
Jak poprawnie wykonać aktualizację BIOS?
Samodzielna aktualizacja BIOS z pozoru wydaje się skomplikowaną procedurą. Jednak to prosta czynność, którą należy wykonać w następującej kolejności:
Krok 1 – pobranie aktualizacji BIOS
W pierwszej kolejności należy sprawdzić wersję BIOS. Najprościej można to zrobić poprzez uruchomienie aplikacji CPU-Z i przejść do zakładki Motherboard. Tutaj można sprawdzić model płyty głównej oraz aktualną wersję BIOS. Następnie ze strony producenta płyty należy pobrać najnowsze aktualizacje i umieścić ją na przenośnym nośniku, np. pendrive (powinien być wcześniej sformatowany).
Krok 2 – wejście do BIOS-u
W dalszej kolejności należy umieścić nośnik w porcie USB i ponownie uruchomić komputer. Podczas startu systemu operacyjnego należy wejść do BIOS-u za pomocą klawisza (najczęściej jest to DEL, F2 bądź F8). W menu należy odszukać opcje aktualizacji. Co ważne, BIOS najczęściej dostępny jest w języku angielskim, dlatego należy szukać frazy: BIOS Update.
Krok 3 – instalacja
Po znalezieniu opcji aktualizacji z pliku należy ją zatwierdzić. Proces aktualizacji trwa zazwyczaj kilka minut. Po zakończeniu instalacji należy wyłączyć i ponownie włączyć komputer oraz sprawdzić, czy cały proces przebiegł prawidłowo.
Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wykonaniu aktualizacji BIOS?
Jeszcze zanim zostanie przeprowadzona aktualizacja BIOS-u, należy wykonać kopię zapasową plików oraz wyszukać opcje odzyskiwania komputera, a także płyty głównej w razie uszkodzenia systemu BIOS. Podczas wykonywania aktualizacji należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność pobranych plików, a także niezbędne funkcje w BIOS-ie. Niepoprawnie wykonana instalacja może skutkować problemami z uruchomieniem komputera. Dodatkowo warto upewnić się, jaka jest obecnie wersja BIOS-u, gdyż aktualizacja może okazać się zbędna. Metody aktualizacji BIOS są różne, właśnie dlatego należy ściśle przestrzegać wytycznych producenta płyty głównej. Ostatnią ważną kwestią jest fakt, że aktualizacji BIOS nie powinno się wykonywać, jeżeli komputer działa wydajnie i poprawnie.
Powodem, dla którego warto zrobić aktualizację, jest rozszerzenie kompatybilności bądź naprawienie błędów w urządzeniu.
Decydując się na samodzielną aktualizację systemu BIOS, należy dokładnie sprawdzić kluczowe wytyczne i postępować zgodnie z instrukcją. Każdy etap musi być poprawnie wykonany, aby cały proces zakończył się powodzeniem.