Uszkodzone gniazdo w laptopie może sprawiać wiele problemów podczas codziennej pracy, a często uniemożliwiać korzystanie z laptopa. Najczęściej awaria gniazd w laptopie spowodowana jest uszkodzeniem mechanicznych z winy użytkowania. Gniazda są dość delikatnym elementem laptopa, który łatwo uszkodzić podczas nieprawidłowego używania. Szarpnięcie za kabel lub włożenie laptopa do torby z podpiętym pendrive, lub wtyczką USB od myszy, może poważnie uszkodzić gniazdo i niezbędna będzie jego naprawa lub wymiana. Uszkodzeniu ulegają najczęściej gniazda USB, zasilające oraz słuchawkowe. Dzieje się tak dlatego, że są one najczęściej używane przez użytkowników, co naraża je najbardziej na uszkodzenia. Po czym poznać, że gniazdo w laptopie zostało uszkodzone? Jakie gniazda mogą ulec uszkodzeniu i czy warto w takiej sytuacji korzystać z usług serwisu, czy naprawić laptopa na własną rękę?
Gniazdo zasilania
Gniazdo zasilania to złącze, za pomocą którego do płyty głównej dostarczany jest prąd stały. Gniazdo zasilania może być wlutowane bezpośrednio w płytę główną, a także połączone z nią przy pomocy kabli i wtyczki podłączonej do płyty głównej. Uszkodzone gniazdo zasilania może uniemożliwiać korzystanie z laptopa, ale należy pamiętać także o tym, że pracowanie na laptopie z uszkodzonym gniazdem zasilania może narażać inne podzespoły na uszkodzenia spowodowane zwarciem. Do najczęstszych objawów awarii gniazda zasilania należy:
- brak reakcji na przycisk włącznika,
- nieładująca się bateria w laptopie,
- problemy z zasilaniem podczas ruszania kablem zasilającym,
- nadmierne nagrzewanie się gniazda
- wypadanie wtyczki.
Gniazdo słuchawkowe
Gniazdo słuchawkowe, czyli gniazdo Jack, to analogowe złącze służące do przesyłania sygnału audio. Istnieją trzy rodzaje gniazd Jack, jednak w laptopach i komputerach stacjonarnych najczęściej spotykany jest mini jack o średnicy 3,5 mm. Gniazdo słuchawkowe może być wlutowane w płytę główną lub działać jako osobny element połączony z płytą główną kabelkiem i wtyczką, tak samo jak w przypadku gniazda zasilania. Najczystszymi objawami tego typu usterki są:
- brak reakcji na podłączenie słuchawek,
- zakłócenia lub przerwy w odtwarzaniu dźwięku,
- przerwy w odtwarzaniu podczas ruszania kablem słuchawek,
- dźwięk w jednej słuchawce
- inne problemy z dźwiękiem.
Gniazdo USB
Gniazdo USB to następca portów szeregowych i równoległych, który jest gniazdem Plug and Play i umożliwia podłączenie wielu różnych urządzeń np. myszy, klawiatury, drukarki, pamięci przenośnej czy nawet telefonu. Uszkodzone gniazdo USB należy jak najszybciej wymieniać, ponieważ korzystanie z niego może doprowadzić do zwarcia, co w konsekwencji może spowodować uszkodzenie płyty głównej lub urządzenia podłączonego do laptopa za pomocą uszkodzonego gniazda USB. Najczęstsze objawy tej usterki to:
- brak reakcji na podłączenie urządzenia USB,
- błąd instalacji sterownika,
- odłączanie urządzenia podczas delikatnego ruszania kablem USB,
- komunikat „nie rozpoznano urządzenia USB”
- wykrzyknik przy urządzeniu w Menadżerze urządzeń.
Naprawa uszkodzonego gniazda
Naprawa lub wymiana uszkodzonego gniazda w laptopie nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga wiedzy na temat elektroniki, budowy laptopów oraz umiejętności posługiwania się specjalistycznymi narzędziami oraz lutownicą. Dlatego nie warto podejmować się wymiany gniazda lub jego naprawy na własną rękę w sytuacji, gdy nie mamy wymaganej wiedzy i umiejętności. Może to doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej lub innych podzespołów laptopa. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który naprawi lub wymieni uszkodzone gniazdo.