Technologia Bluetooth jest niezwykle przydatna – nie tylko przyspiesza codzienną pracę z różnego rodzaju urządzeniami, ale także umożliwia pozbycie się znacznej części okablowania. Dzięki Bluetooth możliwe staje się słuchanie muzyki na odległość, przyłączenie bezprzewodowej myszki lub klawiatury, a nawet głośnika. Dlaczego warto wybierać urządzenia wyposażone w moduł Bluetooth?

Bluetooth a sprzęt komputerowy – przykłady zastosowań 

Współcześnie coraz więcej urządzeń komputerowych oraz laptopów jest wyposażone w technologię Bluetooth. Dzięki temu łatwiej podpiąć wszystkie niezbędne akcesoria, potrzebne do podstawowego korzystania z komputera. Technologię Bluetooth znajdziemy także w drukarkach. 

Technologią Bluetooth można połączyć również smartfon z komputerem, a także bezprzewodowe głośniki czy różnego rodzaju słuchawki. W zależności od naszych potrzeb, można skompletować całe wyposażenie, które pozwoli na maksymalne ograniczenie nieestetycznych kabli i z pewnością ułatwi codzienne funkcjonowanie. 

Bluetooth – w jaki sposób działa? 

Technologia Bluetooth umożliwia urządzeniom elektronicznym szybkie i bezdotykowe przesyłanie danych. Pierwotnie była stosowana w telefonach komórkowych jako sposób na wymianę zdjęć. Aktualnie coraz więcej komputerów i laptopów jest wyposażona w moduł Bluetooth, dzięki czemu możliwe jest podłączenie poszczególnych elementów niezbędnych do korzystania z komputera. 

Moduł Bluetooth umożliwia użytkownikom komputera na korzystanie z wielu urządzeń bez konieczności przyłączania do niego kabli. W zależności od charakteru sprzętu, może się to odbywać z bliskiej lub dalekiej odległości. Dla przykładu klawiatura i myszka będzie zawsze znajdowała się w pobliżu komputera lub laptopa, a słuchawki lub głośnik bezprzewodowy umożliwiają poruszanie się bez przeszkód po określonej przestrzeni. To, jak daleko można oddalić się od komputera jest uzależnione już od specyfikacji kupowanego sprzętu. Warto przy tym pamiętać, że znaczna większość urządzeń łączonych za pomocą technologii Bluetooth jest zasilana za pomocą baterii lub akumulatorów. 

Łączenie za pomocą Bluetooth odbywa się na zasadzie wysyłania fal radiowych. Im lepszej jakości sprzęt posiadamy, tym lepszy zasięg złapiemy. Samo połączenie nie jest trudne, wystarczy włączyć odpowiednią opcję w komputerze i sparować urządzenia. 

Mysz i klawiatura komputerowa z technologią Bluetooth

Wprowadzenie możliwości podłączenia do komputera bezprzewodowej klawiatury oraz myszki znacznie zmieniła charakter pracy. Komputer nie jest już urządzeniem ograniczonym jedynie do biurka stacjonarnego – posiadając bezprzewodowy sprzęt można pracować z większej odległości, nawet kilku metrów. Dzięki technologii można zapanować nad bałaganem na biurku.

Minusem bezprzewodowych urządzeń jest konieczność posiadania zapasowych baterii. Nigdy nie wiadomo kiedy myszka albo klawiatura się rozładują i przestaną sprawnie działać. 

Drukarka i połączenie Bluetooth z komputerem 

Jednym z bardziej funkcjonalnych zastosowań Bluetooth jest bezprzewodowe podłączenie drukarki. Dzięki temu wyznaczenie drukarce odpowiedniego miejsca przy komputerze stacjonarnym jest tylko wspomnieniem. Urządzenie może znajdować się ukryte w innym pomieszczeniu, a i tak będzie drukowało wszystkie niezbędne dokumenty bez zbędnych przeszkód. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność skonfigurowania drukarki w taki sposób, aby za każdym razem samodzielnie parowała się z komputerem. Jest to dosyć skomplikowana procedura i niekiedy nawet załączona instrukcja nie ułatwia zadania. 

Głośniki i słuchawki bezprzewodowe a komputer 

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii Bluetooth w głośnikach i słuchawkach bezprzewodowych. Te urządzenia sprawdzą się w momencie, kiedy chcemy ograniczyć ilość kabli znajdujących się na miejscu pracy, a głośniki wbudowane w system komputerowy nie spełniają naszych oczekiwań. Dzięki temu możliwe jest podłączenie nawet małego głośnika o dobrej mocy w momencie, kiedy tego potrzebujemy. Podobnie wygląda sytuacja ze słuchawkami do uszu, przydatnymi jeśli chcemy posłuchać muzyki, bez konieczności nieustannego ich zakładania i ściągania. Nie tylko poprawiamy tym jakość czasu spędzonego przy komputerze, ale także nie ograniczamy się jedynie do siedzenia przy biurku. 

Wadą posiadania bezprzewodowych głośników i słuchawek jest fakt, że należy dbać o ich naładowanie. Bateria w tych urządzeniach trzyma zazwyczaj kilka godzin, a przy rozładowanej nie można z nich korzystać. 

Inwestowanie w sprzęt posiadający wbudowany moduł Bluetooth jest dobrym pomysłem. Nie tylko ułatwia to codzienną pracę, ale pozwala również na utrzymanie porządku na biurku oraz umożliwia pozbycie się wszystkich kabli. Warto jednak pamiętać o ładowaniu urządzeń bezprzewodowych lub posiadaniu zapasowych baterii w przypadku wyczerpania starych.