Inteligentne domy to duży krok technologiczny, który pozwala zautomatyzować wiele codziennych czynności. Co ważne, nawet przy niewielkim budżecie można wprowadzać stopniowe zmiany, które pozwolą cieszyć się inteligentnym systemem. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się specyfice Smart Home.
Czym jest Smart Home?
Smart Home to określenie pochodzące z języka angielskiego, które oznacza inteligentny dom. Odnosi się to do budynków bądź mieszkań, które zostały wyposażone w nowoczesne technologie oraz systemy zwiększające wygodę i bezpieczeństwo, jak również pozwalają generować oszczędności dla budżetu. Inteligentne domy oparte są na urządzeniach komunikujących się między sobą oraz połączonych w jedną sieć. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji, zainstalowanej na urządzeniu mobilnym, a sama zasada działania jest niezwykle prosta.
Co wchodzi w skład inteligentnego domu?
Inteligentny dom to kilka bądź kilkanaście różnych produktów, które dzielą się na centralkę oraz komponenty sterujące i funkcjonalne. Do podstawowych urządzeń Smart Home można zaliczyć:
- czujniki inteligentne;
- systemy alarmowe;
- kamery do monitoringu;
- sterowanie oświetleniem;
- inteligentne ogrzewanie;
- inteligentne gniazdka;
- zarządzanie sprzętem RTV i AGD;
- systemy sterujące, czyli panele, piloty, sterowniki czy przyciski;
- centralka, która integruje wszystkie elementy.
Systemy te, są ze sobą połączone, co sprawia, że domownicy mogą nimi sterować za pomocą urządzenia mobilnego. To właśnie dzięki aplikacji możliwa jest zmiana trybu pracy poszczególnych komponentów, np. regulowanie temperatury.
Jakie technologie są wykorzystywane?
Technologią, która jest wykorzystywana w systemach inteligentnego domu, jest Internet Rzeczy, czyli cyfrowa sieć, która scala zastosowane komponenty, komunikujące się między sobą za pomocą łącza internetowego bądź innego standardu komunikacyjnego, np. Z-Wave lub ZigBee. Koncepcja ta zakłada, że dane urządzenie może sterować drugim, w celu wykonania zadania, które zostało zlecone przez użytkownika. Smart Home to połączenie poszczególnych komponentów z centralką, która jest zintegrowana z aplikacją mobilną.
Zobacz także: Sieć 5G – czym jest i jakie przyniesie korzyści?
Jakie zalety ma Smart Home?
Inteligentny dom ma wiele zalet, które pozytywnie wpływają na codzienne użytkowanie budynku czy mieszkania. Spośród najważniejszych atutów należy wymienić:
- wygoda użytkowania – wdrożone rozwiązania pozwalają na dostosowanie optymalnych warunków w pomieszczeniach, np. poprzez ustawienie odpowiedniej temperatury lub zamknięcie rolet;
- zwiększona funkcjonalność pomieszczeń – zainstalowane sterowniki pozwalają na wykonywanie wielu czynności automatycznie;
- mobilność – za pomocą aplikacji można sterować wszystkimi urządzeniami zarówno podczas obecności, jak i nieobecności w domu czy mieszkaniu;
- łatwość w obsłudze – przejrzysty i prosty interfejs pozwala na szybkie przyswojenie systemu działania Smart Home;
- bezpieczeństwo – zainstalowanie kamer monitoringu bądź systemów alarmowych znacząco podnosi poziom ochrony budynku i skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy;
- oszczędności – optymalne ustawienie poszczególnych parametrów przekłada się na zmniejszenie rachunków, np. za ogrzewanie;
- pełna kontrola nad budynkiem – system automatyki domowej zarówno umożliwia sterowanie urządzeniami online, jak i dokładnie sprawdzić co dzieje się w domu lub mieszkaniu przez całą dobę.
Dla jakich osób sprawdzi się Smart Home?
Inteligentny dom to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę. Możliwość sterowania temperaturą czy poszczególnymi urządzeniami podczas nieobecności domowników, znacząco podnoszą standard codziennego życia. To również idealna koncepcja dla tych, którzy żyją w ciągłym pośpiechu. Wiele udogodnień, np. włączenie pralki czy zmywarki jest możliwe, dzięki aplikacji mobilnej. Smart Home to także sprawdzony system dla osób zapominalskich bądź lubiących mieć nad wszystkim kontrolę. Inteligentne domy to również doskonała inwestycja w bezpieczeństwo. Możliwość automatycznego sterowania oświetleniem czy ogrzewaniem przełoży się na realne oszczędności. Tak naprawdę Smart Home to świetny wybór dla każdego, ponieważ można stworzyć własny, autorski sposób konfiguracji. Co ważne, zastosowanie nowoczesnych technologii sprawdzi się zarówno w nowych, jak i już istniejących budynkach.
Czy wdrożenie technologii Smart Home jest opłacalne?
Zainstalowanie inteligentnych systemów wiąże się z większą inwestycją niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Jednak zważając na rosnące zainteresowanie nowoczesną technologią oraz wdrażanie coraz nowszych zastosowań, pozwala określić, iż inwestycja w inteligentny dom jest opłacalna. Duże znaczenie mają tutaj przede wszystkim wygodna, bezpieczeństwo oraz zwiększona funkcjonalność budynku. Warto zatem zastanowić się nad wdrożeniem inteligentnych systemów Smart Home.
Inteligentne domy to rozwiązania, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ilość pozytywnych zmian, które dostarczają nowoczesne systemy, pozwalają na podniesienie komfortu codziennego życia.