Ulepszenie i modyfikacja

Powyższe wskazówki mają charakter bardziej zachowawczy, ponieważ odnoszą się tylko do posiadanego sprzętu. Alternatywnym albo dodatkowym rozwiązaniem jest zakup dodatkowych podzespołów, które będą miały na celu zwiększenie wydajności pracy laptopa. Można to uzyskać za pomocą oddzielnego, zewnętrznego dysku, na którym przechowuje się większość niesystemowych plików. Również wiele dobrych modeli laptopów posiada odpowiednie miejsce na dodatkową instalację pamięci RAM.

W ten sposób zwiększa się prędkość pracy nie tylko całego systemu operacyjnego, ale również wzmacnia działanie karty graficznej, która lepiej sobie poradzi chociażby przy pracy bardziej zaawansowanych programów graficznych.

Systematyczna konserwacja

Bardzo często za powolne dzianie laptopa jest odpowiedzialny kurz i brud, zalegający w jego wnętrzu. Dzieje się tak szczególnie, jeśli sprzęt nie jest systematycznie czyszczony ani zabezpieczany, chociażby poprzez przechowywanie w ochronnym futerale, lecz leży na otwartej przestrzeni albo w miejscu, gdzie również konsumuje się żywność. Możliwe, że tylko wystarczy użyć specjalnego preparatu w postaci sprzężonego powietrza albo będzie potrzebna wymiana pasty termoprzewodzącej.

Większość wspomnianych czynności można wykonać samodzielnie, natomiast bardziej zaawansowane warto zlecić profesjonalnej firmie, która zajmuje się serwisowaniem i naprawą sprzętu komputerowego. Zdecydowanie jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie niż nieustanne kupowanie kolejnego, nowego modelu, jeśli posiadany sprzęt nadal można naprawić albo udoskonalić.

Produkcja i rozwój sprzętu technologicznego przebiegają w błyskawicznym tempie, co przekłada się na fakt, że używany nawet przez krótki okres czasu laptop potrafi robić się za wolny w stosunku do wymaganej, nowszej wersji interesującego nas oprogramowania. Wydawałoby się, że wolą producentów jest dokonywanie nieustannej, szybkiej wymiany sprzętu na nowy model, aczkolwiek istnieją sposoby, które efektywnie mogą usprawnić posiadany laptop i przedłużyć jego żywotność.

Optymalizacja środowiska Windows

Najbardziej popularny system jest niestety również jednym z głównych powodów, dlaczego komputer z czasem zaczyna działać coraz wolniej, zawieszać się, a nawet ulegać awarii. Windows został skonstruowany tak, aby być zobligowanym do systematycznego dokonywania aktualizacji.

Ten proces jednocześnie usprawnia działanie laptopa, co jest szczególnie ważne przy używaniu narzędzi internetowych oraz powoduje, że wiele nieaktualnych i nieużywanych plików pozostaje na dysku, zdecydowanie obciążając pamięć systemu. Za pomocą dostępnych w opcjach systemu narzędzi administracyjnych, można dokonać samodzielnego czyszczenia i porządkowania przechowywanych na dysku plików, co powinno zwiększyć wydajność sprzętu.

W tym celu warto przejrzeć rejestr zainstalowanych funkcji i aplikacji, a także sprawdzić listę usług, które włączają się wraz z systemem i pozostają aktywne przez cały okres pracy laptopa. Czasami są to zbędne programy, które nieuważnie zainstalowało się przy okazji używania innych aplikacji. Jeżeli posiada się dysk typu HDD, warto co najmniej raz w roku zrobić jego defragmentację. Ten proces zdecydowanie zwiększy wydajność pracy laptopa oraz skutecznie opróżni pamięć ze zbędnych i uszkodzonych plików, których nie da się usunąć ręcznie.

Użytkowanie programu antywirusowego

Korzystając szczególnie dużo z sieci internetowej lub instalując programy czy pliki z niewiadomego pochodzenia, można narazić swój laptop na szkodliwe działanie złośliwego oprogramowania. W zależności od poziomu zawirusowania systemu, można się spodziewać, że praca laptopa ulegnie zdecydowanemu pogorszeniu, a nawet awarii.

Dlatego bardzo ważne jest zakupienie najlepiej wysokiej jakości oprogramowania antywirusowego. Niestety darmowe aplikacje mogą również mocno spowalniać działanie laptopa, choć z pewnością są lepszym rozwiązaniem niż całkowity brak ochrony. Należy mieć zawsze włączony i aktualny program antywirusowy.

System pracy hardware

Sposób działania poszczególnych podzespołów laptopa, czyli hardware jest sterowany przez główne oprogramowanie, czyli software, co przekłada się na prędkość działania całego laptopa. Dlatego warto się przypatrzeć, w jaki sposób przebiega systemowe zarządzanie energią, czy ekran za długo nie zostaje włączony, karta graficzna nie jest niepotrzebnie ustawiona na maksymalną jakość albo czy dysk twardy nie pozostaje cały czas aktywny, chociaż w danej chwili nie pracuje się na laptopie…

Tych szczegółów jest naprawdę dużo, ale warto poświecić czas na ich konfigurację, aby jak najlepiej spersonalizować i przyspieszyć działanie sprzętu pod styl naszej pracy. Podobnie jest z baterią li-on, która nie powinna być stale ładowana przez podłączony zasilacz. Jeżeli laptop pełni przez dłuższy czas rolę komputera stacjonarnego, najlepiej jest wyjąć baterię. W ten sposób zachowa dłużej swoją żywotność. Ponadto, wciąż nagrzewająca się bateria ma znaczący wpływ na pracę pozostałych podzespołów. Jeżeli laptop stoi na powierzchni, która się szybko nagrzewa, warto zadbać o dodatkowe chłodzenie w postaci podstawki z wentylatorami lub w podobny tego typu sprzęt.

To również bardzo ważny czynnik, zwalniający pracę laptopa, na który nie zwraca się należytej uwagi aż do momentu, kiedy pod wpływem przegrzania system się zawiesza albo automatycznie wyłącza.