Laptop dla wielu osób stał się nieodłącznym elementem życia. Umożliwia pracę, daje rozrywkę oraz niesamowitą mobilność. Bateria w laptopie stanowi jeden z ważnych komponentów, które decyzją o żywotności urządzenia oraz jego funkcjonalności. Wszyscy wiemy, że o baterię w laptopie trzeba dbać. Mimo to, problem z baterią ma wiele osób. Jakie są najczęstsze awarie?
Ładowarka nie ładuje mimo podłączenia do prądu
Twoja bateria nie ładuje laptopa? Widzisz, że mimo podłączenia do prądu wskaźnik pozostaje bez zmian? Prawdopodobnie ładowarka się popsuła, a system Windows pokaże na ekranie komunikat “Podłączony – nie ładuje”. W takim przypadku warto sprawdzić zasilacz, który działa prawidłowo tylko pod odpowiednim napięciem. Należy dokładnie obejrzeć także przewód zasilający, ponieważ nawet najmniejsze uszkodzenie kabla może spowodować brak możliwości naładowania sprzętu. Podziurawiony, wygięty lub uszczerbiony kabel nie dostarcza baterii odpowiedniej mocy potrzebnej do ładowania laptopa, ale także stanowi zagrożenie dla użytkownika.
Najczęściej przyczyną braku ładowania sprzętu mimo podłączenia go do prądu jest wyczerpanie się żywotności baterii, ale aby mieć pewność, że bateria jest do wymiany, należy udać się do serwisu. Osoby, które posiadają laptop z wbudowanym wskaźnikiem naładowania baterii często nie wiedzą, że należą do grupy szczęśliwców. W przypadku problemów z baterią taki wskaźnik pomaga podjąć kroki działania, a nawet ustalić przyczynę problemu. Jeśli ładowarka nie ładuje mimo podłączenia do prądu, to problemem może być nawet przepalony bezpiecznik.
Komputer nie widzi ładowarki
Podpinasz kabel zasilający do komputera a końcówkę wkładasz do gniazdka i nic? Twój komputer prawdopodobnie nie widzi ładowarki. Podpięcie kabla, ale brak postępu w ładowaniu to przypadek, który często powoduje niemałą frustrację. Laptop nie widzi ładowarki zazwyczaj wtedy, gdy przerwany zostanie główny obwód elektryczny, który laptop czyta jak zasilacz. Jeśli komputer nie widzi ładowarki, to nawet jeśli będzie podłączony do gniazdka, które dostarcza prąd, laptop nie zadziała. W takim przypadku warto użyć innej ładowarki i sprawdzić, czy zacznie ładować laptopa. Pojawienie się diody ładowania lub widoczny postęp w ładowaniu to sygnał, który oznacza że wystarczy wymienić ładowarkę do laptopa. Jeśli inna pasująca do danego modelu laptopa ładowarka nie zadziała, prawdopodobnie problemem nie jest ładowarka, ale zasilacz lub gniazdko zasilania.
Może się też zdarzyć, że komputer nie widzi ładowarki z powodu uszkodzenia sterownika, który jest odpowiedzialny na ładowanie baterii. Podsumowując, problem braku możliwości naładowania urządzenia z powodu “nie czytania” ładowarki jest o tyle dotkliwy, że często pojawia się niespodziewanie.
Laptop nie działa bez podpięcia ładowarki
Laptop, tak samo jak wszystkie inne sprzęty elektroniczne, działa dzięki naładowanej baterii. Często im dłużej sprzęt jest eksploatowany, tym szybciej bateria się rozładowuje. Oczywiście wiele zależy od modelu komputera, rodzaju baterii, wydajności sprzętu, ale także innych komponentów. Nowoczesne laptopy, notebooki czy ultrabooki oferują znacznie dłuższą żywotność baterii niż starsze modele. W każdym sprzęcie może się jednak pojawić problem nie działania sprzętu bez podpięcia do ładowarki. Jeśli laptop działa tylko na zasilaczu, to nawet kilka sekund odłączenia sprzętu od zasilania spowoduje wyłączenie się urządzenia. W starszych modelach z wymienną baterią często działało wyjęcie i włożenie baterii ponownie. Nowsze modele z wbudowaną baterią nie umożliwiają już tego sposobu. Jeśli laptop nie działa bez podpięcia ładowarki, to urządzenie traci swoją funkcjonalną i mobilność, a ponadto wpływa na podwyższone koszty za rachunki energii elektrycznej. W takim przypadku warto udać się do serwisu po profesjonalną poradę, czy lepiej wymienić baterię na nową czy kupić nowy sprzęt.