Zaczynasz odczuwać większe zmęczenie przed pecetem bądź laptopem w czasie grania? Nie wiążesz tego faktu ze zbyt intensywną pracą, bo przecież nie jesteś etatowym testerem gier. Zaczynasz rozumieć, że to kwestia szumiącego komputera, ale podgłaśnianie muzyki już nie pomaga. Hałasem Twój komputer może sygnalizować, że jest blisko granicy wytrzymałości. Jakie są możliwe przyczyny i jakie są środki zaradcze? Zapraszamy do lektury wpisu, aby zgłębić problem.

Co hałasuje w naszych komputerach i dlaczego?

Głównym powodem głośnej pracy komputera są wentylatory, których zadaniem jest wymiana nagrzanego powietrza od procesora i innych układów elektronicznych na chłodniejsze z otoczenia.  Często zbiera się na nich kurz, który zatyka otwory, powodując przegrzanie. Z tego względu należy oczyszczać sprzęt na zewnątrz i wewnątrz, sprawdzać czy filtry przeciwpyłowe na wentylatorach wejściowych są czyste. Dobrze jest zaopatrzyć się w sprężone powietrze i przedmuchiwać wszystkie elementy. Jeśli dostęp do środka np. laptopa i tak jest problematyczny, najlepiej udać się do serwisu.

Wentylatory do zadań specjalnych

Wentylator przy procesorze może za głośno chodzić, ponieważ pomiędzy procesorem a radiatorem znajduje się zbyt mało pasty termoprzewodzącej. „Buczeć” mogą także wentylatory na karcie graficznej, płycie głównej i na zasilaczu. Wszędzie tam można ingerować czy demontować podzespoły w celu ich swobodnego oczyszczenia, o ile nie ma plomby i nie dotyczy nas utrata gwarancji.

A może jednak nic nie robić?

Można, jeśli nie przeszkadza nam głośna praca wentylatorów i mamy świadomość, że w najlepszym wypadku będzie ona skutkować wyłączeniem się sprzętu, a w najgorszym – trwałym uszkodzeniem podzespołów elektronicznych. Wtedy koszty będą niewspółmiernie wyższe od działań zapobiegawczych. Może przekona nas fakt, że przy przegrzewaniu się urządzenia następuje spowolnienie taktowania procesora w celu obniżenia temperatury pracy. Efekt to mniej wydajny komputer, a co za tym idzie – mniejsza wydajność wykonywanych na komputerze prac.

Hałas powoduje nie tylko kurz

Cichszą pracę komputera można uzyskać także poprzez niewłączanie różnych programów równocześnie, dzięki czemu uwalniamy system od nadmiernego obciążenia. Również niezatykanie otworów wentylacyjnych na dole laptopa np. kołdrą, poduszką czy nawet kolanami może przynieść ulgę i równowagę w wentylowaniu. Zmiana parametrów gier na mniej wymagające graficznie, z mniejszą ilość klatek na sekundę, oglądanie filmów z mniejszą rozdzielczością także zmniejsza energochłonność pracy karty graficznej i procesora. 

Inne przyczyny głośnej pracy komputera

Hałas w komputerze może być związany z zużyciem wentylatorów, uszkodzeniem łopatek czy silnika. Wentylator może być za słaby, źle dobrany albo kiepskiej jakości, a drgając, może przenosić wibracje na obudowę, powodując hałas. Wyciszyć komputer można za pomocą mat wygłuszających bitumicznych lub poliuretanowych. Należy jednak, pamiętać, że stanowią one także izolację i próbując wygłuszyć dźwięki wynikające z głośnej pracy wentylatorów, które usilnie próbują schłodzić procesor, wpadamy w błędne koło.

Czasem zdarza się, że zasilacz ma zbyt małą moc dla całego sprzętu i przegrzewa się, sprawiając, że wentylator działa z maksymalną prędkością  i głośnością. Kolejnymi elementami, które mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki są karty graficzne oraz same zasilacze, a dokładniej ich cewki, które pod dużym obciążeniem na skutek wibracji zaczynają uciążliwe piszczeć. Jeśli nie jesteś amatorem, to jest to dobry powód do zmian ustawień karty, na przykład zmniejszenie wydajności grafiki. Będąc elektronikiem możesz wymienić cewki, jednak bezpieczniejsza opcja to zareklamowanie karty graficznej.

Hałasować może także wirujący dysk HDD albo napęd optyczny. Ich praca przez wirujące elementy może przenosić drgania na obudowę. Jeśli dokręcenie dysku do obudowy nie pomaga, można próbować włożyć go do specjalnej zagłuszającej zabudowy. W przyszłości dobrą opcją może stać się cichobieżny, niestety droższy, ale szybszy dysk SSD, który nie posiada elementów mechanicznych.

Zmniejszanie hałasów

Głośne działanie wentylatorów można obniżyć samodzielnie programowo. Jeśli znamy się na rzeczy, możemy ingerować ręcznie w nastawy. Jednak jeśli jesteś amatorem, lepiej skorzystać z nastawów stałych. Programy, które mają wymogi sprzętowe nieadekwatne do ich efektów, również  tzw. bloatware potrafią rozgrzać komputer. Warto pomyśleć o ich usunięciu i zaktualizowaniu, co może dużo pomóc, bo twórcy optymalizują swoje produkty również pod względem obciążenia procesora czy karty graficznej.

Jeszcze więcej wentylatorów…

Jeśli używasz na przykład graficznych programów potrzebujących stale dużej mocy i twój komputer pomimo nowości nie może się schłodzić, to czas na pomyślenie o zakupie podkładki chłodzącej pod laptop, która powoduje lepszą wymianę powietrza. Jeśli to nie wystarczy, dostępne są  podkładki z wymuszonym obiegiem powietrza za sprawą zamontowanych pod nimi wentylatorów.

Na koniec, alternatywą dla szumu powietrza jest szum wody, czyli chłodzenie podzespołów komputera za pomocą właśnie tej cieczy.  Jest to ciekawe rozwiązanie, bo naprawdę ciche, ale stanowi wyzwanie dla prawdziwych pasjonatów samodzielnych napraw.

Jeśli jednak nie masz pewności, które rozwiązanie wybrać – zgłoś się do nas! Nasz personel doradzi, jak dopasować rozwiązanie problemu zgodnie z jego przyczyną i charakterem.