Aktualnie rynek sprzętu komputerowego oferuje bardzo wiele rozwiązań, które sprawdzą się w różnych zastosowaniach. Zarówno komputery, jak i laptopy dostępne w ofercie sklepów, mogą służyć do pracy biurowej, użytku codziennego jak i do zaawansowanych prac wymagających dużej mocy obliczeniowej czy także do grania w gry komputerowe. Wybór zależy w główniej mierze od tego, do czego dany komputer czy laptop ma być używany oraz tego jak duża moc obliczeniowa jest w do tego potrzebna. Co jednak w przypadku, gdy komputer lub laptop ma służyć do codziennego użytku, przeglądania Internetu, oglądania filmów, a czasami także do gry w mniej zaawansowane gry komputerowe? Jakie podzespoły powinien taki komputer lub laptop posiadać i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Czy gamingowy komputer lub laptop to zawsze dobry wybór?

Komputer lub laptop, który będzie głównie wykorzystywany do podstawowych czynności, jako urządzenie do pracy, czy też rozrywki i sporadycznego grania w mniej wymagające gry, nie musi być tak wydajny jak typowe komputery i laptopy gamingowe. Oczywiście jeśli tylko budżet na to pozwala i w przypadku laptopa jego ciężar, lub czas pracy na baterii nie jest parametrem kluczowym, to warto zainwestować w model gamingowy, który zapewni wysoką wydajność w grach, a podczas codziennego użytkowania, czy to do pracy, czy przeglądania Internetu, będzie działał bardzo płynnie.

Laptopy gamingowe są zazwyczaj cięższe, większe, mniej wytrzymują na zasilaniu z baterii oraz zastosowana w nich wentylacja jest zazwyczaj zdecydowanie głośniejsza, a sam laptop grzeje się bardziej niż laptopy przeznaczone do mniej wymagających zadań. Z kolei gamingowe komputery stacjonarne nie mają takich wad jak laptopy, ponieważ z zewnątrz najczęściej nie różnią się zbyt wiele od zwykłych komputerów przeznaczonych do codziennego użytku, natomiast mają zdecydowanie większą wydajność od nich. Niestety zakup komputera lub laptopa gamingowego wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem, dlatego dla osób, które szukają urządzenia głównie do codziennego użytku, a sporadyczne chcą pograć w mniej wymagające gry i nie dysponują dużym budżetem, lepszym rozwiązaniem będzie zakup zwykłego komputera lub laptopa, który ma odpowiednie podzespoły, aby zapewnić niezbędną wydajność.

Komputer lub laptop do codziennego użytku i grania w gry – najważniejsze podzespoły

Przy wyborze komputera lub laptopa do takich zastosowań należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze chcąc czasami zagrać w gry komputerowe, trzeba określić jakie wymagania sprzętowe mają te gry. Na podstawie tych wymagań należy wybrać komputer lub laptop o określonych parametrach. Najważniejszą rolę w tym przypadku odgrywają trzy elementy: procesor, karta graficzna i pamięć RAM.

Chcąc zagrać w nowsze gry komputerowe, niezbędny może się okazać czterordzeniowy procesor o wysokiej częstotliwości. Również dedykowana karta graficzna jest w tym przypadku niezbędna. Powinna ona być odpowiednio wydajna i posiadać przynajmniej 2 GB pamięci GDDR5 lub GDDR6. Zintegrowana karta graficzna może pozwolić na grę w starsze tytuły, jednak nie takie jest jej przeznaczenie i nie zapewni ona odpowiedniej płynności podczas rozgrywki. Pamięć RAM również ma spore znaczenie w grach komputerowych. Za minimum obecnie uważa się 8 GB, jednak starsze lub mniej wymagające gry powinny działać płynnie również na 4- 6 GB.

Szukając uniwersalnego komputera lub laptopa, który pozwoli na sporadycznie granie w gry, należy najbardziej skupić się na tych parametrach, które wpływają na jego wydajność. Przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy też praca biurowa to nie są czynności, które wymagają wysokiej wydajności, z grami jest natomiast zupełnie odwrotnie. Dlatego kupując komputer, który poradzi sobie z grami, mamy pewność, że spisze się on znakomicie również w codziennym użytkowaniu. Chcąc uzyskać jeszcze płynniejszą, szybszą i bardziej komfortową pracę, warto zainwestować również w komputer lub laptop z dyskiem SSD, lub dokupić go osobno. Dyski tego typu są znacznie szybsze od standardowych dysków twardych HDD. Dzięki nim praca na komputerze jest dużo płynniejsza, szybsza i bardziej komfortowa.