Komputer jest jednym z najważniejszych urządzeń, którym posługujemy się na co dzień. Usprawnia on wiele aspektów naszego życia. To samo dotyczy dzieci. Odpowiedni sprzęt nie tylko ułatwi naukę czy będzie potrzebny podczas odrabiania zadań domowych, ale także pomoże pozyskać nową i rozwinąć posiadaną już wiedzę.

Dlaczego ważne jest, aby dziecko korzystało z komputera?

W dzisiejszych czasach umiejętność obsługi komputera jest czymś oczywistym. Znajomość nowoczesnej technologii jest ważną kwestią w życiu każdego z nas, w tym także i dzieci. Komputery posiadają programy, które znacząco ułatwią naukę. To również świetny sposób, aby pod kontrolą rodzicielską wprowadzać młodego człowieka w świat wirtualny. Odpowiednie korzystanie z Internetu, znacząco wpłynie na umiejętności dziecka, a także pozwoli na zdobywanie nowej wiedzy.

Komputer dla dziecka – jego rola w rozwoju dziecka

Umiejętne korzystanie z komputera będzie wiązało się z wieloma zaletami. Przede wszystkim to znajomość jego obsługi, co w dzisiejszych czasach jest inwestycją na lata. Nauka takich programów jak Word, Excel czy PowerPoint znacząco usprawnią naukę. Dostęp do Internetu to świetny sposób na zdobywanie ciekawych informacji oraz pomoc związana z zagadnieniami, które są omawiane na lekcjach. Co więcej, może okazać się świetnym źródłem inspiracji, nowych pasji czy zainteresowań. Internet to również możliwość poszerzania lub utrwalania swojej wiedzy poprzez gry i aplikację edukacyjne, dostosowane do rozwoju młodych ludzi. Dzięki takim narzędziom uczniowie będą mogli uczyć się języków obcych lub trudnych do zrozumienia zagadnień np. z matematyki.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując dziecku komputer?

Decydując się na zakup komputera, w pierwszej kolejności należy przemyśleć czy będzie to laptop, czy komputer stacjonarny. Oba z tych rozwiązań mają wady i zalety. Laptop jest mobilny, dzięki czemu może być przenoszony i użytkowany w dowolnym miejscu, jednak może to skutkować uszkodzeniem mechanicznym. Z kolei komputer stacjonarny wymaga odpowiedniej przestrzeni i dodatkowego wyposażenia jak: ekran, klawiatura czy myszka. Jednak łatwiej jest kontrolować to, co robi dziecko przed ekranem urządzenia oraz ilość czasu, jaki temu poświęca.
Niezależnie od rodzaju sprzętu, przy jego zakupie warto kierować się potrzebami młodego człowieka, dlatego też należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • Twardy dysk – tutaj najlepiej sprawdzi się SSD, który przyspieszy działanie systemu. Dla dziecka wystarczającą opcją będzie pojemność 256 GB. Jeśli komputer ma posłużyć na lata, można pokusić się o większą pojemność np. 512 GB.
  • Pamięć RAM – wpływa ona na płynność komputera. Optymalna ilość pamięci powinna wynosić od 4 do 8 GB.
  • Procesor – komputer dla dziecka nie musi posiadać potężnego procesora. Dobrą opcją będzie np. Intel Core i3.
  • Karta graficzna – nie ma konieczności zakupu karty z górnej półki, wystarczy zintegrowany układ graficzny. Pozwoli to na obniżenie kosztów i będzie korzystnym rozwiązaniem.

W przypadku zakupu komputera stacjonarnego dodatkowo należy wziąć pod uwagę zakup odpowiedniej wielkości monitora, najlepiej z przekątną ekranu 21” i redukcją niebieskiego światła oraz klawiatury i myszki, które będą dostosowane do wielkości dziecięcej dłoni. Można także uwzględnić zakup drukarki, głośników czy słuchawek.

O czym trzeba pamiętać, dając dziecku komputer?

Bezpieczeństwo użytkowania jest kluczową kwestią. W tym celu warto pobrać program zabezpieczający komputer i ustawić kontrolę rodzicielską. Jej zadaniem jest filtrowanie stron internetowych, do których dziecko będzie miało dostęp i blokowanie tych, których widzieć nie powinno. To skutecznie zniweluje ryzyko wyświetlania się witryn zawierających treści związane z przemocą lub pornografią. Co ważne, blokada dotyczy także możliwości kontaktu z nieznajomymi. Dodatkowo zaletą kontroli rodzicielskiej jest możliwość weryfikacji ilości czasu, jaki młody człowiek poświęca na serfowanie w sieci. Ważnym aspektem jest także wymagana zgoda rodzica na zainstalowanie aplikacji lub programów oraz brak możliwości usunięcia plików, które zostały pobrane na komputer.

Prędzej czy później każde dziecko będzie musiało nauczyć się obsługi komputera i korzystania z Internetu. Właśnie dlatego pod ich nadzorem rodzice powinni zaznajamiać swoją pociechę z technologiami. To świetny sposób, aby dziecko nauczyło się bezpiecznie korzystać z urządzenia.