Wybór pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem nie należy do najłatwiejszych i wiele osób stających przed decyzją o zakupie nowego sprzętu często rozważa wszystkie możliwe za i przeciw. Z jednej strony komputery stacjonarne oferują znacznie lepszą wydajność w niższej cenie niż laptopy, które próbowalibyśmy dopasować do tych samych parametrów. Z drugiej, laptop pojedzie z nami wszędzie i przyda się w pracy w biurze, kawiarni, pociągu czy na wyjeździe. Którą opcję można więc uznać za lepszą? Wiele zależy tu od Twoich preferencji.

Co lepsze: laptop czy komputer stacjonarny?

Na tego typu pytania trudno udzielić jednoznaczną odpowiedź i wielu doradców i specjalistów IT traktuje pytanie jako jedno z najgorszych, jakie można zadać. Komputer stacjonarny nie jest sprzętem nadrzędnym, co nie oznacza że laptopy są od niego lepsze i odwrotnie – mobilność laptopa nie jest wystarczającym powodem, by uznać go za lepszy wybór. Cały ciężar decyzji o zakupie laptopa bądź komputera stacjonarnego spoczywa po stronie parametrów sprzętu i oczekiwań, jakie ma wobec niego użytkownik. Inne wymagania będzie mieć przecież osoba, która na komputerze korzysta wyłącznie z edytorów tekstu, a inne osoba spędzająca wiele godzin na rozgrywkach o bardzo wysokiej rozdzielczości graficznej i wymaganiach dla pamięci podręcznej.

Komputer stacjonarny do gier

dziecko gra na komputerze

Jeśli głównym zadaniem komputera ma być obsługa najnowszych gier, a użytkownikowi zależy na pełnym komforcie rozgrywki i doskonałej jakości, komputer stacjonarny o mocno wyśrubowanych parametrach będzie w tym zestawieniu zdecydowanie lepszym wyborem, nawet w porównaniu z dedykowanymi laptopami gamingowymi. Cena poszczególnych podzespołów, nawet z wyższej półki nie przewyższa tej, jaką trzeba zapłacić za solidnego laptopa do gier, a sama możliwość konfiguracji i dokupowania nowych elementów daje gwarancję rozwijania sprzętu wraz z pojawianiem się na rynku nowych technologii.

Komputer w pracy biurowej

O ile w przypadku graczy decyzja pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym opiera się głównie na oczekiwanej wydajności i przestrzeni, jaką możemy poświęcić na ustawienie komputera, dla osób pracujących w biurze wybór jest już znacznie trudniejszy. Do podstawowych zadań, w tym pracy w edytorach tekstów, programach graficznych czy programowania, dobrej jakości laptop zwykle wystarczy. Sprzęt przenośny nie należy jednak do najbardziej ergonomicznych rozwiązań i jeśli głównym stanowiskiem pracy przy komputerze jest biurko, inwestycja w komputer stacjonarny wraz z monitorem, myszą i klawiaturą wydaje się o wiele lepszym rozwiązaniem. Niektóre firmy decydują się na zastąpienie komputerów stacjonarnych służbowymi laptopami, wyposażając stanowiska pracy w dodatkowe monitory i akcesoria zewnętrzne, ale dając możliwość wykorzystania komputera w pracy zdalnej.

wnętrze laptopa

Naprawa laptopa i jego podzespołów nie jest prosta ze względu na małe części oraz ograniczone możliwości doboru zamienników podzespołów.

Wady i zalety komputerów i laptopów – na czym opierać swoją decyzję?

W ramach podsumowania przyjrzyjmy się jeszcze raz zestawieniu wad i zalet komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Na ich podstawie można często dość szybko wyeliminować jedną z opcji, decydując się na pełną mobilność lub wyższą sprawność sprzętu.

pamięć ramDo zalet komputerów stacjonarnych trzeba zaliczyć przede wszystkim możliwość dowolnego rozbudowywania komputera o kolejne podzespoły, co przekłada się na wysoką wydajność sprzętu i lepsze dopasowanie go do Twoich indywidualnych wymagań, a sama rozbudowa czy podstawowa naprawa komputera stacjonarnego jest prostsza niż laptopa. Dzięki większej liczbie portów i wyjść do komputera stacjonarnego możesz podłączyć też znacznie większa liczbę urządzeń, co w przypadku pracy w biurze czy typowego komputera gaminowego będzie miało znaczenie.

Warto wspomnieć tu także o ergonomii pracy – możliwość ustawienia wysokości i wielkości monitora, dopasowania dobrej jakości klawiatury czy wygodnej myszki ma znaczenie dla zdrowia Twojego kręgosłupa i choć do laptopa można podłączyć dodatkową klawiaturę czy mysz, jego możliwości będą w stosunku do komputera stacjonarnego dość ograniczone. Wady? Komputer stacjonarny, jak sama nazwa wskazuje, nie nadaje się do podróżowania, a i na samym biurku zajmuje zwykle sporo miejsca. Jeśli Twoim priorytetem jest wydajność i ergonomia pracy, stacjonarka będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Laptopy to komputery stworzone do mobilności – kompaktowa budowa pozwala zabrać je w podróż czy pracę w terenie, co przydaje się współcześnie naprawdę często. Wbudowany akumulator pozwala na pracę bez zasilania, nawet do kilku godzin, a sam sprzęt chodzi na tyle cicho, że i dyskretna praca w nocy wchodzi tu w grę. laptop w łóżkuDo laptopa nie trzeba dokupywać dodatkowego monitora czy klawiatury, choć osoby korzystające z laptopów w biurach często wykorzystują tego typu dodatki dla zwiększenia ergonomii pracy.

Przenośne komputery nie są jednak pozbawione wad, a największą jest dość ograniczona możliwość konfiguracji i rozbudowy sprzętu. Wymiana poszczególnych podzespołów jest tu trudniejsza, bo nawet milimetrowe niedopasowanie w rozmiarze nie pozwoli zamknąć obudowy laptopa. Ze względu na konieczność miniaturyzacji niektórych elementów, laptopy są też zwykle droższe niż komputery stacjonarne o podobnych lub wyższych parametrach wydajności.