Decydując się na zakup laptopa, prędzej czy później pojawiają się pewne pytania i wątpliwości. Jedne z nich mogą dotyczyć wyboru karty graficznej. Na sklepowych półkach nie brakuje sprzętu zarówno z kartą graficzną dedykowaną, jak i zintegrowanym układem graficznym. Tutaj pojawia się pytanie: co będzie lepszym rozwiązaniem i na co się zdecydować?

Czym jest karta graficzna?

Karta graficzna to podzespół, który jest odpowiedzialny za renderowanie obrazów wyświetlanych na ekranie komputera. W urządzeniach ściśle współpracuje z procesorem, który wysyła instrukcje w kodzie binarnym, co dokładnie ma być wyświetlone, natomiast karta graficzna to renderuje, wyświetlając na wyświetlaczu. Proces ten wymaga m.in. odpowiedniego ustawienia położenia pikseli czy kolorów. Obrazy 3D wymagają dodatkowo obliczeń geometrycznych, aby móc odtworzyć trójwymiarową przestrzeń. Karta graficzna odpowiada również za wspomaganie obliczenia procesora oraz zwiększenie wydajności komputera, poprzez przyspieszenie wykonywania zadań.

Rodzaje kart  graficznych

Karty graficzne dzielimy na:

Karty graficzne dedykowane

Dedykowana karta graficzna jest rodzajem podzespołu, który montowany jest w laptopach. Stanowi ona oddzielny układ z pamięcią VRAM dla własnych potrzeb. Jest to osobna karta rozszerzeń. Świetnie przetwarza wszystkie procesy związane z grafiką. Doskonale sprawdza się w laptopach gamingowych.

Zintegrowane układy graficzne

Karta graficzna zintegrowana (połączona) jest z procesorem. Ze względu na jej kompaktową konstrukcję, najczęściej występuje w laptopach. Karty instalowane są na płycie głównej, stąd też nie ma możliwości ichwymiany. Nowoczesne modele mają naprawdę dobre parametry techniczne.

Karty graficzne, a zintegrowane układy graficzne  – podobieństwa i różnice

Karty graficzne oraz zintegrowane układy graficzne nie są osobnymi urządzeniami. Te pierwsze są osobnymi układami na płycie głównej i posiadają własną pamięć VRAM, dzięki czemu są znacznie wydajniejsze. Z kolei zintegrowane układy graficzne są integralną częścią procesora, a ich pamięć jest współdzielona z pamięcią RAM całego układu, co automatycznie reguluje to bios.

Wydajność:

Jeżeli chodzi o wydajność, to zdecydowanie wygrywa karta graficzna dedykowana. Zmienia ona laptopa w wydajniejsze urządzenie. Nowoczesne karty nie odbiegają swą wydajnością od komputerów stacjonarnych. Ich zaletą jest możliwość projektowania czy grania na laptopie, który może być graficzną i gamingową alternatywą dla komputera stacjonarnego. Nie oznacza to jednak, że zintegrowany układ graficzny jest niewydajny. Świetnie sprawdza się w laptopach, które służą do codziennych czynności, np. oglądanie filmów czy przeglądania internetu. Wszystko uzależnione jest od konkretnego przeznaczenia sprzętu.

Cena:

Z racji swoich możliwości karty graficzne dedykowane są znacznie droższe, ponadto mają większy pobór prądu. Stąd też przed zakupem komputera warto przemyśleć jego przeznaczenie, aby nie przepłacać.

Przeznaczenie:

Karty graficzne dedykowane są specjalistom oraz wymagającym i zaawansowanym użytkownikom. Najczęściej wykorzystywane przez wytrawnych graczy, projektantów czy grafików. Z kolei zintegrowane układy graficzne świetnie sprawdzą się podczas codziennej pracy czy słuchania muzyki. Do codziennego standardowego użytku są w zupełności wystarczające.

karta a układ graficzny

Karta graficzna czy zintegrowany układ graficzny, które rozwiązanie jest lepsze?

Rozważając zakup sprzętu z kartą graficzną bądź zintegrowanym układem graficznym, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę cenę oraz wydajność laptopa i jego przeznaczenie. Nie bez znaczenia jest również wielkość oraz szybkość pamięci RAM. W przypadku, kiedy urządzenie ma służyć do pracy biurowej (cały pakiet Office), wideorozmów, oglądania filmów HD, przeglądania Internetu czy grania w mniej wymagające gry, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zintegrowany układ graficzny. Świetnie sprawdza się podczas prostych zadań.

Karty graficzne dedykowane zostały zaprojektowane zarówno z myślą o wytrawnych graczach, jak i osobach, które potrzebują wysokiej wydajności podczas pracy. Właśnie dlatego pozwalają na większe możliwości niż zintegrowany układ graficzny. Jednak wymagają one wydajnego procesora. Karty graficzne dedykowane umożliwiają komfortowe granie w bardziej wymagające gry, prace na zaawansowanych programach, tworzenie grafiki, obróbki wideo czy oglądanie filmów Full HD. To najlepsze rozwiązanie dla profesjonalistów, które zapewni dobrej jakości obraz.

Wybór odpowiedniej karty graficznej będzie uzależniony nie tylko od możliwości finansowych, ale przede wszystkim od przeznaczenia laptopa. Odpowiedni dobór będzie spełniał oczekiwania użytkownika podczas codziennej pracy.

Zobacz także: Uszkodzona karta graficzna – objawy usterki i możliwości naprawy