Procesor, czyli inaczej jednostka centralna to kluczowy element w prawidłowym działaniu komputera. To tak zwany “mózg komputera” o niepozornej wielkości, ale ogromnej mocy. Wysokiej jakości procesory mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dzisiaj przyjrzymy się co zrobić, aby uratować stary procesor przed kupieniem nowego.

Procesor – dlaczego jest ważny?

Procesory to Centralne Jednostki Przewodzące (CPU – ang. Central Processing Unit). Odpowiadają za większość poleceń – rozkazów, jakie chcemy aby wykonał komputer. To właśnie jakość i szybkość procesora zależy m.in. od pisania liter na klawiaturze, możliwości odtwarzania muzyki, wykonywania obliczeń na klawiaturze, a także przesyłania dokumentu do druku. Na rynku dominują głównie tacy producenci procesorów jak Intel i AMD.

Co wyróżnia dobry procesor?

Przy wyborze procesora ważna jest ilość rdzeni. Im ich więcej, tym lepiej, ponieważ od tego zależy szybkość pracy sprzętu. Przykładowo, procesor jednordzeniowy może skutecznie pracować tylko nad jednym procesem, a czterordzeniowy nad czterema procesami. Inna ważną kwestią jest wartość podawana w GHz. Gigaherce określają prędkość procesora, więc podobnie jak w przypadku ilości rdzeni, im więcej herców, tym lepiej. Na przykład, procesor taktowany częstotliwością 1 GHz wykona w ciągu 1 sekundy 1 miliard podstawowych operacji.

Jak uratować stary procesor?

Procesory można próbować samodzielnie ulepszyć, ale należy pamiętać, że należy być bardzo ostrożnym. Aby uratować swój procesor można zwiększyć jego taktowanie. Ma to służyć polepszeniu jego szybkości. Niestety wiąże się jednocześnie z większą mocą grzewczą, a tym samym, z koniecznością odprowadzania gdzieś tego ciepła. Przedstawiamy zatem kilka sprawdzonych sposobów na to, jak polepszyć działanie starego procesora.

Wymiana past termoprzewodzących

Pasty termoprzewodzące to często termin o którym wielu laików nigdy nie słyszało. Mało osób wie, że to właśnie do pasty termoizolacyjnej przykłada się płaską część procesora. Chłodzenie może być aktywne, pasywne lub i takie, i takie.  Wymiana past termoprzewodzących czasami wystarczy, aby stary procesor zaczął lepiej pracować.

Dołożenie wentylatorów

Procesory podczas pracy nagrzewają się, dlatego trzeba je schłodzić. Budowa wentylatora jest prosta, ale składa się z wielu elementów. Z tego powodu wentylator powinien być regularnie czyszczony i konserwowany, aby służyć przez długi czas. Czyszczenie wentylatorów poprawia wydajność sprzętu i poprawia szybkość działania, a dołożenie dodatkowych wentylatorów pomoże schłodzić sprzęt, który nie nagrzewając się, będzie pracował sprawniej.

Czyszczenie komputera

Stare zdjęcia zgrane dawno temu na laptopa z telefonu, który już dawno wymieniłeś? Pliki exel, PDF lub stare instalki do gier? Wiele plików pobieramy nawet nieświadomie, korzystając codziennie z Internetu lub wykonując inne czynności na komputerze. Warto co jakiś czas profilaktycznie czyścić pamięć laptopa, aby niepotrzebnie stare i niepotrzebne pliki nie zajmowały nam na nim miejsca. Czyszczenie komputera zwolni miejsce, a im więcej miejsca na komputerze, tym lepiej.

Wymiana na nowszy model

Wymiana starego procesora na nowy model to najbardziej kosztowne rozwiązanie, ale jednocześnie najbardziej bezpieczne i bez ponoszenia większego ryzyka. Wymiana starego procesora, a nawet starego laptopa na nowszy model często wiąże się z możliwością lepszej jakości podzespołów, które pozytywnie wpływają na szybkość działania sprzętu. Jaki procesor polecamy? Kupując nowy procesor warto przeanalizować do czego będziemy używać sprzętu. Do zwykłej pracy wystarczy i3, ale już aby obejrzeć filmy lub pograć w gry koniecznie zalecamy wybrać minimum i5. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak procesor i7, który będzie służył przez długi czas, a prędkość laptopa nie zawiedzie.